Ekstremne vremenske prilike potrajaće do početka naredne nedelje, a intenzivne padavine pogodile su brojne delove Srbije, uključujući Valjevo, Novi Sad, Smederevsku Palanku, okolinu Bora i Golubac. Ove nepogode izazvale su lokalne poplave i klizišta, dok je grad padao u više mesta u centralnoj i istočnoj Srbiji.
Prema ličnim izveštajima zabeleženim u bazi European Severe Weather Database, najkrupniji grad zabeležen je u Zaječaru — komadi leda dostizali su prečnik i do šest centimetara, što je gotovo jednako veličini teniske loptice.
Stručnjaci upozoravaju da su ovakvi vremenski ekstremi sve učestaliji. Kako prenosi portal „Klima 101“, iako se ukupna količina padavina u Srbiji nije znatno promenila tokom poslednjih decenija, raspodela kiše postaje sve neujednačenija. Sve su češći i izraženiji periodi suša, ali i nagle, intenzivne kiše koje mogu uzrokovati ozbiljne posledice. Očekuje se da će se ovaj trend u budućnosti dodatno pogoršavati.
U poređenju sa sredinom 20. veka, udeo ekstremnih padavina u ukupnoj količini godišnjih padavina u Srbiji više je nego udvostručen — porastao je sa 2,4% na 5,6%. Iako je ova promena već primećena, očekuje se da će se taj trend nastaviti i pogoršavati zbog klimatskih promena, koje će ekstremne kiše učiniti sve učestalijima.
Klimatske promene ne utiču samo na raspored i intenzitet padavina, već i na druge olujne pojave, poput grada. Prema predviđanjima, do kraja 21. veka u Srbiji se očekuje porast učestalosti pojave grada prečnika većeg od 5 centimetara za 40 do 80%, u zavisnosti od toga koliko se uspešno budu obuzdavali globalni klimatski poremećaji. Ova prognoza već je prepoznata u zvaničnim državnim dokumentima, poput Programa prilagođavanja na izmenjene klimatske uslove.
Meteorolog Darko Savić sa Fizičkog fakulteta u Beogradu objašnjava da toplije vreme doprinosi jačim uzlaznim strujama, koje nastaju zbog zagrevanja prizemnog sloja vazduha. Te jake struje omogućuju da zrna grada duže ostanu u vazduhu i dodatno narastu, što povećava šanse da padnu u obliku opasnog i razornog grada. U skladu s tim, u toplijoj klimi Srbije može se očekivati i veća učestalost, ali i intenzitet gradonosnih nepogoda.
Što ekstremnija leta, to ekstremnije i padavine
Drugim rečima, grad nije slučajno letnji fenomen – i što nam leta postaju ekstremnija, nauka kaže da će nam ekstremnije biti i padavine, uključujući i grad.
U pitanju je problem koji zahteva intervenciju, odnosno prilagođavanje na nove uslove. Ako grad postaje sve veći rizik u Srbiji, onda to znači da on zahteva i veća ulaganja u zaštitu.
Kako se navodi u Programu prilagođavanja na izmenjene klimatske uslove, pored unapređenja sistema ranog upozoravanja i drugih ulaganja, za poljoprivredu to znači i „povećanje iznosa za subvencionisanje protivgradnih mreža i mreža za zasenu za zasade voćaka i protivgradnih mreža za zasade vinove loze“.
Kako su ranije najavljivali metorolozi, superćelijske oluje i mini uragani postaće naša svakodnevnica. Poručuju da u budućnosti vide veću učestalost vremenskih ekstrema, pojavu superćelijskih oluja i naglih promena vremena.
(Klima 101)
BONUS VIDEO
POGLEDAJTE JOŠ:
HAOS SE NASTAVLJA I U NOVOJ AKADEMSKOJ GODINI! Kvote za upis još uvek nisu objavljene, studenti pohrlili na privatne fakultete
OGLASILA SE ŽELEZNICA SRBIJE! Ovo je važno upozorenje za sve građane!
HITNO UPOZORENJE RHMZ! Toplotni talas namučiće građane – evo koliko će stepeni biti u Srbiji!