23/06/2026

INFO

Najnovije Vesti Dana

NEMA VIŠE MOBILNIH TELEFONA U ŠKOLAMA: Država podnela predlog novog zakona

NEMA VIŠE MOBILNIH TELEFONA U ŠKOLAMA: Država podnela predlog novog zakona

Češka vlada podnela je predlog zakona o zabrani upotrebe mobilnih telefona u školama počev od septembra 2027. godine, saopštio je danas premijer Andrej Babiš.

Zabrana bi se odnosila na upotrebu telefona u učionicama, kao i tokom pauza, uz neke izuzetke poput zdravstvenih razloga, ili ako škole to dozvole u obrazovne svrhe, preneo je Rojters.

– Škole neće moći da dozvole učenicima da naprave pauzu tokom koje bi koristili svoje mobilne telefone van ovih razloga – navodi se u nacrtu zakona.

Babiš je rekao da vlada takođe razmatra zabranu sajtova društvenih medija za decu, sledeći primer Francuske i nekih drugih država.

Ovaj potez sledi mere vlada drugih zemalja da ograniče korišćenje društvenih medija ili mobilnih telefona među decom.

Poljska je ovog meseca sledila takav primer zemalja poput Holandije, Južne Koreje ili Italije, kada je reč o zabrani pametnih telefona u školama zbog zabrinutosti kako oni utiču na koncentraciju i ponašanje mladih.

Što se tiče društvenih mreža, Australija je prva zabranila pristup deci, dok je Velika Britanija ovog meseca najavila planiranu zabranu mreža za osobe mlađe od 16 godina.

Kad smo kod Češke, više hiljada ljudi protestovalo je danas u Pragu protiv planirane reforme višedecenijskog sistema finansiranja javnih medija u Češkoj, koju je predložila vlada češkog premijera Andreja Babiša i koja predviđa ukidanje pretplate za javne televizijske i radio servise, dok kritičari upozoravaju da bi to otvorilo prostor za politički uticaj i smanjilo nezavisnost medija.

Protest je održan uoči najavljenog štrajka zaposlenih u Češkoj televiziji i Češkom radiju, koji će uticati na programske sadržaje, ali ne i na emitovanje, preneo je Rojters.

Učesnici protesta su prošetali kroz delove grada do zgrade Češke televizije, uz poruke „Ruke dalje od javnih medija“.