Više od jedne i po milijarde muslimana širom sveta svakodnevno učestvuje u obaveznoj molitvi poznatoj kao salat ili namaz.
Ove molitve predstavljaju jedan od pet stubova islama i obavljaju se pet puta u toku dana – od svitanja pa sve do noći.
Šta je salat?
Salat je propisana molitva koju je podučio plemeniti prorok Muhamed, a koja se obavlja okrenuto prema svetoj Kabi u Mekki.
Tokom molitve, vernik izgovara određene ajete iz Kurana, slavi Božija imena i izvodi niz ritualnih pokreta koji zajedno čine jedan ciklus (rekat) molitve.
Pročitajte još…

Nazivi i vremena pet dnevnih molitava
- Sabah (Fadžr) – počinje u zoru i traje do izlaska sunca.
- Podne (Zuhr) – počinje neposredno posle zenita (kada sunce pređe polovinu neba) i traje do kasnog popodneva.
- Ikindija (Asr) – obavlja se u kasnim popodnevnim satima i traje do pred zalazak sunca.
- Akšam (Maghrib) – počinje odmah po zalasku sunca i traje do sumraka.
- Jacija (Isha) – počinje kada nastupi potpuni mrak i traje do pred samu zoru.
Zašto muslimani klanjaju pet puta dnevno?
Obaveza pet dnevnih molitava ustanovljena je nakon događaja Noćnog putovanja i Uzašašća (Isra i Miradž), kada je poslanik Muhamed, prema islamskom verovanju, putovao iz Meke u Jerusalim i odatle uznesen kroz sedam nebesa do Božijeg prisustva.
Tom prilikom mu je naređeno da obavesti vernike o obaveznosti molitve. Prvobitno je bilo naređeno 50 molitava dnevno, ali je broj, po savetu proroka Musaa (Mojsija), smanjen na pet, koje i danas ostaju obaveza svakog muslimana.
Značaj pet dnevnih molitava u životu muslimana:
- Pokornost Božijoj volji
- Ispunjenje verske obaveze
- Usvajanje moralnih vrednosti
- Vaspitavanje omladine kroz disciplinu
- Jačanje zajedništva u zajednici
- Put ka duhovnom uzdizanju
Pet dnevnih molitava nisu samo obredna dužnost, već i svakodnevna prilika za duhovno pročišćenje, povezivanje sa tvorcem i očuvanje unutrašnjeg mira u svetu punom izazova, piše „The Economic Times„.
Namaz nije naređen samo u Islamu. U Starom zavetu se Musi/Mojsiju i Harunu/Aronu naređuje uzimanje abdesta/obrednog pranja pred molitvu, slično kao i u islamu.
Naređuje se i činjenje sedžde/padanje ničice, kao što Postanak, 17:3, govori o Ibrahimovoj/Avramovoj molitvi. Mojsije i Aron su činili sedždu. (Brojevi, 20:6) Jošua je padao ničice i molio se Bogu. (Jošua, 5:14) Jevanđelje po Mateju u 27. poglavlju govori o Isusu koji pada ničice (čini sedždu) i moli se Bogu. Svi poslanici spomenuti u Bibliji su obavljali namaz/molitvu, prenosi „Put spasenja„.

U Kuranu, Isus se obraća Bogu i kaže: „Govorio sam im samo ono što si mi Ti naredio: ‘Obožavajte Alaha, mog Gospodara i vašeg Gospodara.’“ (5:117)

Raniji učenjaci nisu imali mogućnost da objasne ovaj ajet sa fiziološkog aspekta, ali današnja nauka ga potvrđuje, što dodatno osnažuje istinitost poslanstva Muhameda.

A odgovor na to vodi nas i u delove islamske naučne istorije.

Na platformi Iks objavio je video-snimak hapšenja, na kojem se vidi kako je karikaturista uhapšen sa rukama vezanim lisicama iza leđa.
POGLEDAJTE JOŠ:
OVO JE JEDINI STRAH KOJI JE ZDRAV – KOJI NE SPUTAVA, NEGO OSLOBAĐA: Velika mudrost vladike Nikolaja osvetljava put ka unutrašnjem miru
ČETIRI OSOBE POVREĐENE! Burna noć za nama u Beogradu!
PODMUKLA ZARAZA HARA SRBIJOM, NAROČITO UGROŽENI OVI KRAJEVI! U ljudskom organizmu parazit se ponaša kao maligni tumor i metastazira