Velike svetske kompanije su pojačale svoje aktivnosti i užurbano pripremale eksploataciju gde god je to moguće. Više se ne postavlja pitanje da li će se eksploatisati kritične sirovine i minerali, već ko će imati brži start i zauzeti bolje pozicije na tržištu.
Ovaj trend je posebno došao do izražaja po pitanju e-mobility koncepta, gde glavnu ulogu ima litijum, koji je ključan u proizvodnji baterija za električne automobile.
Jedan od prvih poteza nove Trampove administracije je relaksacija zakonske regulative i procedura da bi kompanije što pre otpočele eksploataciju litijuma i da bi se potencijalni projekti brže i efikasnije reaalizovali.
Primetno je da se u jednom broju slučajeva pojavljuju akvizicije koje sprovode velike rudarske kompanije koje na taj način žele da lakše uđu na tržište kako bi stvorili što bolju poziciju za utakmicu koja će u ovom slučaju trajati bar nekoliko decenija.
Istraživanja su pokazala da u periodu od nekoliko decenija nije realno da se pronađe alternativa litijumu kao ključnom mineralu u procesu proizvodnje baterija za električne automobile i da će ovo tržište rasti velikom progresijom.
Najveća konkurencija u ovoj oblasti je između australijskih, američkih i kineskih kompanija. Anglo-australijski „Rio Tinto“, koji planira da eksploatiše litijum u Srbiji, izvršio je akviziciju američke firme „Arcadium lithium“ i na taj način obezbedio dodatni nou- hau, ali i mogućnost eksploatacije litijuma u SAD i Argentini, koja je i jedna od zemalja s najvećim zalihama litijuma, ali i u Demokratskoj Republici Kongo, a smatra se da se najveće svetske rezerve litijuma nalaze upravo u ovoj afričkoj zemlji.
Inače, tržišna kapitalizacija ove kompanije je 99 milijardi dolara, što je 10 puta više od sledećeg konkurenta na globalnom tržištu.
Imajući u vidu šta se događa na tržištu postavlja se pitanje realizacije projekta „Jadar“ u Srbiji. Mislim da naša zemlja još ima šansu da bude značajan igrač na ovom tržištu i da postavi energetski ekosistem koji će dugoročno biti temelj za visok i snažan ekonomski razvoj i rast.
Ne smemo da se zavaravamo da će nas bilo ko, pa i ova kompanija, moliti da se projekat realizuje jer pored njihovog nesumnjivog finansijskog interesa, što je valjda i normalno u tržišnoj privredi, naš, državni interes je višestruk. U trenutnim globalnim previranjima, utilizacija ovakve vrste resursa za Srbiju bi bila ne samo energetska i ekonomska garancija već prilika i za snažnije geopolitičko pozicioniranje i zaštitu nacionalne bezbednosti nacionalnih interesa.
Mnogima u regionu, ali i Evropi, nije u interesu da se ovaj projekat realizuje iako ga je sama EU uvrstila u projekte od strateškog značaja.
Analizirajući rad nekih evropskih organizacija i fondacija primetno je njihovo pojačano interesovanje za projekat, pa i investiranje velikih količina novca da bi se prikazale studije koje govore negativno o projektu. Te inostrane fondacije, naravno, imaju partnere u Srbiji, od NVO sektora do medija koji se bave orkestriranom kampanjom protiv projekta iskopavanja litijuma u Srbiji.
Postavlja se logično pitanje, zašto se bave i „brinu“ za životnu sredinu u Srbiju, a u sopstvenoj zemlji, npr. Nemačkoj, ne vrše takav vid negativne kampanje za projekte koji su u pripremi i koji će krenuti s realizacijom već tokom ove godine.
Kakva je koordinisana kampanja u pitanju, govori i činjenica da je samo srpski projekat „Jadar“ dobio potpuno negativnu konotaciju u svetskim medijima i to isključivo zahvaljujući dezinformacijama i hibridnom ratu koji se na kraju ne vodi samo protiv projekta već i budućnosti ove države.
Srbija, iako ima i unutrašnje izazove, mora da se izbori s ovom kampanjom i iskoristi priliku koja je definitivno, kako se to kaže, game changer za našu ekonomiju i razvoj.
Mora se pobediti narativ koji je stvoren kako bi se ispunili određeni strani, ali partikularni interesi pojedinaca i njihovih organizacija u Srbiji. U toj borbi značajnu ulogu treba da imaju časni mediji koji će pisati isključivo istinu.
Mora se pobediti narativ koji je stvoren kako bi se ispunili određeni strani, ali partikularni interesi pojedinaca i njihovih organizacija u Srbiji. U toj borbi značajnu ulogu treba da imaju časni mediji koji će pisati isključivo istinu. Standarde, bezbednost, poštovanje procedura garantovaće država, to joj je i posao. I na ovom primeru, kao i mnogim drugima do sada, država treba da pokaže svoju snagu i da joj je isključivi prioritet interes građana naše zemlje i njihova budućnost.
POGLEDAJTE JOŠ:
POKRALI SU SVE ŠTO SU MOGLI DA IZNESU! SKC je slika i prilika kako bi izgledala država kad bi je vodili blokaderi i rektor Đokić (FOTO)
KRVAVA ŽETVA U STAROM GRACKOM – ZLOČIN BEZ KAZNE! Srbija će ubice progoniti do groba, ovo zverstvo ne sme proći nekažnjeno!
DEO BEOGRADA BEZ VODE ČAK 12 SATI! Na spisku isključenja Voždovac, Kaluđerica, Leštane… PRIPREMITE ZALIHE NA VREME