12/12/2024

INFO

Najnovije Vesti Dana

VAPAJ PRAVOSLAVNOG SVEŠTENIKA IZ SIRIJE – BORBA PROTIV REŽIMA PRERASTA U VERSKI RAT: Džihadisti pretukli seljake optužujući ih da su nevernici

Prema informacijama koje prenose lokalni izvori, grupa poljoprivrednika pretrpela je nasilni napad i bila pretučena, a naoružani fanatici optužili su ih da su „nevernici.“ Ovu vest izneo je pravoslavni sveštenik koji služi u toj oblasti, govoreći o mračnoj strani sukoba u Siriji, koji sve više dobija izrazito verski karakter.

Ovaj incident potvrđuje strahove koji se već godinama izražavaju u vezi sa sudbinom hrišćanskih zajednica u Siriji. Hrišćani u ovoj zemlji, koji su decenijama živeli u relativnoj sigurnosti pod režimom Bašara al-Asada, sada su meta fanatičnih islamista. Džihadisti, koji nastoje da nametnu svoju verziju šerijata, ne oklevaju da udare na bilo koga koga smatraju pretnjom za svoju viziju „čistog“ islamskog društva, prenosi grčki sajt vimaorthodoxias.gr.

Bakr ALKASEM / AFP / Profimedia

Uz podršku nekih stranih sila, džihadisti su zauzeli teritorije i uspostavili režim terora

Nasilje nad hrišćanima ima dalekosežne posledice, ne samo za same žrtve već i za budućnost zemlje. Sirija je kroz istoriju bila multikulturna i multireligijska država, u kojoj su različite verske zajednice vekovima živele zajedno. Sistematski progon hrišćana i drugih manjina ugrožava ovu kulturnu baštinu, stvarajući rizik od opasnog monokulturnog društva koje bi moglo da produbi tenzije i nasilje.

Ovaj slučaj ukazuje i na versku dimenziju rata u Siriji. Iako je sukob počeo kao ustanak protiv Asadovog režima, vremenom se razvio u višeslojni rat uz učešće brojnih lokalnih i međunarodnih faktora. Verske podele, koje su u početku bile periferne, sada su postale centralne, jer džihadisti koriste religiju kao sredstvo za uspostavljanje svoje vlasti.

Omar HAJ KADOUR / AFP / Profimedia

Apokaliptične scene sve češće se mogu videti na ulicama sirijskih gradova

Pad Asadovog režima stvorio je vakuum vlasti koji su iskoristili fanatici. Uz toleranciju ili čak podršku nekih stranih sila, zauzeli su teritorije i uspostavili režim terora. Hrišćani, kao i druge verske i etničke manjine, sada su meta ovih grupa koje nastoje da postignu potpunu homogenost u područjima pod njihovom kontrolom.

Hrišćani u Siriji čine jednu od najstarijih hrišćanskih zajednica na svetu, s istorijom koja datira iz apostolskih vremena. Iako je njihov broj tokom 20. veka opao, ostali su značajna verska i kulturna manjina u zemlji. Danas je njihov opstanak ugrožen više nego ikad, jer se nalaze između ratnih dejstava i progona.

Pre rata, hrišćani su uživali relativnu sigurnost i versku slobodu zahvaljujući toleranciji Asadovog režima. Iako je režim kritikovan zbog autoritarizma, obezbeđivao je suživot različitih verskih grupa. Nakon njegovog pada, situacija se drastično promenila, a džihadističke grupe smatraju hrišćane „izdajnicima“ i ciljaju ih kao deo šire strategije.

Omar HAJ KADOUR / AFP / Profimedia

Pad Asadovog režima stvorio je vakuum vlasti koji su iskoristili fanatici

Ovaj incident podseća međunarodnu zajednicu na humanitarnu krizu u Siriji i potrebu za zaštitom manjina. Uprkos izjavama i obećanjima, delovanje je minimalno, dok hrišćani u ovoj zemlji gledaju kako njihove zajednice nestaju.

Rešenje ne može da bude jednostavno, ali zahteva posvećenost svih uključenih strana mirnoj i multikulturnoj Siriji. Bez te posvećenosti, incidenti poput ovog će se nastaviti, vodeći u dalje krvoproliće i podele.

ARHIEPISKOP JERONIM UPOZORAVA: "Ne smemo dozvoliti nestanak pravoslavlja iz Sirije"

Poglavar Grčke pravoslavne crkve uputio je snažan apel za solidarnost, podršku i hitnu akciju kako bi se zaustavio egzodus hrišćanskih zajednica s prostora Bliskog istoka.

KO JE ČOVEK KOJI ZATIRE PRAVOSLAVLJE U SIRIJI: Kontroverze i intrige džihadiste koji izaziva strah na Bliskom istoku

Abu Muhamed al Golani, nekadašnji istaknuti član Al Kaide, sada predvodi Hajat Tahrir al-Šam i kontroliše poslednje uporište opozicije u Siriji. Njegov pokušaj da menja imidž i postane međunarodno priznat lider prate dramatična dešavanja i diplomatske manipulacije.

JEDAN VEK PRAVOSLAVNE CRKVE U INDIJI: Neverovatna proslava na Istoku - čudesna priča o putu hrišćanstva

Ova svetinja je jedina grčki pravoslavni hram u Indiji, a izgrađen je 1924. godine kao zamena za raniju koja je vremenom oronula i propala.

TEŠKA SITUACIJA ZA PRAVOSLAVCE U SIRIJI: Postoji opasnost da se iskoreni hrišćanstvo u toj zemlji

Bratska podrška pomesnih pravoslavnih crkava sve je jača i glasnija, a patrijarh antiohijski Jovan kontinuirano prima poruke ohrabrenja od duhovnih lidera širom sveta.