Freske srpskih manastira, kao što su Visoki Dečani i Gračanica, svrstavaju se u najlepša dela svetske likovne umetnosti, a krasi ih neobična i jasna boja – takozvana vizantijska plava.
Ova boja, koja je u srednjem veku bila veoma skupa, pokazuje moć ondašnje države Srbije, ali i koliko su Nemanjići ulagali u očuvanje pravoslavlja i koliko im je ono značilo.
wikipedia
Lapis lazuli
Naime, litar ove boje u njihovo vreme vredeo je kao kilogram zlata, a dobijana je sitnjenjem poludragog kamena, lapis lazuli, koji se rudario u rudnicima Sar-i-Sang u današnjem Avganistanu.
Ovaj poludragi kamen bio je visoko vrednovan još od od drevnih civilizacija Mesopotamije i Egipta, a u vreme Nemanjića karavanima je dopreman u Srbiju i skupo plaćan.
facebook/marioandhistory
Greska slikana vizantijskom plavom
Moć i bogatstvo ondašnje države naročito u vreme kralja Milutina i njegovih naslednika ogleda se u intenzivnom korišćenju ove boje kao pozadine velikih površina u hramovima, dok su oreoli svetaca prekrivani zlatom.
O kakvoj se boji radi dovoljno ilustruje činjenica da freske u Dečanima i ostalim manastirima gde je ona korišćena izgledaju gotovo kao i 1350. kada su majstori uklonili skele i caru Dušanu pokazali završen živopis u zadužbini njegovog oca, Stefana III Dečanskog.
Inače, danas lapis lazuli nije skup, vizantijsko plava boja se dobija i sintetičkim materijalima, a brižljivo čuvana receptura za ovu boju danas je široko poznata.
Kada je oslepljen u hramu na Ovčem polju javio mu se Sveti Nikola, pokazao njegove oči i rekao: „Stefane, ne boj se, evo tvojih očiju na mome dlanu, u svoje vreme ja ću ti ih vratiti”.
U crkvenom učenju, blud obuhvata ne samo neobavezne veze, već i intimne odnose pre braka.
Kažu da je imao veliku smirenost i „čist um“.
Pozivajući se citat o ukazanju iz Evanđelja, gde je Gospod govorio o tome koga pozivati na večeru (Lk. 14, 12), Sveti Teofan nas uči da činimo dobro prema bližnjima, ne očekujući uzvrat ili priznanje. Naša dela, bila ona molitva, post ili milostinja, treba da budu učinjena u tajnosti, jer je to način kako stvaramo zalihe za večni život, a ne za prolaznu nagradu. Sveti Teofan podseća nas da naš cilj u životu nije nagrada ovde na zemlji, već priprema za večnost, gde će nam Bog u svom vremenu vratiti svu nagradu za naša dela.
Continue Reading
POGLEDAJTE JOŠ:
POBEDILA OPAKU BOLEST I RUČNO IZRADILA ČAK 660 RODOSLOVA! Snežana iz Vreoca je čudo od žene!
MUP POTVRDIO: Aktiviran sistem „Pronađi me“ zbog Jovana Ognjanova!
Pronađen dečak sa Novog Beograda koji je nestao: Majka potvrdila, oglasio se i Dačić