Kandilo
Darohranilnica, drvena ili metalna kutija oblikovana u obliku hrama ili krsta, čuva pričešće za bolesne, simbolizujući Gospodnje telo dostupno svakom verniku, posebno onima koji su bolesni. Sveštenik iz nje uzima pričešće i donosi ga bolesnima kao utehu i isceljenje duše i tela.
Plaštanica je sveto platno, oslikano ili izvezeno prikazom usnuloga Hrista, netom posle skidanja sa Krsta, prožeto tajnom Njegovog stradanja i polaganja u grob. Na njoj se zrcali scena skidanja sa Krsta, okružena likovima Bogorodice, vernog Josifa, pravednog Nikodima i ljubljenog jevanđeliste Jovana. Tokom večernje službe Velikog Petka, dok se pojaju stihirne pesme, plaštanica se sa najvećom pobožnošću iznosi i polaže na sredinu hrama, zajedno sa Jevanđeljem, kao središnja tačka sabranja vernika, na poseban sto pripremljen u čast Hristovog pogreba.
Razvoj plaštanice duboko je ukorenjen u drevnoj liturgijskoj simbolici, koja se povezuje sa razvojem vozduha, velikog vhoda i bogosluženja Velikog petka. Vozduh, to sveto platno, simbolizuje pokrov u koji su Josif i Nikodim sa nežnošću uvili telo Hristovo. Tokom bogosluženja, Jevanđelje je uvijano u vozduh, a sveštenik ga je iznosio na grudima ili na ramenu dok su odzvanjale stihirne pesme. Na sto u središtu hrama, gde su se vernici sabrali u molitvi, vozduh je polagan sve do jutrenja Velike Subote, kada je, na velikom slavoslovlju, Jevanđelje obnošeno u litiji i položeno na svetu trpezu – simbolički grob Gospodnji.
Slikoviti prikazi skidanja sa Krsta i polaganja u grob duboko su uticali na liturgijsku praksu. Vremenom, na vozduhu je počeo da se prikazuje lik usnuloga Hrista, koji je sve više potiskivao samu knjigu Jevanđelja, kao simbol Hrista. Tako je iz ove bogate simbolike izrasla plaštanica, u kojoj su se dodavali likovi Bogorodice, Josifa, Nikodima, evanđeliste Jovana, mironosica i anđela, stvarajući veličanstveni prizor „oplakivanja Hrista“.
Kroz vekove, plaštanica je zauzimala središnje mesto u bogosluženju Velikog Petka. Položena na sto, koji je simbolisao kamen na kome je Hristovo telo bilo pripremljeno za grob, postala je predmet dubokog poštovanja i pobožnosti vernika, sa cvećem i mirisnim uljima koja su polagana uz molitve. Sto, obogaćen baldahinom po uzoru na Svetu trpezu i kuvukliju Svetog groba, postao je mesto simboličnog „polaganja u grob“, prenoseći nas u tišinu i svetlost Hristovog spasenja.
Dakle, bogoslužbeni predmeti pravoslavne crkve ne predstavljaju samo materijalne objekte, već su i duboko prožeti duhovnom simbolikom i značajem. Oni su vidljive manifestacije nevidljivog, mostovi koji nas povezuju s Božanskim, uvodeći vernike u tajnu Liturgije i omogućavajući im da učestvuju u spasenju. Kroz svaki putir, diskos ili kadionicu, vernici se podsećaju na Hristovu ljubav i žrtvu, otkrivajući bogatstvo tradicije koja nadživi vekove.
Narodni običaji i crkvena pravila nose duboku simboliku i značaj u hrišćanskom verovanju. Starešina sestrinstva Manastira Kalenić objašnjava važnost poštovanja svetih kanona prilikom ulaska u svetinju.
Kroz duhovnu muziku, ova umetnica anđeoskog glasa nas podseća na snagu ljubavi, vere i zajedništva kao temelja za očuvanje porodice u izazovnim vremenima.
Svečana ceremonija u Hramu Svetog Save ispunila srca vernika radošću. Novi arhijerej SPC donosi sa sobom bogato iskustvo i duhovnu snagu.
Ovaj arhijerejski predmet nosi duboku poruku o brizi i zaštiti unutar hrišćanske zajednice i nosi zanimljivu istoriju i značaj za sve vernike.
POGLEDAJTE JOŠ:
IZDATO POSEBNO UPOZORENJE VOZAČIMA KAMIONA I AUTOBUSA: Ova pojava im može napraviti problem!
UČESNICA RIJALITIJA NAPADNUTA ZBOG PROSTITUCIJE: Hoda pocepana po imanju, a ovo joj CRTAJU PO LICU (FOTO)
MAJA MARINKOVIĆ GOLA PRED KAMERAMA, OVAJ SNIMAK PREVAZIŠAO SVE PRETHODNO: Starleta pokazala šta muškarce čeka u KREVETU sa njom!