Vilijem Montgomeri, nekadašnji američki ambasador u Beogradu, otkrio je da su Amerikanci i Britanci zapečatili sudbinu Kosova na Božić 2003. On je u svojoj knjizi „Kad ovacije utihnu – Sećanja poslednjeg američkog ambasadora u Jugoslaviji“ izneo detalje s tajnog sastanka u Beču.
– Zamenica pomoćnika državnog sekretara za evropske poslove Dženet Bog, šef naše misije na Kosovu i ja održali smo sastanak na marginama konferencije u Beču. Tema je bila šta sledeće preduzeti na Kosovu. Nastavio sam da tvrdim da je naš cilj stvaranje potpuno funkcionalnog multietničkog društva na Kosovu. Dok to ne postignemo, objašnjavao sam, ne treba da razmatramo naredne korake – piše Montgomeri.
BRUTALNI BRITANAC
Krajnji rezultat je, kaže, predstavljalo postizanje sporazuma o politici nazvanoj Standardi pre statusa. Tek posle nepristrasnog pregleda i zaključka da je ostvareno dovoljno napretka u domenu standarda, pitanje statusa počelo bi da se razmatra.
– Na moju trajnu žalost, ubedio sam Nebojšu Čovića da ozbiljno shvati taj proces. Istakao sam da, ukoliko standardi budu veoma specifični i budu sadržali numeričke činjenice koje se mogu proveriti, proces će biti pošten. To bi čak moglo da ohrabri ostvarivanje napretka u domenima koji brinu kosovske Srbe, kao što je povratak izbeglica. Čović je savesno naredio svom osoblju da počne da priprema predloge o standardima – seća se bivši ambasador, koji dodaje da se i dalje s bolom seća događaja koji su usledili:
TAKOZVANI STANDARDI PRE STATUSA BILI SU SAMO PARAVAN ZA PROGLAŠENJE NEZAVISNOSTI
– Prvo, Srbi su ustanovili da će se teško sastati s Britancem Karneom Rosom, koordinatorom radnih grupa za izradu standarda za Kosovo pri Unmiku. Kad je Ros konačno stigao u Beograd, otvoreno je rekao Srbima da uopšte nisu uključeni u taj proces. Kosovski Albanci, kazao je on, oštro bi se protivili ukoliko bi procurila informacija da su standardi osmišljeni u bilo kakvoj saradnji s Beogradom. Drugo, Srbima je rečeno da je u svakom slučaju taj proces gotovo okončan. Ros je nerado pristao da prihvati spisak srpskih predloga, ali je jasno stavio do znanja da ga se ne tiču previše.
Les: Tramp ukida Ohridski sporazum
Vodeći istraživač u Centru za geopolitiku Univerziteta u Kembridžu Timoti Les izjavio je da očekuje da će Trampova administracija zauzeti pozitivniji stav prema Srbiji. Povodom Kurtijeve namere da silom zauzme sever pokrajine, on kaže:
– Očekujem da Trampova administracija odustane od Ohridskog sporazuma, koji nije njena kreacija i ionako je mrtvo slovo na papiru. Umesto toga, SAD će se fokusirati na centralno pitanje šta je srpskoj vladi potrebno od Kosova. Time će se ideja o podeli ponovo staviti na sto, uz pitanje statusa Srba na jugu Kosova i Albanaca u Preševskoj dolini. Pitanja oko dokumenata, nacionalnih simbola, imovine Srpske pravoslavne crkve i tako dalje, biće tretirana kao sporedna u odnosu na ova fundamentalnija pitanja. Ako vlada na Kosovu odbije da sarađuje, predviđam da će je Trampova administracija kazniti sankcijama, trgovinskim tarifama, povlačenjem pomoći i ulaganja i pristanak na poteze koji bi Srbiji omogućili da ostvari svoje pravo na sever.
POGAŽENA OBEĆANJA
Montgomeri dodaje da je bilo nemoguće dobiti na uvid čak i konačnu verziju nacrta standarda:
– Kad smo to konačno uspeli, nacrt je već bio betoniran, a standardi su bili sušta suprotnost traženim. Kada sam skrenuo pažnju na to, najpre tom Britancu, šefu pregovaračkog tima, a zatim i sopstvenoj vladi, dobio sam isti odgovor: potpuno tačno, nisu specifični, a to će međunarodnoj zajednici omogućiti da odluči šta god budemo želeli prilikom provere. Drugim rečima, odluka će biti čisto politička.
Podela bi bila rešenje
Montgomeri u knjizi naglašava da međunarodna zajednica sada počinje da shvata koliko je Kosovo važno za srpski narod, ali da je toliko uložila u proglašenje nezavisnosti da je potpuni zaokret nemoguć.
– Moje rešenje za Kosovo bilo je i ostaje podela. To se verovatno neće dogoditi iz mnogo razloga, i dobrih i loših. Međutim, vrlo se bojim da su Kosovo i Srbija povezani u jednom fatalnom plesu i da je rezultat to da su njihov napredak, njihova demokratska tranzicija i njihova stabilnost veoma neizvesni. Izvesno je da će tako biti narednih deset godina – konstatuje bivši ambasador SAD.
SAVESNO RADIO NA DOKUMENTU
Kad je objavljena lista konačnih standarda, ispostavilo se da nijedna ideja Srba nije prihvaćena, otkriva ambasador:
– Odmah sam shvatio šta to znači. Nezavisnost Kosova biće proglašena u bliskoj budućnosti, a vežba zvana Standardi pre statusa predstavljala je privid. To je takođe značilo da nisu ispunjena obećanja koja sam dobio na visokom nivou da će biti uzete u obzir moje bojazni. U krajnjoj liniji, to je značilo da sam postao nemoćan da dalje utičem na politiku SAD prema Kosovu. Smatrali su da pokazujem suviše saosećanja sa srpskom stranom.
BONUS VIDEO
POGLEDAJTE JOŠ:
33 ZLATNA DUKATA U SLAVU HRISTA: Ispred Hrama Svetog Save tradicionalno prelomljena česnica prečnika skoro četiri metra
„HRISTOS SE RAĐA, SLAVITE!“ Patrijarh Porfirije predvodio božićnu liturgiju u Hramu Svetog Save: Zagrlimo Hrista i jedni druge
Si Đinping: Odlučno vodimo borbu protiv korupcije