Tokom letnje sezone, kada brojni putnici iz Srbije kreću ka zemljama Evropske unije, ključno je poznavati carinska pravila kako bi se izbegle neprijatnosti na granici. Evropska komisija je objavila jasne smernice o tome šta je dozvoljeno uneti u ličnom prtljagu
Stroga zabrana za meso i mleko
Najvažnije pravilo jeste da je unošenje mesa, mleka i proizvoda koji ih sadrže – strogo zabranjeno. Ova zabrana važi bez obzira na količinu i bez obzira na to da li su proizvodi namenjeni za ličnu upotrebu. Ista pravila primenjuju se i na robu naručenu putem interneta ili poslatu poštom.
Foto: shutterstock/Oleg_P
Dozvoljene namirnice u ograničenim količinama
Postoje izuzeci za određene prehrambene proizvode, koji se mogu uneti u ograničenim količinama, isključivo za lične potrebe. Dozvoljeno je uneti voće i povrće, jaja i proizvode od jaja, med, kao i ograničene količine ribe i ribljih proizvoda. Za biljke i životinje zaštićenih vrsta uglavnom je potrebna posebna dozvola, piše Kamatica.
Alkohol i duvanski proizvodi: Količinska ograničenja
Kada je reč o alkoholu i duvanskim proizvodima, moguće ih je uneti bez dodatnih troškova, pod uslovom da su u razumnim količinama i isključivo za ličnu upotrebu. Dozvoljeno je uneti:
- Do četiri litra običnog vina
- Do dve litre penušavog vina ili vina sa dodatnim alkoholom
- 16 litara piva
- Jedan litar žestokog pića sa više od 22% alkohola
Pravila koja se odnose na duvan određuju države članice, ali propisane količine ne mogu biti strože od minimalnih smernica EU, koje uključuju: 800 cigareta, jedan kilogram duvana, 10 litara jakog alkohola, 20 litara vina sa dodatnim alkoholom, 90 litara običnog vina i 110 litara piva.
Ostala roba i gotovina
Za ostalu robu, uključujući parfeme i poklone, dozvoljen je unos u vrednosti do 300 evra po putniku, odnosno 430 evra za putnike koji dolaze avionom ili brodom. Za mlađe od 15 godina, limit može biti niži – 150 evra, u zavisnosti od nacionalnih propisa. Takođe, u vozilu je dozvoljeno nositi do 10 litara goriva u prenosivom kanisteru, uz pun rezervoar u vozilu.
Ukoliko unosite 10.000 evra gotovine ili više (ili protivvrednost u drugoj valuti), obavezna je prijava carinskim organima putem EU obrasca za prijavu gotovine. Nepodnošenje prijave ili netačna izjava mogu dovesti do novčanih kazni i zaplene novca.
Putovanja unutar EU: Liberalnija pravila
Kada je reč o putovanjima unutar Evropske unije, pravila su znatno liberalnija. Dozvoljen je slobodan unos mesa, mlečnih proizvoda, voća, povrća i biljaka, pod uslovom da potiču iz neke od članica EU i da ne predstavljaju rizik po zdravlje ljudi ili biljni svet. Ograničenja se odnose isključivo na količine koje jasno ukazuju na to da su namenjene ličnoj upotrebi, a ne komercijalnoj distribuciji.
Preporučuje se da putnici pre putovanja provere eventualne posebne smernice zemlje u koju ulaze, jer se granične kontrole i nacionalni pragovi mogu razlikovati. Savetuje se da se pre putovanja dodatno informišu na zvaničnim veb-stranicama carinske uprave zemlje u koju putuju i da poštuju propisana ograničenja kako bi izbegli zaplene, kazne ili druge neprijatnosti na granici.
BONUS VIDEO
POGLEDAJTE JOŠ:
PLJAČKAŠ TAMARE EKLSTON VRAĆEN U ZATVOR! Ljubomir se tereti da je vođa BANDE LOPOVA koja je harala svetom, a PRALA NOVAC u Srbiji!
SRBIN VOZIO PIJAN U BUDVI! Kažnjen novčano: Evo koliko će morati da plati!
NAPADNUTA TRUDNA PEVAČICA! Niko nije znao kroz šta prolazi, sve izašlo u javnost – ovo su MUKE!