22/07/2025

INFO

Najnovije Vesti Dana

SRBI NA KOSOVU ŽIVE U STRAHU, A SVETINJE SU BEZ ZAŠTITE: Vladika Teodosije upozorio novog šefa Misije OEBS-a na sve pretnje koje unose nemir

U manastiru Gračanica, među stoletnim freskama koje svedoče o vekovima pravoslavne vere, odigrala se važna diplomatska scena – susret mitropolita raško-prizrenskog Teodosija sa novoimenovanim šefom Misije OEBS-a u Prištini, britanskim diplomatom Džerardom Mekgarkom.

Ovaj susret nije bio samo protokolarni pozdrav novom predstavniku međunarodne zajednice – bio je to susret istine, vapaja i poziva na savest. Vladika Teodosije je Mekgarka neposredno upoznao sa teškoćama koje Srpska pravoslavna crkva i verni narod svakodnevno podnose na Kosovu i Metohiji.

U fokusu razgovora bili su bezbednosni izazovi, sve češći napadi na vernike i imovinu Crkve, ugrožavanje ljudskih i verskih prava, ali i neprestana borba za očuvanje kulturnog i duhovnog nasleđa. U svetlosti ovih problema, manastiri poput Dečana, Gračanice, Pećke patrijaršije i Bogorodice Ljeviške ne predstavljaju samo kulturna blaga – već simbole opstanka, nade i identiteta naroda koji je na ovom prostoru vekovima ukorenjen.

Eparhija Raško Prizrenska/Informativna služba

Vladika Teodosije je Mekgarka upoznao sa teškoćama koje Srpska pravoslavna crkva i verni narod svakodnevno podnose na Kosovu i Metohiji

 

Mekgark je saslušao vladiku Teodosija sa očiglednim interesovanjem, potvrdivši da je Misija OEBS-a posvećena nastavku praćenja situacije na terenu i pružanju podrške naporima usmerenim ka zaštiti ljudskih prava, vladavine prava i verskih sloboda. Njegove reči ulivaju nadu, ali srpska zajednica na Kosmetu zna da su reči samo početak – dok se hramovi čuvaju ne samo molitvom, već i strpljivim pregovorima, međunarodnim apelima i, iznad svega, svakodnevnim svedočenjem vere.

Ambasador Mekgark, koji je početkom maja preuzeo dužnost od Majkla Devenporta, suočava se sa izazovom delikatne stvarnosti – sveta u kojem pravoslavna Crkva nije samo religijska institucija, već i čuvar narodne svesti, istorije i identiteta.

Ovaj susret ostaje zabeležen kao još jedan pokušaj da glas srpskog naroda na Kosovu i Metohiji ne utihne u zaglušujućoj tišini političkih kalkulacija. Jer, kako je vladika Teodosije više puta isticao:

– Crkva ne traži privilegije, već pravo na život dostojan čoveka Božijeg.