22/11/2024

INFO

Najnovije Vesti Dana

SKAJ NE BI SMEO DA BUDE JEDINI DOKAZ? Da li se i kako dešifrovana komunikacija može koristiti tokom suđenja

INFO

Evropski pravni stručnjaci u više navrata izneli su stanovište da se Skaj komunikacija ne može upotrebiti kao ključni argument za presudu.

U istom smeru ide i nedavna praksa sudova u Srbiji, koji ukazuju na važno pravno pitanje u vezi s upotrebom komunikacija iz aplikacije Skaj (Sky ECC) u krivičnim postupcima. Domaći sudovi, naime, zauzeli su stav da poruke sa Skaj aplikacije ne mogu biti jedini dokaz na osnovu kojeg se donose presude, već samo operativna smernica koja, uz to, svakako, može potkrepiti nepobitne materijalne i druge dokaze.

Kako stoji u tumačenjima i naučnim radovima, ovakav pristup oslanja se na fundamentalne principe krivičnog prava, čuvajući integritet postupka i prava optuženih.

TOKOVI NOVCA

Primera radi, profesorka na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu Vanja Bajović, kako ističe, ne dovodeći u pitanje autentičnost podataka pribavljenih presecanjem Skaj komunikacije, smatra da ih je ispravnije koristiti kao putokaz za pribavljanje drugih dokaza.

– Ako nadležni iz prepiske utvrde da su neka lica vršila ubistva, bavila se trgovinom narkotika… trebalo bi da dođu do svedoka, isprate tokove novca, pribave druge materijalne dokaze – kazala je ona u intervjuu za Radio Slobodna Evropa (RSE), dodajući da je retkost da se presude zasnivaju samo i isključivo na jednom dokazu.

Prof. Bajović: Te podatke je ispravnije koristiti kao putokaz za pribavljanje drugih dokaza

Foto: Tanjug

Prof. Vanja Bajović

Bajovićeva, inače autorka naučnog rada „EncroChat i SKY ECC komunikacija kao dokaz u krivičnom postupku“, poručuje i da je na sudu da donese konačnu odluku da li je Skaj dokaz ili ne.

Ključni argumenti pravnika koji tvrde

da su podaci iz Skaja samo operativni

  • Način pribavljanja podataka. One su pribavljene kroz međunarodne operativne aktivnosti, često u saradnji više policijskih službi i obaveštajnih agencija. Takve operativne aktivnosti ne prate nužno domaće zakonske procedure potrebne za prikupljanje dokaza koji su validni pred sudom, već se sprovode u svrhu obaveštajnog rada
  • Operativni podaci nisu prošli kroz proces pravnog overavanja ili potvrđivanja od strane nadležnih domaćih institucija
  • Nepostojanje mogućnosti unakrsnog ispitivanja. Poruke iz Skaj aplikacije prikupljene su bez mogućnosti proveravanja izvora, konteksta i načina prikupljanja, čime nije omogućeno pravo na odbranu i osporavanje
  • Dokazi prikupljeni u inostranstvu moraju biti pribavljeni na način koji je u skladu s domaćim zakonskim standardima. U ovom slučaju, budući da je u pitanju operativna obaveštajna aktivnost, nije ispunjen zahtev za pribavljanjem dokaza po zakonima Srbije
  • Obaveštajni podaci, poput Skaj poruka, služe kao operativne informacije koje mogu usmeravati dalju istragu, ali njihova uloga nije da dokažu krivično delo, već da pomognu u prikupljanju dodatnih validnih dokaza
  • Kada podaci dolaze iz drugih zemalja, moraju se poštovati međunarodni pravni okvir i ugovori o pravnoj pomoći. U ovom slučaju, nema dokaza da su ti podaci preneti kroz formalne pravne kanale, već su stigli kao obaveštajni podaci, bez verifikacije koja bi im dala status dokaza. Svaki dokaz koji se izvodi u postupku u Srbiji mora biti u skladu sa srpskim zakonom, a masovni nadzor, kao i drugi elementi hakovanja, nije dozvoljen.
  • Srpski telegraf otpočeo je veliko istraživanje, koje se bavi ozbiljnom polemikom koju stručnjaci vode ne samo o zakonitosti presretanja i hakovanja Skaj komunikacije već i o implikacijama koje to može da ima na pravni poredak i suverenost Srbije. Podsetimo, kako smo pisali, prihvatanje Skaja kao validnog u postupcima, uz sve koristi koje je donelo, otvorilo je na neki način i Pandorinu kutiju i, što je najopasnije, potencijalnu mogućnost da druge države masovno nadziru i prate državljane Srbije, na teritoriji Srbije, a da naši organi o tome nemaju pojma. Pominjali smo u tom kontekstu i špijunažu (industrijsku, vojnu, poslovnu i svaku drugu).

    INFO

    Foto: Tanjug

    Pravni fakultet u Beogradu

    Svesni smo, naravno, da smo na osetljivom terenu i da je svako pisanje o ovoj temi mač s dve oštrice. Ali, prosto je nemoguće zaobići nešto o čemu se polemiše u celoj Evropi.

    Ne može se pristupiti svim korisnicima Skaja na neselektivan način, kaže holandski advokat Justus Rajzinger

    Holandski advokat Justus Rajzinger, govoreći o postupcima pred crnogorskim sudovima, kazao je da treba utvrditi da li je prisluškivanje komunikacije crnogorskih građana u raznim zemljama bilo u skladu s nacionalnim zakonima u Crnoj Gori.

    – U Holandiji ne bi bilo jer vam je za svakog pojedinca potrebna sumnja da je počinio ozbiljan zločin. Dakle, ne može se pristupiti svim korisnicima Skaj aplikacije na neselektivan način – pojasnio je on.

    Reagovanje advokata: U Šarićevom slučaju nema DNK veštačenja, svedoka…

    Reagujući na deo našeg prvog teksta o Skaj aplikaciji, koji je objavljen 28. oktobra, advokatski tim Darka Šarića poslao nam je sledeći dopis:

    – S obzirom na antrfile pod naslovom „U slučajevima Belivuka, Šarića i drugih klanova postoji mnoštvo drugih dokaza“, branioci Darka Šarića navode da u predmetu koji se vodi protiv ovog okrivljenog ne postoji nijedno DNK veštačenje i nijedan svedok-saradnik, kao ni bilo kakva nadzirana komunikacija, naročito ne ona koju je dozvolio domaći sud. Takođe, niko od ispitanih svedoka na bilo koji način ne dovodi u vezu Darka Šarića s delima koja mu se stavljaju na teret. Ističemo da svaki dokaz koji je prikupljen govori suprotno od Skaj materijala. Čak i sam Skaj materijal ukazuje na to da su korisnici pinova koji se stavljaju Darku Šariću na teret druga lica, a ne on jer se iz navedenih komunikacija vidi da korisnici tih pinova putuju po Evropi, dok se Darko Šarić nalazio u pritvoru.

    ZAKONITOST

    INFO

    Foto: Profimedia

    Skaj aplikacija

    Da rezimiramo šta kažu pravnici: Podaci iz Skaj aplikacije, pribavljeni kroz međunarodne aktivnosti, poslati su Srbiji kao operativni podaci, a ne kao pravno validni dokazi. Ova razlika je ključna. Operativni podaci, kako je pravno definisano, predstavljaju obaveštajne informacije koje mogu pomoći u inicijalnoj istrazi, ali sami po sebi nisu dokazni materijal u čisto pravnom smislu.

    – Ako bi se omogućilo da operativni podaci iz Skaj aplikacije postanu osnov za presudu, bez dodatne provere i dokazivanja, to bi otvorilo put ka potencijalnim zloupotrebama i narušavanju prava optuženih. Zato sudovi insistiraju na dodatnim dokazima koji potvrđuju ili proširuju informacije iz operativnih podataka, kako bi pravno valjan proces bio u potpunosti ispoštovan. Praksa naših sudova osigurava da postupci ostaju u granicama zakonitosti i da se poštuju prava na odbranu i pravično suđenje – istakao je jedan od naših sagovornika.

    NASTAVIĆE SE…

    BONUS VIDEO