22/07/2025

INFO

Najnovije Vesti Dana

Radovan Stanić, pomoćnik generalnog direktora Elektroprivrede Srbije: Investicije EPS za novu snagu i energiju

Radovan Stanić, pomoćnik generalnog direktora Elektroprivrede Srbije: Investicije EPS za novu snagu i energiju

Radovan Stanić, Foto: Danilo Mijatović

Novi projekti donose novu snagu i energiju, a posle 350 megavata iz bloka B3 u Kostolcu, „Elektroprivreda Srbije“ će u 2025. godini biti jača za novih 76 megavata, i to zelenih – kaže u intervjuu za INFO Biznis Radovan Stanić, pomoćnik generalnog direktora EPS za operativne poslove. Do kraja godine biće završen prvi vetropark EPS u Kostolcu, snage 66 megavata, a vrlo brzo na mreži će biti solarna elektrana Petka, snage 10 megavata. Ovi proizvodni kapaciteti grade se na mestu iscrpljenih odlagališta, čime se efikasno koriste svi resursi.

Koje su ključne oblasti u koje će EPS ulagati u narednim godinama?

– Razvijamo nove projekte OIE u oblasti solara i vetra i povećavamo snagu hidrokapaciteta. Radimo i analizu isplativosti korišćenja vodonika, ne bežimo od drugih tehnologija, kao što je nuklearna energija. Svi energetski igrači gledaju u EPS. Cilj svega što radimo je obezbeđenje energetske stabilnosti.

Koji konkretni projekti EPS trenutno najviše doprinose dekarbonizaciji i da li je realno očekivati brze rezultate?

– Dekarbonizacija se ne sprovodi preko noći, ali suštinski je važno što smo se opredelili da krenemo. Osim vetroparka i solarne elektrane, nastavljamo s revitalizacijom i cilj je da obezbedimo da 80 odsto hidrokapaciteta u narednih 30-35 godina bezbedno i sigurno radi. Za EPS je izgradnja reverzibilne hidroelektrane Bistrica strateški projekat. To će biti prva reverzibilna HE koju Srbija gradi posle više od četiri decenije i najveći novi energetski kapacitet od oko 650 MW. Ključna je za stabilnost i pouzdanost elektroenergetskog sistema, kao i za balansiranje i skladištenje energije, a posebno jer se očekuje sve veće učešće OIE. Nastavljamo da pripremamo projektno-tehničku dokumentaciju, završena je studija opravdanosti, usvojen je prostorni plan, a uskoro očekujemo raspisivanje prvih tendera za infrastrukturne radove. Istovremeno, intenzivno razgovaramo s Japanskom agencijom za međunarodnu saradnju u vezi s finansiranjem. Jedan od najvećih projekata, koji će obezbediti sigurnost u narednim decenijama, jeste izgradnja 1 GW solarnih elektrana sa strateškim partnerom. Projekat je specifičan po tome što će imati i 200 MW baterijskog skladišnog prostora.

Koliko obnovljivi izvori energije mogu da doprinesu energetskoj tranziciji?

– Doprinos daju i kupci-proizvođači. Za tri godine EPS je zaključio 5.075 ugovora s kupcima-proizvođačima, instalisane snage preko 94 MW. Potpisan je i znatan broj ugovora o otkupu električne energije, kako s pobednicima aukcija za dodelu premija za OIE, tako i s drugim proizvođačima. Podrška smo u plasiranju zelene energije i doprinosimo razvoju sličnih projekata u budućnosti i ispunjavanju cilja Srbije u pogledu udela OIE.

Koliki je stvarni potencijal Srbije u smislu proizvodnje energije iz OIE?

– Da bismo zamenili oko 4.000 MW iz uglja na održiv način, neophodna su i skladišta i mogućnost balansiranja novih OIE, i zato razvijamo projekat RHE Bistrica. Novim zakonom o energetici ukinuta je zabrana gradnje nuklearnih elektrana, a jedan od scenarija Integrisanog nacionalnog i klimatskog plana predviđa da nuklearna energija bude deo energetskog miksa. To je jedan od načina da se nadoknadi bazna energija.

Šta su trenutno najveći izazovi u energetskoj tranziciji u Srbiji – tehnička infrastruktura, kadrovski kapaciteti, finansije ili nešto drugo?

– EPS je prepoznao potrebu da se diverzifikuju izvori finansiranja projekata i nađu novi partneri. Tražeći nova rešenja, EPS je iskoračio na istok. U projektu za 1 GW solara partner je kompanija iz Južne Koreje, a na projektu RHE Bistrica EPS intenzivno komuniciramo i sarađujemo s Japanskom agencijom za međunarodnu saradnju. EPS je prepoznao i značaj kadrovskih izazova i na početku transformacije odlučio da zaposli 20 mladih inženjera. Ovih dana treba da se pojačamo sa još oko 20 mladih stručnjaka koji su spremni da uče i grade svoju karijeru u srcu energetskog sistema Srbije. Spremni smo da primimo mlade ljude, jer samo sa njima u timu svi planovi, projekti i ciljevi moći će da se postignu.

Šta bi bilo presudno da se ubrza proces zelene tranzicije?

– Promene su neminovne, posebno u energetici, jer se tehnologije i trendovi menjaju sve brže. Zato je i EPS, uz podršku države, pokrenuo Plan transformacije. Cilj je da budemo nalik evropskim energetskim kompanijama, koje su najjači stubovi stabilnosti država. EPS se i organizaciono i poslovno menja svakodnevno, iako mnogima to izgleda sporo, ali sve u energetici je na duge staze. To nisu kratke trke, već teški maratoni. Rezultat treba da budu uspeh, profitabilnost i dobro organizovan EPS.

(INFO/Promo)