27/07/2025

INFO

Najnovije Vesti Dana

PRVA OTMICA AVIONA NA SVETU! Jedini preživeli krio jezivu istinu: Letelica nađena s rupama od metaka

PRVA OTMICA AVIONA NA SVETU! Jedini preživeli krio jezivu istinu: Letelica nađena s rupama od metaka

Prva otmica aviona na svetu izvedena je pre 77 godina tokom takozvanog „cigaret leta“, a priča o njoj je filmska. Planovi „vazdušnih pirata“ pali su u vodu dok se odvijala nesvakidašnja drama na nebu, a priča jedinog preživelog je bila obavijena velom misterije. Sve dok konačno nije progovorio.

Danas putovanje između lučkih gradova Hongkonga i Makaa traje sat vremena brzim trajektom. Ali od 1948. do 1961. godine, dok je prvi grad bio britanska kolonija a drugi portugalska, bogati turisti su mogli da odaberu kratki let avionom.

– Mis Makao“ nije bila misica već hidroavion koji je putnike prevozio iz portugalskog Makaa do britanskog Hongkonga. Let je trajao oko 20 minuta i nazvan je „cigaret letom“ budući da je taman toliko vremena bilo potrebno da se ispuši jedna cigareta (u avionima je to tada bilo dozvoljeno), piše američki „Si-En-En“, prenosi Blic.

Foto: shutterstock/IM_photo

Avion

Prema rečima Dena Porata, profesora istorije na Hebrejskom univerzitetu u Jerusalimu, tada je ukrcavanje u avion bilo „kao da ulazite u autobus“ – karte su kupovane pri ulasku u letelicu. Bezbednosne provere nisu bile ni nalik današnjim, već su samo poneki prtljag otvarali i pregledali.

Misteriozni nestanak aviona

Ali onda, 16. jula 1948. godine „Mis Makao“ nije sleteo na aerodrom u Hongkongu. Vlasti su brzo oglasile uzbunu, a lokalna policija je započela potragu po vodama između dva grada.

Jedini preživeli bio je uzgajivač pirinča Vong Ju (24), kojeg je spasio ribar i odveo u bolnicu u Makau. Prema brojnim izveštajima iz tog vremena, noga mu je bila slomljena i na sebi je imao prsluk za spasavanje koji je, navodno, uspeo da zgrabi dok je avion padao.

 

 

Iako je Vong tvrdio da je običan putnik i da je avion eksplodirao u vazduhu, nedoslednosti u njegovoj priči i njegovo sumnjivo ponašanje – uključujući pokušaj bekstva iz bolnice – naveli su vlasti i štampu na drugačiji zaključak. „Mis Makao“ se srušio u more dok su avion pokušavali da preuzmu „vazdušni pirati“, kako su tada nazvali otmičare budući da reč otmica nikada nije korišćena u tom kontekstu, što je događaj koji je „Čajna mejl“ nazvao „nezabeleženim u istoriji vazduhoplovstva“.

Neobična taktika izvlačenja priznanja

Na dan poslednjeg leta, u kokpitu hidroaviona „Mis Makao“ bili su američki kapetan Dejl Krejmer, i australijski kopilot Ken Mekdaf – obojica bivši vojni piloti. U letelici je bilo ukupno 27 osoba – 24 putnika i stjuardesa Delka de Kosta, ujedno i Mekdafova devojka.

 

 

Međutim, četvorica putnika nisu imala nameru da stignu do Hongkonga. Vongova priča o eksploziji u vazduhu ubrzo je oborena, jer su ostaci aviona „Mis Makao“ pronađeni sa rupama od metaka. Međutim, izvući istinu iz njega nije bilo lako.

Budući da je mladić bio u lošem fizičkom i mentalnom stanju, policija nije želela da koristi grube metode ispitivanja. Umesto toga, osmislili su neobičnu taktiku: desetine policajaca se prerušilo u pacijente i sprijateljilo sa Vongom da bi kasnije uspeli da izvuku priznanje.

 

 

Vong je ispričao da su on i trojica saučesnika prodali sve što su imali da kupe kartu, nadajući se da će im se pljačka isplatiti. Priznao je da je plan bio da otmičari preuzmu kontrolu nad avionom i preusmere ga ka jednom gradu u provinciji Guangdung u južnoj Kini, gde bi putnici i posada bili opljačkani i zadržani za otkup. Niko nije trebalo da strada.

Kako se odvijala drama na nebu?

Kako objašnjava istoričar Luis Andrade de Sa u svojoj knjizi „Avijacija u Makau: Sto godina avanture“, ubrzo nakon poletanja iz Makaa, četvorica otmičara su krenula u akciju, od kojih je jedan provalio u kokpit i naredio pilotima da predaju kontrolu nad avionom. Prema brojnim istorijskim izveštajima, vođa otmičara Ćiu Tok ranije je uzimao časove letenja u Manili, pa je planirao da sam upravlja avionom nakon što obuzdaju pilote.

Međutim, nije očekivao da će im u kokpitu biti pružen otpor – Krejmer je odbio da preda komande. Dok se jedan putnik borio sa otmičarem, pištolj je opalio. Makdaf je udario Ćiu Toka gvozdenom šipkom. Otmičari su potom ubili oba pilota, a Krejmerovo telo je palo na ručicu za upravljanje, čime je avion nagli padom zaronio u Južnokinesko more.

 

 

Sve ja završeno tako što je 1951. Vong deportovan iz Makaa u kopnenu Kinu, gde je ubrzo potom preminuo, sa samo 27 godina. Nikada mu nije suđeno za pljačku, ubistvo ili otmicu, piše „Si-En-En“.

„Zlatno doba otmica“

Što se tiče dva bivša kolonijalna grada, njihove avio-industrije su u decenijama koje su usledile doživele procvat. Hongkong je, primera radi, postao jedno od najvećih svetskih vazduhoplovnih čvorišta s porastom svoje ekonomije krajem 20. veka.

S druge strane, novinari su brzo prestali da se interesuju za prvu otmicu aviona. Postojala su dva razloga:

  • smatrali su to izolovanim incidentom i nisu verovali da će se ponovo dogoditi tako nešto
  • strahovalo se da bi prevelika medijska pažnja da odvrati putnike od letenja

Pogrešili su. Kako su avionske karte postajale pristupačnije, tako su i drugi poželeli da budu otmičari i da dođu do brze zarade. Od 1968. do 1972. godine, avio-kompanije su prošle kroz period poznat kao „zlatno doba otmica“, termin koji je popularizovao Brendan I. Koerner u svojoj knjizi „Nebo pripada nama“.

– Svakih pet i po dana desila bi se po jedna otmica – rekao je profesor Dan Porat.

Neki incidenti pratili su isti obrazac kao „Mis Makao“ – grupa otmičara bi preuzela avion, sletela na treću lokaciju, opljačkala putnike, a zatim ih zadržala radi otkupa.

Prema Poratovim rečima, otmica aviona iz 1968, koju su izvršili palestinski militanti, smatra se prvom međunarodnom terorističkom akcijom u istoriji koja je uključivala otmicu aviona. Upravo te otmice su razlog pooštrenih kontrola na aerodromima koje postoje i dan-danas.

BONUS VIDEO