U istoriji pravoslavne crkve, u prebogatoj riznici podviga, svetih primera i neizrecivih žrtava, ponekad se pojave životi koji zrače tišinom, smirenošću i nečim što ne može da se objasni – samo da se oslušne dušom. Takav je životni put Vasilija i Olge Muravjov, supružnika koji su, nadahnuti verom i Hristovom ljubavlju, raskinuli svetovni brak i izabrali monaštvo. On će postati monah Serafim, a ona monahinja Hristina. Njihov izbor nije bio beg, već povratak – ka istinskoj suštini, ka nečemu dubljem od svakodnevnog: prema Bogu.

Još od najranijih dana života, Vasilij Muravjov nosio je u sebi tihu čežnju za Bogom. Rođen 1866. godine u siromašnoj porodici u selu Vahromeevo, još kao dečak suočio se s gubitkom oca i bolešću majke. Ostavši oslonac porodici, krenuo je kao desetogodišnjak u Sankt Peterburg, gde ga je čekao težak i neizvestan život. Međutim, u tom velikom gradu, punom iskušenja i obećanja, mali Vasilij nije izgubio lik Božji u sebi. Naprotiv, rasla je u njemu vatra — ne zemaljske ambicije, već neugasiva težnja za smirenjem duše i čistotom srca.
Kao trgovac, postigao je uspehe koje retko koji seljački sin može da sanja: postao je ugledni preduzetnik, diplomac visoke komercijalne škole, govorio savršenim književnim ruskim, poznavao je istoriju, kulturu i umetnost. Ali ni u danima bogatstva nije zaboravljao Boga. Svaki dan započinjao je i završavao molitvom, radnja se zatvarala za praznike, a osoblju je omogućavao da prisustvuje liturgijama. Njegov dom nije bio mesto raskoši, već tiho utočište milosrđa.

U tom svetu i duhovnom poretku, ušlo je i srce njegove supruge Olge. Bila je lepa, dostojanstvena, obrazovana i verna. Njihov brak bio je čudesna simfonija vere i ljubavi. Putovali su Evropom, dobijali nagrade, išli rame uz rame kroz svetovni život — ali unutrašnje žižište bilo je uvek u veri. Pored uspeha i svetovne uglednosti, živeli su kao strogi hrišćani, pokorni svom duhovnom ocu, starcu Varnavi Getsimanskom. Bili su ruka onima koji su tonuli, oslonac siromašnima, uteha napuštenima.
Međutim, najveći ispit vere i ljubavi došao je sa smrću njihove ćerke Olge. Tada, u trenutku bola koji nadilazi reči, podigli su pogled ka nebu, a ne jedno na drugo. Uz blagoslov duhovnika, doneli su odluku koja nadilazi ljudsku prirodu — da ostatak života provedu kao brat i sestra, u „belom braku“. Iz ljubavi prema Bogu, darivali su jedno drugo čednošću. U tome je i ležala tajna njihove vere: ne u spoljnim gestovima, već u dubokoj, svesnoj žrtvi.

Godine su prolazile. U Rusiji je buktala revolucija, ateizam je kidao sve što je sveto, a svetovni život nudio beg. Ali oni nisu bežali. Naprotiv, ono što je svet doživeo kao „ludilo“ — oni su prihvatili kao poziv: 1920. godine, usred razaranja, zamonašili su se. Vasilij je postao shimonah Serafim u manastiru Optina pustinja, a Olga — shimonahinja Hristina u ženskom manastiru Voskresenjski Novodeviči. Najviši stepen monaštva. Za shimonaha kažu da je već jednom nogom u Carstvu nebeskom.
U duhovnoj ravni, gde su obredi tihi, gde su suze najdublje bez zvuka, njih dvoje su ostali povezani ne zemaljskim, već nebeskim zavetom. Tokom godina provedenih u manastirima, nije prestala njihova međusobna briga. Kada se monah Serafim teško razboleo, kada je njegovo telo bilo slomljeno, ali duh još jače goreo — tada se pokazala puna snaga monahinje Hristine.

Iz svoje kelije, iz tišine molitve, ona je došla da brine o njemu — ne više kao žena, već kao sestra u Hristu, kao blaga samarjanka koja previja rane ne zbog dužnosti, već iz ljubavi koja je preobražena, očišćena i posvećena. Brinula je o njemu do poslednjeg dana, gledajući u njemu ne samo čoveka kojeg je nekada volela, već dušu koju vodi ka Carstvu Nebeskom.
Njihova priča nije priča o romansi, niti o žrtvi koju nameće neko spolja. Ovo je priča o unutrašnjem preobražaju, o tome kako dvoje ljudi, vođeni verom i poslušnošću Crkvi, mogu doći do najdublje slobode — one koja dolazi iz predavanja volji Božijoj.

Monah Serafim i monahinja Hristina ostali su gotovo nepoznati široj javnosti, jer njihova svetlost nije bila za pozornice, već za duše. Oni su svedočanstvo da brak ne mora da se okonča razvodom da bi prešao u nešto više — ako je Bog u središtu, onda i najteži put postaje pesma. Njihova zajednička monaška tišina vrišti snažnije od reči, a njihova odluka da daruju sve Crkvi u vremenu bezbožništva — ostaje primer Hristolike ludosti koja razotkriva mudrost ovog sveta kao prah.
PROGLAŠEN ZA SVECA 2000. GODINE
Sveti Serafim Virički, u svetu poznat kao Vasilije Nikolajevič Muravjov, zasijao je u zboru svetitelja na Jubilarnom Saboru Ruske Pravoslavne Crkve, održanom u Moskvi, u danima od 13. do 16. avgusta leta Gospodnjeg 2000. godine. U tom svetom sabranju, kada su Crkva Hristova i narod Božiji proslavili mnoge novomučenike i podvižnike dvadesetog veka, Crkva je svojim svečanim glasom potvrdila ono što su verni u srcu odavno znali — da je Serafim Virički istinski ugodnik Božiji, svetilnik u tami bezbožnog vremena. Njegov sveti spomen Crkva proslavlja 3/16. aprila, na dan kada se upokojio i kada se njegov duh, oslobođen zemaljskih okova, preselio u naručje Oca Nebeskog, u svetlost večne radosti.
U doba kada se ljubav meri interesom, a odricanje doživljava kao gubitak, njihova priča sija kao zvezda vodilja. Njihova dela, njihova vernost, njihova međusobna žrtva — govore glasnije od svake hagiografije. To nije bila ljubav „do smrti“, već ljubav kroz smrt — ka Vaskrsenju.

Molitvom Svetoj Kseniji Petrogradskoj Jelena je pronašla svog muža, a svetiteljka im je pomogla u još jednom poduhvatu.

Shi-arhimandrit Ilija preselio se u večnost u 94. godini života, bio je monah manastira Optine pustinje u Rusiji i ispovednik ruskog patrijarha Kirila.

Sveta tajna pokajanja oprašta grehe onima koji se iskreno kaju i ispovede ih pred sveštenikom, dok sveta tajna sveštenstva omogućava duhovnu vlast episkopima i sveštenicima da vrše druge tajne…

Sveta Ksenija Petrogradska je, kroz svoj podvig jurodivosti i čudotvorstva, tajno doprinosila izgradnji crkve Smolenske majke Božije, noseći cigle noću, što su radnici otkrili tek kada su je zatekli pri tom činu, a njen dar prozorljivosti i čuda i dalje pomažu ljudima u nevolji.

Kako duhovna ravnoteža može promeniti život žene koja se suočava sa ljubavnim previranjima, verom i porodičnim problemima? Protiv nje je borba između prošlih grešaka i novih ljubavi, a otac Andrej daje oštar, ali duhovno smiren odgovor.

Ako kažu da je navika od ljubavi jača, to nije tačno, kaže otac Jelisej.

U duhovnom pristupu bračnim krizama, otac Gojko Perović
ističe važnosti ljubavi i strpljenja, ali govori i o granicama koje ne treba preći i kada je pomirenje besmisleno.

Uz blagoslov vere i pred očima kraljevskih zvanica, grčka princeza i američki advokat započeli su zajednički život u svetinji koja je sedište Grčke arhijepiskopije.

U svojoj knjizi „Misli za svaki dan u godini“svetac razotkriva duboku duhovnu istinu o tome zašto samo fizičko uzdržavanje nije dovoljno da bi post bio prijatan Bogu, već da u njemu mora biti i pravde i ljubavi.

Na konferenciji u Beogradu, Diogenis Valavanidis otkrio političke strategije koje prete opstanaku hrišćanskog identiteta, s fokusom na Carigradsku patrijaršiju kao ključnog aktera globalnih sukoba.

Svaka situacija u našem životu, bila ona dobra ili loša, ima svoje značenje.

Televizijsko lice, influenserka i DJ Marija Antona objavila je fotografije sa stepeništa hrama Blagoveštenja uz pobožne poruke, ali njeno modno izdanje ispred hrama pokrenulo je lavinu osuda i otvorilo pitanje granica poštovanja prema svetom prostoru.

U srcu hrama, dok traje Veliki post, dogodila se krađa koja je potresla vernike – u Minhenu je ukraden novac namenjen za dijalizu Marka Sekulića iz Užica.

Prilikom rada na ovoj izložbi glavni cilj bio je da se pruži skroman doprinos u očuvanju kulture sećanja na naše stradalnike.

Pre 33 godine sa grupom prijatelja osnovala je Hor i studio za duhovnu muziku „Melodi“ s kojim kontinuirano pronosi lepotu, smisao i bogatstvo vizantijske, srpske, ruske, bugarske, beloruske kulturne baštine.

Kako bi osmeh na licima najmlađih sijao na Vaskrs, pripremljeno je lepo iznenađenje.

Crkva je čuvar vere, tradicije i duhovnog nasleđa, a njen cilj je da vodi ljude ka spasenju i večnom životu u zajednici sa Bogom.

Televizijsko lice, influenserka i DJ Marija Antona objavila je fotografije sa stepeništa hrama Blagoveštenja uz pobožne poruke, ali njeno modno izdanje ispred hrama pokrenulo je lavinu osuda i otvorilo pitanje granica poštovanja prema svetom prostoru.

Pijace su prepune ovog mirisnog zelenila, šume ga daruju u izobilju, a domaćice ga pretvaraju u lekovite obroke. Donosimo vam recept za čorbu sa sremušom koja istovremeno hrani telo, jača imunitet i obnavlja iznutra.
POGLEDAJTE JOŠ:
ČEKA NAS PAKAO OD VREMENA! Suše i poplave će se smenjivati na tlu cele planete!
SUNČAN DAN U SRBIJI: Neke delove zemlje će pogoditi kiša u jutarnjim časovima!
SEBI JOŠ KAO DEČAK PROREKAO DA ĆE BITI PATRIJARH: Crkva se danas molitveno seća Svetog Evtihija Carigradskog