22/11/2024

INFO

Najnovije Vesti Dana

OTKRIVANJE VEKOVNE BIBLIJSKE TAJNE: Nove naučne analize ukazuju da se Nojeva barka nalazi u podnožju planine Ararat u Turskoj

Nojeva barka, simbol Božjeg spasenja u Bibliji, ponovo je u centru pažnje naučne zajednice. Posle tri godine temeljnih istraživanja, rezultati analize zemljišta sa formacije Durupinar, koja se nalazi na granici Turske i Irana, oživeli su teoriju da bi se baš na tom mestu mogli kriti ostaci legendarne Nojeve barke.

Istraživački tim sa planine Ararat, sačinjen od naučnika iz Turske i Sjedinjenih Američkih Država, još 2021. godine započeo je prikupljanje i analizu uzoraka sa ovog fascinantnog lokaliteta. Ti uzorci su zatim poslati na Tehnički univerzitet u Istanbulu, gde su naučnici ispitivali njihovu starost i sastav, prenosi rčki pravoslavni sajt vimaorthodoxias.gr. Poseban fokus stavljen je na tragove drevne ljudske aktivnosti, kao i na dokaze da je ovo područje nekada bilo prekriveno morskim vodama. Rezultati su izazvali pravu pometnju u naučnim krugovima jer podržavaju teoriju o velikom Potopu, opisanom u Bibliji.

Credit: Heinz-Dieter Falkenstein / imageBROKER / Profimedia

Crtež koji prikazuje biblijsku scenu Nojeve barke

Prvo, datiranje uzoraka ukazalo je na period između 3.500 i 5.000 godina, što se vremenski poklapa sa biblijskim izveštajem o Nojevoj barci i Potopu. Prema Svetom pismu, Nojeva barka je plovila na vodama Potopa oko 2.500. godine pre Hrista. Ova vremenska podudarnost nije slučajna i budi nadu da formacija Durupinar zaista može biti povezana sa tim događajem.

Drugi, još impresivniji nalaz bila je prisutnost materijala koji podsećaju na glinu i morske naslage. Otkriće tih morskih elemenata na toj nadmorskoj visini i u unutrašnjosti Turske snažno podupire teoriju da je ovo područje u dalekoj prošlosti bilo preplavljeno vodama, što se uklapa u biblijsku priču o globalnom Potopu. Ova činjenica otvara nova pitanja o prošlosti ovog regiona – da li je formacija Durupinar nekada bila deo velikog vodnog prostranstva?

Credit: Heinz-Dieter Falkenstein / imageBROKER / Profimedia

Crtež koji prikazuje biblijsku scenu Nojeve barke

Još jedan fascinantan detalj je što dimenzije formacije Durupinar zapanjujuće odgovaraju biblijskom opisu Nojeve barke. U Bibliji, barka je opisana kao brod dužine 300 lakata (oko 137 metara), širine 50 lakata (oko 23 metra) i visine 30 lakata (oko 14 metara). Neverovatna sličnost između dimenzija ove formacije i proporcija biblijske barke pruža dodatnu težinu teoriji da bi Durupinar mogao biti mesto gde je Nojeva barka pronašla svoj počinak.

Ova otkrića su ponovo rasplamsala interesovanje za potragu za Nojevom barkom. Iako naučna zajednica ostaje oprezna i zahteva dodatne dokaze pre nego što se donese konačan zaključak, ovi novi podaci donose svežinu u ovu drevnu potragu. Durupinar nastavlja da intrigira istraživače i vernike širom sveta, a potraga za otkrićem Nojeve barke ostaje jedna od najuzbudljivijih arheoloških i religijskih misija našeg vremena.

POMOLITE SE OVOJ SVETINJI KOJA VEKOVIMA DONOSI ČUDA: Ikona Presvete Bogorodice „Nesagoriva kupina“ simbol Božje zaštite

U ovoj ikoni, koja se u pravoslavnom kalendaru obeležava 17. septembra, spojene su starozavetne vizije i božanske intervencije koje vekovima inspirišu pravoslavnih vernika. Njen simbolički značaj oblikovao je spasenje od požara i očuvao mir u vremenima nevolje.

ŠTA SE KRIJE IZA BIBLIJSKOG BROJA 666: Svetogorski starac Pajsije je osvetlio simboliku i značenje ovog kontroverznog broja

Po učenju jednog od najvećih duhovnika dvadesetog veka, broj koji već više od dve hiljade godina nosi misteriju ima duboku povezanost između ljudske prirode, ekonomije i duhovnosti, a kroz podsećanje na reči Jevanđelja upozorava da se u isto vreme ne može služiti i Bogu i mamonu.

ČUDO VASKRSENJA DREVNOG BIBLIJSKOG DRVETA U SRCU PUSTINJE: Pronađeno seme staro hiljadu godina, proklijalo u zapanjujućem otkriću

Naučnici su otkrili izuzetno retku biljku iz pećine severno od Jerusalima, staru ceo milenijum. Iako još nije donela ni cvet ni plod, njena lekovita svojstva već otkrivaju neprocenjivo blago drevnih vremena i Božijeg promisla.

ZBOG ČEGA JE ISUS ZAPLAKAO: U Svetom pismu zabeležena su samo tri slučaja kada su Hristosu potekle suze

U trenucima kada je božanska ljubav nadjačala ljudsku slabost, Sin Božji je zaplakao zbog sveta. Ove retke scene pokazuju dubinu Njegovog saosećanja prema ljudskom bolu i patnji.