Među mamama u Srbiji, koje su se tek porodile, zavladao je novi trend – plaćaju pedijatrijske sestre da brinu o bebama kako bi se one naspavale, prošetale, otišle kod frizera, piše Informer.
Dobro je poznato da pedijatrijske, odnosno patronažne sestre dolaze u prvim danima bebinog života pomažu mamama kako bi naučile da svoju bebu kupaju, hrane, drže, uspavljaju… I, to potpuno besplatno, po dužnosti iz Doma zdravlja.
Međutim, među sve većim brojem žena koje su se porodile, javila se potreba da patronažna sestra kod njih bude non stop. I, to ništa ne bi bilo čudno da ih mame ne koriste kako bi imale vreme za sebe, pa se ne libe da odreše kesu i plaćaju „uslugu“ i do 50 evra dnevno.
Foto: Shutterstock/maxim ibragimov
Na ovo pomodarstvo ukazala nam je Milena, patronažna sestra.
– Mi služimo da roditelje, pre svega mame, naučimo kako da kupaju bebu, pravilo prepovijaju bebu, nose, kako da postave bebu u položaj za spavanje, kako da se opuste, kako da se izbore ukoliko dođe do postporođajne depresije… I, to uvek uglavnom radilo u prvih 7 dana nakon izlaka iz porodilišta ili dok ne otpadne bebi pupak. Nakon toga, naš posao se završava. Međutim, u današnje vreme, naša profesija je dobila potpuno drugu dimenziju. Mame nas sada plaćaju po dnevnici kako bi im se našle pri ruci 24 sata dnevno – započinje priču Milena i nastavlja:
– Pored prve pomoći, one od nas zahtevaju da mi brinemo o bebi, a da je njima donosimo samo kada je potrebno dojenje ili da se možda pomaze sa njom. Nakon toga, a uglavnom noću, mi bebe uspavljujemo, nosimo, šetamo, presvlačimo jer mame žele da spavaju celu noć, da izađu same u šetnju, odu kod frizera, čitaju knjigu… Iskreno, dobro i plaćaju, oko 50 evra dnevno, pa se ne žalim. Ali, mislim da su se prave vrednosti izgubile i da sada i majčinstvo dobija drugačiji oblik!

Foto: Shutterstock/Luca Santilli
Stručnjaci smatraju da je ovo tipičan primer sebičnosti i loše povezanosti današnjih majki sa decom. Psiholog Snežana Repac kaže za Informer da patronažna sestra služi kao prva pomoć, a ne da bude dadilja.
– To nije pohvalno ako se majka pored bebe oseća rasterećeno od obaveze i misli da može pružiti odgovornost roditelja za novac,tako što će predati bebu drugoj osobi. Prvenstveno je to za dete važno! Ta uspostavljena veza sa majkom koja doji, treba da se integriše u celovit niz postupaka, koje postaju znak za raspoznavanje majke. Pored dojenja, kupanje, uspavljivanje, igranje i maženje, nežnost i šetnja su radnje koje dete vezuje za majku – napominje Repac.
Zato se, dodaje ona, emocije u sklopu tih radnji formiraju se kao vezivanje za osobu koja to čini, u ovom slučaju patronažnu sestru.
– U prvim danima života, dete se vezuje za tu drugu osobu, te oseća napuštanje, kad ta osoba ode, odnosno ne radi više honorarno – ističe naša sagovornica.
Bonus video:
POGLEDAJTE JOŠ:
OGLASILA SE ŽELEZNICA SRBIJE! Ovo je važno upozorenje za sve građane!
HITNO UPOZORENJE RHMZ! Toplotni talas namučiće građane – evo koliko će stepeni biti u Srbiji!
JASNO JE ZAŠTO ZLOUPOTREBLJAVAJU POZICIJE! Ko se krije iza BLOKADERA – oni iz senke hoće da prosperiraju!