Poslednjih godina Jadransko more se suočava sa ozbiljnom pretnjom koja dolazi u obliku invazivne smeđe alge poznate kao Stypopodium schimperii.
Ova alga prvi put je uočena 2020. godine u blizini ostrva Visa, a njen brz rast i širenje postali su alarmantni. U samo dve godine, Stypopodium schimperii je preuzela dominaciju stenovitog podvodnog sveta, formirajući monokulturu koja guši autohtone vrste algi i ozbiljno narušava biodiverzitet ovog područja, piše Blic.
Stypopodium schimperii je morska trava poreklom iz Crvenog mora, a na Mediteran je stigla preko Sueckog kanala. Prvi nalazi ove alge u Mediteranu datiraju iz 1970-ih godina, sa zabeleženim prisustvom u vodama Izraela 1973. i Libije 1977. godine. Na Jadranu, ova alga je prvi put otkrivena u okviru projekta istraživanja stranih bentoskih vrsta, a njena populacija je eksplodirala sa dvadesetak jedinki na nekoliko hiljada. Prema stručnom radu objavljenom 2023. godine, autori sa Instituta za okeanografiju i ribarstvo upozoravaju na brzo širenje ove alge, koja bi mogla postati invazivna vrsta broj jedan na plitkom stenovitom dnu Jadranskog mora.
- Ekološke posledice širenja
Kako se ova alga širi, ona guši autohtone vrste, lišavajući ih prostora, svetlosti i hranljivih materija. Preliminarne inspekcije područja zaraženih algama pokazale su da su gotovo u potpunosti eliminisani organizmi koji žive na dnu mora ili blizu njega, uključujući alge, sunđere, školjke i druge beskičmenjake. Ono što dodatno zabrinjava je nedostatak prirodnih neprijatelja koji bi mogli da kontrolišu njeno širenje. Stypopodium schimperii sadrži toksične supstance koje odbijaju biljojede, što dodatno otežava problem.
Za Hrvatsku, situacija je posebno alarmantna. Jadran je dom jedinstvenim endemskim vrstama i autohtonim ekosistemima koji su već pod pritiskom, uključujući klimatske promene. Ako se invazivna alga ne stabilizuje, njeno širenje moglo bi imati nepovratne posledice, uključujući ekonomsku štetu ribarstvu i turizmu, gubitak biodiverziteta i promene u lancu ishrane. U popularnoj Fejsbuk grupi „Živi svet Jadranskog mora“, članovi izražavaju pesimizam, nadajući se „čudu“ koje bi moglo da okrene situaciju na bolje.
Nezaustavljivo širenje smeđih algi na Jadranu predstavlja znak ozbiljne uzbune. Monokultura invazivne vrste uništava bogatstvo i raznolikost podvodnog sveta, što direktno utiče na privlačnost Jadranskog mora za turiste. Ova situacija zahteva hitnu akciju i istraživanje kako bi se sprečile daljnje štete na ovom dragocenom ekosistemu.
BONUS VIDEO
POGLEDAJTE JOŠ:
„NEĆE BITI GRAĐANSKOG SUKOBA U SRBIJI“ Vučić: Moramo da brinemo o svima, pa o i blokaderima i njihovim porodicama
KRVOPROLIĆE NA ŽURCI: Četvoro tinejdžera izbodeno nožem, izbilo i nekoliko tuča!
PLJUSKOVI SA GRMLJAVINOM VEČERAS URNISALI OVAJ DEO SRBIJE! MUP poslao hitno upozorenje! Evo gde se nevreme dalje premešta