21/07/2025

INFO

Najnovije Vesti Dana

ODAKLE SI, SELE: „Srpski DNK projekat“, jedna od vodećih DNK baza u Evropi, duže od decenije istražuje ČIJU GENETIKU NOSE SRBI

INFO

Ko smo i odakle smo, ko su nam bili preci? Ovo je pitanje koje je uvek aktuelno i na koje nikada nema konačnog odgovora. Ono što je zabeleženo u istorijskim čitankama s godinama se menja, a i nove tehnologije omogućavaju preciznije, pa i drugačije odgovore na ova pitanja.

Poslednjih petnaestak godina, veoma je popularna nova naučna metoda za utvrđivanje porekla putem takozvanih genetskih haplogrupa. Ova metoda je veoma precizna i može da utvrdi naše poreklo u poslednjih više hiljada godina. Tako se možete iznenaditi da, recimo, vučete poreklo iz Skandinavije ili pak s Bliskog istoka.

HAPLOGRUPE

Na ova pitanja, u Srbiji, pokušava da odgovori grupa stručnjaka i naučnika iz „Srpskog DNK projekta„, jednog od vodećih DNK projekata u Evropi koji je osnovan 2012. Vode ga entuzijasti različitih struka, od arheologa do inženjera informatike, a sve u saradnji s naučnom zajednicom, pre svega, s Biološkim fakultetom.

Za 13 godina projekta testirano je više od 8.000 Srba. Rade se testiranja po Y hromozomu, odnosno po muškoj liniji, jer je on veoma podesan za tu vrstu analiza budući da se na njemu dešavaju mutacije. Ispitivanje na tom uzorku pokazuju da polovina Srba potiče od Slovena (to je, međutim, prema nekim tumačenjima, kao što ćete imati prilike da pročitate na sledećim stranama upitno).

Naime, najčešća Y-hromozomska (Y-DNK) haplogrupa (grupa sličnih haplotipa koji imaju zajedničko poreklo, a haplotip je specifična kombinacija na DNK sekvenci) kod Srba je I2, ima je svuda kod ljudi od Dalmacije, Like i Banije, pa do Timočke Krajine, Makedonije i Kosova. Druga po raširenosti haplogrupa koja Srbe takođe dovodi u vezu sa Slovenima je R1a. Ona je najzastupljenija kod Poljaka 40 odsto i na zapadu Rusije.

U Prijepolju, verovali ili ne, žive Vikinzi

Foto: Wikipedia

Prijepolje

U naš genetski materijal upisali su se i Germani i Kelti, ali i narodi s Kavkaza i Bliskog istoka. Testiranja „Srpskog DNK projekta“ pokazalo je, recimo, da skoro devet procenata stanovništva Srbije, odnosno svaki 10 ili 11 Srbin ima germansko poreklo.

INFO

Foto: Wikipedia

 

To se posebno odnosi na Prijepolje i okolinu, gde najviše ima onih koji imaju poreklo od germanskog plemena Vikinzi, takvih je oko 20 procenata. Razlog je haplogrupa R1a, inače, karakteristična za pleme Drobnjaka, jedno od najraširenijih u srpskom narodu. Haplogrupe za koje se pretpostavlja da su povezane s Keltima pronađene su kod pet-šest odsto Srba.

Takođe, kako je pokazalo testiranje, postoji i prilična zastupljenost haplogrupa koje imaju povezanost s predslovenskim populacijama. Najviše njih ima haplogrupu E, koja ima specifičnu podgranu E-V13, koje kod Srba ima u proseku 17-18 odsto, a u nekim delovima Crne Gore i Metohije, Kosova i Povardarja i do 25 odsto. Na sve to, postoje i genetike koje zalaze u postslovenski period, a i tu ima raznovrsnih uticaja jer se tokom turbulentne istorije stanovništvo dosta pomeralo.

Inače, kako navode u ovoj organizaciji, Srbija ima najveću bazu testiranih od svih evropskih naroda.

Svih 8.000 rezultata DNK se međusobno upoređuju, a kada se testiraju pojedinci, ispituju se o svemu što znaju, odakle poriču, koja im je krsna slava i slično. Kad se rezultat dobijen testiranjem u laboratoriji ukrsti s takvim podacima, pronalaze se veoma zanimljive genetičke veze. Koriste se i istorijski izvori, etnologija, arheologija…

Međutim, svaki čovek je priča za sebe. Ne znači da je neko Sloven ako ima slovensku haplogrupu, a da onaj što nema nije. To je samo jedan zapis jednog dela informacije koji mi nosimo u našoj genetici. Mnogo veći de se ne vidi, a Srbi su vrlo heterogen narod.

IZ 3. VEKA

Tako je testiranje jednog čoveka s prostora Kosova i Metohije pokazalo genetičko poklapanje sa skeletom čiji je DNK zabeležen u naučnom radu iz Mađarske. Naime, taj skelet pripada Gepidima, narodu koji je živeo u 2. i 3. veku. Oni su karakteristični po izduženim lobanjama jer su deci vezivali marame.

BONUS VIDEO