21/11/2024

INFO

Najnovije Vesti Dana

NOVE TENZIJE NA SVETOJ GORI: Monasi Esfigmena podneli žalbu Ujedinjenim nacijama zbog kršenja njihovih ljudskih prava

Na Svetoj Gori, svetom mestu vekovne molitve i tihovanja, opet su izbile napetosti koje ugrožavaju mir i spokoj monaške zajednice. Mir ove svete zemlje, koja čuva duh vekova posvećenih Bogu, poslednjih godina sve češće je narušen tenzijama između monaške zajednice manastira Esfigmen i grčkih vlasti. Bratija Esfigmena, s vekovnom predanošću tradiciji Istočne pravoslavne crkve, našla se u središtu sukoba koji sada prelazi granice svetogorskih hramova i dospeva na međunarodne pravne forume.

Pretnje grčke policije ovog leta da će monasi Esfigmena biti prinudno uklonjeni iz manastira izazvale su talas uznemirenja među vernicima širom pravoslavnog sveta. U Grčkoj su usledili protesti, dok je širom sveta odzvanjala tuga i zabrinutost. Ipak, ono što se činilo smirenjem situacije ubrzo se pokazalo kao privid, jer su se oblaci nesloge ponovo nadvili nad Esfigmenom.

Profimedia

Tenzje, pa čak i sukobi između grčke policije i monaha Esfigmena traju godinama

Prvi put u svojoj dugoj istoriji, bratija Esfigmena, predvođena igumanom, arhimandritom Metodijem, obratila se Komitetu za ljudska prava Ujedinjenih nacija, ističući sistematsko uznemiravanje i narušavanje svojih verskih sloboda.

U svojoj žalbi, monasi se pozivaju na povredu člana 18 Međunarodne povelje o građanskim i političkim pravima, koji garantuje pravo na versku slobodu i praksu. Ukazali su na konstantne pritiske grčkih državnih vlasti i pravosudnih organa, kojima se, kako tvrde, želi ugušiti svetogorske tradicije koje čine žilu kucavicu njihovog postojanja.

„Ovo je očigledno kršenje naše slobode da se molimo i živimo prema učenju naših duhovnih otaca,“ navodi se u dopisu manastira. Optužbe upućene Carigradskoj patrijaršiji i patrijarhu Vartolomeju, kojeg ne priznaju, kao i grčkim vlastima, ozbiljne su: sistematsko onemogućavanje prava monaha da slede pravila i običaje Istočne pravoslavne crkve kroz sudske intervencije, ograničenja kretanja i pristupa, kao i stalne pretnje silom.

youtube/printscreen/ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ 3.32K subscribers

Ovoga leta u Grčkoj su organizovani protesti na kojim se zahtevala zaštita mohana manastira Esfigmen

Manastir Esfigmen već decenijama stoji kao svedok borbe za očuvanje tradicije, često preispitujući granice telesne i duhovne izdržljivosti svojih monaha. Na čelu bratije, iguman arhimandrit Metodije, uputio je apel koji odzvanja kao eho starozavetnog proročanstva: „Naš put, iako težak, do sada je bio put duhovnog postojanja; sada se nalazimo na granici samouništenja, a to je krst koji nosimo u tišini i veri.“

Ovaj vapaj dolazi nakon godina pokušaja da se nađe ravnoteža između poštovanja crkvene tradicije i zakonskih okvira koje postavlja grčka država. Esfigmen ističe da je težina ograničenja na njihovu slobodu obavljanja molitvi i liturgija postala nesnosna, dok se pretnje udaljenjem iz svetog manastira nadvijaju nad monaškim mirom poput olujnih oblaka.

shutterstock.com

Manastir Esfigmen

Sada, kada je pitanje narušavanja prava dospelo pred Ujedinjene nacije, situacija postaje prekretnica u kojoj se monaška postojanost suočava s modernim pravnim izazovima. Ova borba monaha Esfigmena nije samo pravna, već i duhovna – borba za očuvanje svetlosti koja vekovima osvetljava tamu u svetu raskoši i moći.

Kako se situacija bude dalje razvijala, pravoslavni vernici i svetogorski monasi sa strepnjom i nadom gledaju ka budućnosti, molitvama tražeći da mir i pravda nadvladaju nemir i nepravdu, a duša Svete gore ostane netaknuta i sveta, kao što je bila vekovima.

POZADINA SUKOBA IZMEĐU POLICIJE I MONAHA NA SVETOJ GORI: Međusobne optužbe, imovinski sporovi, kršenje statuta i monaških zaveta

Ovaj višedecenijski konflikt, odraz tenzije između svetovne vlasti i monaške zajednice koja nepokolebljivo brani tradicionalne vrednosti i pravoslavnu veru, doseže kulminaciju približavanjem datuma prinudnog iseljenja 1. avgusta.

POBEDA PRAVOSLAVLJA I MANASTIRA ESFIGMEN: Vernici slave odluku uprave Svete gore da odbije zahtev grčke policije

Nakon što je dan „D“ na Atosu prošao mirno, organizacija „Pravoslavlje ili smrt“ oglasila se saopštenjem u kojem zahvaljuje svima koji su se prethodnih dana molili i poručuje da je put spasenja u pobožnosti, bratoljublju, umnožavanju dobra i umanjivanju zla.

SVETA GORA PONOVO PRED IZAZOVIMA: Novi civilni upravnik unosi promene u monaškoj republici

Bivši grčki ministar, general Alkivijadis Stefanis, želi da reši goruće probleme – od klimatske krize i prekomernog verskog turizma do višedecenijske pobune monaha Manastira Esfigmen i uticaja stranih sila.

ZAŠTO PATRIJARH VARTOLOMEJ NIJE UPUTIO SAUČEŠĆE SRBIJI? Nakon tragedije u Novom Sadu, pisma utehe stižu iz pravoslavnih crkava, osim jedne

Dok su patrijarsi širom pravoslavnog sveta poslali reči podrške i molitve za žrtve nesreće u Srbiji, carigradski patrijarh uputio je saučešće Španiji zbog poplava, ali ne i srpskom narodu. Da li iza ovog ćutanja postoji dublja poruka ili je reč o propustu u trenucima kada bi izraz solidarnosti bio znak bratske bliskosti?