U Srbiji je, „preko noći“, planuo unosan biznis izdavanja magacina, skladišta i hala! Vlasnici ovih prostora ih daju u zakupe za paprenu cenu , ali je i pord toga, potražnja veća od ponude, piše Informer.
Iako se na sajtovima za izdavanje i prodaju nekretnina mogu naći oglasi najrazličitijih kvadratura i cena, teško do poslovnih prostora kao što su magacini i hale koji odgovaraju njihovim realnim potrebama.
Na veliku tražnju su uticali značajan rast onlajn trgovine tokom korona virusa, razvoj logistike i širenje distributivnih mreža. Ovakvog prostora nema dovoljno i zato što ne ispunjava ono je firmama potrebno. To su pre svega kvadratura objekta, odgovarajuća lokacija, prilaz za kamione i šlepere, parking.
Foto: TANJUG/SAVA RADOVANOVIC
Trenutno je potražnja za modernim skladišnim prostorima veća od ponude, posebno u zonama oko Beograda, Novog Sada i Pančeva, kažu upućeni.
Međutim, u poslednjem periodu primetan je rast izgradnje velikih hala, magacina i skladišta, pogotovo na periferiji Beograda, što za cilj ima razvijanje unosnog biznisa. Veliki broj mladih na svom ili povoljno kupljenom zemljištu gradi velike hale i skladišta, a potom ih pretvara u magacine i izdaje na mesečnom nivou.
Cena zakupa
Prema trenutno aktivnim oglasima, može se videti da se cene zakupa magacinskog i skladišnog prostora u Beogradu kreću u rasponu od tri do sedam evra po kvadratnom metru.

Foto: ST/Dragan Kadić
To zavisi od lokacije, veličine prostora, namene i prateće infrastrukture. Na primer, hala površine 800 kvadrata u opštini Surčin (Dobanovcima) iznajmljuje se za 3.950 evra mesečno!
Takođe, magacin približne kvadrature u naselju Altina izdaje se po ceni od 4.800 evra mesečno.
Kako kažu stručnjaci za nekretnine i projektovanje, osim većih kompanija, primetan je rast interesovanja manjih privrednika za ovakvim prostorima, ali njima su potrebne manje kvadrature.
Kada je reč o tome kakvi prostori se traže, najtraženiji su magacini kvadrature od 300 do 1.000 kvadrata, dok veće hale, od 2.000 kadvrata, traže uglavnom logističke kompanije i distributivni centri.

Foto: Tanjug
Stambeni objekti bez ostava i podruma
Primećuje i da su investitori novogradnje usmereni na maksimizaciju stambenog prostora.
Stanovi se grade bez garaža, podruma i ostava. To sve značajno doprinosi povećanoj potražnji i fizičkih lica za skladištima odnosno prostorom za odlaganje stvari.
Bonus video:
POGLEDAJTE JOŠ:
SPORTISSIMO EKSKLUZIVNO OTKRIVA! OD OVE BOLESTI JE UMRO DAMIR DOKIĆ: Nije mu bilo spasa, a ćerka Jelena ništa nije znala
„CELA KUĆA SE TRESLA, STVARI SU PADALE SA POLICA!“ Grčku probudio snažan zemljotres, LJUDI U PANICI!
DETALJNA PROGNOZA! Evo da li je pred nama JOŠ JEDAN kišni dan i da li nam se KONAČNO smeši SUNCE