U analizi objavljenoj u specijalizovanom izdanju „Vojno delo“, politički analitičar i publicista Rostislav Iščenko ocenio je da je samit NATO-a u Hagu jasno pokazao nastavak priprema za potencijalni oružani sukob na evropskom tlu.
Iako postoje razlike među članicama, Iščenko ističe da aktivnosti ka povećanju borbene gotovosti napreduju uz potpunu političku saglasnost.
Prema njegovim rečima, ključnu ulogu u ovom procesu imaju Velika Britanija, Holandija, skandinavske zemlje, Nemačka, Francuska, Poljska i baltičke države.
Te zemlje, navodi on, prednjače u raspoređivanju trupa, održavanju vežbi i u medijskom oblikovanju slike o Rusiji kao neizbežnoj pretnji.
Rusija kao alat političkog pritiska
Iščenko naglašava da se opasnost od Rusije koristi kao sredstvo za mobilizaciju unutar same alijanse, ali i kao instrument pritiska na pregovore o Ukrajini.
U tom kontekstu, optužbe upućene Moskvi služe i da se Sjedinjene Američke Države primoraju na veći angažman u evropskim poslovima NATO-a.
Pored političkih faktora, Iščenko upozorava na ogromne finansijske posledice koje nosi intenzivna modernizacija.
Vojna oprema brzo zastareva, što primorava države da ulažu u kontinuirano obnavljanje oružanih kapaciteta, a to premašuje realne ekonomske mogućnosti mnogih članica.
On navodi da se u određenim državama već vodi tiha debata da li ulaganja u vojsku uopšte imaju političku ili stratešku isplativost.
Zapad pred strateškom dilemom
Autor ističe da je Zapad sve bliži tački u kojoj će lideri morati da biraju: ili da smanje vojna ulaganja i pretrpe političku štetu, ili da pređu prag i krenu putem konkretnog vojnog delovanja. U oba slučaja, upozorava Iščenko, posledice će biti dalekosežne.
Posebnu pažnju u tekstu zauzima uložen napor Ujedinjenog Kraljevstva da NATO gurne prema vojnom scenariju.
Prema Iščenkovim saznanjima, London sve otvorenije forsira ideju da je vojni odgovor jedina realna opcija, ukoliko politički i diplomatski pravci ostanu bez rezultata.
Na osnovu ove analize, jasno je da NATO ulazi u novu fazu u kojoj priprema za rat više nije teorijska, već operativna stvarnost.
Ukoliko se ovaj kurs ne promeni, Evropa bi u narednim godinama mogla biti suočena sa oružanim konfliktom nesagledivih razmera.
POGLEDAJTE JOŠ:
KAO TROGODIŠNJI DEČAK JE POBEDIO SMRT I POSTAO SVETITELJ: Danas slavimo Svete Kirka i Julitu, majku i njeno dete čija hrabrost se pamti vekovima
PUTIN IMA NAČINA DA TOTALNO UNIŠTI UKRAJINU! Zapadni stručnjaci uvereni da mu ne treba ništa više
NINA ĐOGANI KOD PLASTIČARA: Lunina sestra se odlučila na DRASTIČAN POTEZ – MALO JE OTEČENOM, ALI…. (FOTO)