02/07/2025

INFO

Najnovije Vesti Dana

NAJTEŽA SMRT, OBESIO SE POSTELJINOM I ISCRTAO CITATOM IZ BIBLIJE: Igrao je za najbolje, izvršio ubistvo, pa u zatvoru presudio sam sebi!

Život Erona Ernandeza, bivše zvezde američkog fudbala i tajt enda za Nju Ingland Patriotse, jedna je od onih tragičnih priča o izvanrednom talentu koji se borio sa dubokim demonima i mračnim tajnama. Njegov uspon do slave na NFL terenu bio je meteorski, obeležen impresivnim dostignućima i unosnim ugovorima. Ali iza fasade, odvijala se paralelna stvarnost nasilja, što je kulminiralo osudom za ubistvo dotičnog Odina Lojda 2015. godine. 

Njegova naknadna oslobađajuća presuda za dvostruko ubistvo iz 2012. godine, samo nekoliko dana pre samoubistva u zatvorskoj ćeliji 2017. godine, dodatno je zakomplikovala ovu priču. A tek ovo… 

Tek posle smrti utvrđena mu je dijagnoza teške hronične traumatske encefalopatije (HTE).

Rani život i obećavajući počeci

Eron Džozef Ernandez je rođen 6. novembra 1989. godine u Bristolu, Konektikat. Njegovo detinjstvo je obeležila burna porodična sredina; njegovi roditelji su bili Denis Ernandez, portorikanskog porekla, i Teri Valentin Ernandez, italijanskog porekla. Njihov brak je bio nestabilan, razveli su se 1991. godine i ponovo venčali 1996. godine, a bankrotirali su 1999. godine. Ernandez je kasnije opisao „konstantne svađe“ kod kuće, a oba roditelja su se tokom celog života suočavala sa hapšenjima i krivičnim prijavama.

Posebno traumatičan događaj u njegovom ranom životu bila je smrt oca, koju je opisao kao prekretnicu koja ga je navela da se pobuni protiv autoriteta i tuge koju nikada nije preboleo. Pored toga, postojale su optužbe za zlostavljanje u detinjstvu, uključujući fizičko zlostavljanje od strane oca i seksualno zlostavljanje. Njegovo rano istraživanje sopstvene seksualnosti i odnosi sa dečacima predstavljali su „dvostruki tajni život“, s obzirom na očevu homofobiju. Takođe se borio sa ADHD-om, a njegova majka navodno nije uspevala da mu nabavi lekove, što je, kako je tvrdio, uticalo na njegovo obrazovanje. 

Uprkos svojim ličnim previranjima, Ernandez je pokazao izvanredan sportski talenat. U srednjoj školi je dominirao fudbalom, osvojivši nagradu Gatorade igrač godine u Konektikatu, postavivši državne rekorde sa 1.807 jardi prijema i 24 tačdauna, i proglašen je za Ol-Amerikan tim Vojske SAD.

Njegov prelazak na koledž nivo takođe je obeležila kontroverza. Iako se prvobitno opredelio da igra na Univerzitetu Konektikat sa svojim bratom, trener Urban Mejer i Tim Tibou su ga ubedili da izabere Univerzitet na Floridi. Mejerova kontroverzna uloga u olakšavanju njegovog prevremenog diplomiranja postavila je temelje za buduće probleme.

Tuča u baru u Gejnsvilu (28. april 2007)

Kao sedamnaestogodišnjak, „udario“ je menadžera restorana, probušivši mu bubnu opnu, nakon spora oko računa za piće. Uprkos preporuci policije za krivično delo napada, incident je rešen vansudskim sporazumom o odloženom krivičnom gonjenju, navodno uz učešće advokata njegovog tima.

Dvostruka pucnjava u Gejnsvilu (30. septembar 2007)

Policija ga je identifikovala kao strelca u pucnjavi iz automobila u kojoj su ranjena dva muškarca. Ernandez je odbio da razgovara sa policijom, a optužnice nisu podignute u to vreme. Slučaj je ponovo istražen nakon njegovog hapšenja 2013. godine.

Neuspešan test na drogu

U svojoj drugoj godini na Floridi, izbačen je iz startne postave zbog toga što je pao test na drogu.

Uspon do NFL slave

Ernandezova koledž karijera bila je izuzetno uspešna. Kao brucoš 2007. godine, započeo je tri utakmice za Florida Gejtorse. Godine 2008. započeo je 11 od 13 utakmica, pomažući Gejtorsima da osvoje Nacionalno prvenstvo, gde je predvodio tim sa 57 jardi u prijemu u proseku. Njegova juniorska godina 2009. bila je izvanredna, predvodeći tim sa 68 hvatanja, 850 jardi i pet tačdauna, što mu je donelo razne počasti.

Zbog svog uspeha, Ernandez je odlučio da odustane od poslednje godine i prijavi se za NFL draft 2010. godine. Uprkos svom talentu, pao je na 113. pik u 4. rundi zbog „zabrinutosti oko karaktera“, uključujući „neuspešne testove na drogu i glasine o mogućim vezama sa bandama“. Nju Ingland Pejtriotsi su „iskoristili priliku“. Njegovi rezultati pre drafta, uključujući trčanje na 40 jardi za 4,64 sekunde i 30 ponavljanja u benč presu, svrstavali bi ga visoko među tajt endove.

Patriotsi su preuzeli proračunati rizik. Štaviše, Patriotsi su sa njim potpisali veliko produženje ugovora u avgustu 2012. godine, samo pet meseci nakon dvostrukog ubistva 2012. godine, iako njegovo ime u to vreme nije bilo javno povezano sa zločinom. 

Ernandez je odmah ostavio svoj trag u NFL-u. U sezonu 2010. ušao je kao najmlađi igrač na bilo kom aktivnom NFL spisku. U drugoj nedelji postao je najmlađi igrač od 1960. godine koji je zabeležio 100 jardi prijema u utakmici. Završio je svoju debitantsku sezonu sa 45 hvatanja, 563 jardi i šest tačdauna.

Godine 2011, promenio je broj dresa u 81. Prvu Pro Boul sezonu je imao sa samo 22 godine, postajući deo onoga što se smatra „najboljim tandemom tajt enda u istoriji NFL-a“ sa Robom Gronkovskim. Postigao je tačdaun od 12 jardi u Super Boulu XLVI 5. februara 2012. godine.

Ernandezov život je obeležen nizom pravnih problema koji su se progresivno pogoršavali, od njegovih studentskih dana do tragičnog ubistva Odina Lojda. 

Incidenti nakon NFL drafta

Tuča u Plejnvilu (2011)

Policija je reagovala na tuču ispred njegove iznajmljene kuće. Ranije je državni policajac prepoznao Ernandeza u automobilu koji je jurio velikom brzinom i nije uhapsio vozača, što sugeriše da mu je status slavne ličnosti možda pružio zaštitu.

Dvostruko ubistvo u Bostonu (Danijel de Abreu i Safiro Furtado) (2012)

Dogodilo se 16. jula 2012. godine, samo pet meseci nakon njegovog nastupa na Superboulu i mesec dana pre nego što mu je istekao rok za obnovu ugovora.

Tužioci su tvrdili da je motiv bio trivijalni spor: Ernandez je osećao „nepravdu“ nakon što ga je jedan od muškaraca gurnuo i prosuo mu piće u noćnom klubu u Bostonu. 

Aleksandar Bredli, bivši prijatelj, tvrdio je da je bio u automobilu sa Ernandezom tokom pucnjave iz automobila i da je Ernandez bio strelac. Bredli je postao ključni svedok tužilaštva.

Odbrana, koju je predvodio Hoze Baez, tvrdila je da je Bredli pravi ubica, možda zbog trgovine drogom, i napala je Bredlijev kredibilitet zbog njegovog sporazuma o imunitetu, krivičnog dosijea i uloge dilera droge. Snimci bezbednosnih kamera prikazali su Ernandeza mirnog i samog dok je odlazio, što je protivrečilo Bredlijevom svedočenju.  

Ernandez je oslobođen optužbi za ubistvo 14. aprila 2017. godine, ali je osuđen po jednoj tački optužnice: nezakonito posedovanje pištolja, za šta je dobio dodatnu kaznu od 4-5 godina. Za ova ubistva nije optužen do 2014. godine. 

Pucnjava na Aleksandra Bredlija u Majamiju (februar 2013):

Bredli je tvrdio da ga je Ernandez upucao u lice između očiju i ostavio ga da umre u industrijskom parku na Floridi. Bredli je preživeo, ali je izgubio desno oko. 

Bredli je tvrdio da je Ernandez postao paranoičan da je on jedini svedok dvostrukog ubistva iz 2012. godine. Niz SMS poruka između njih dvojice otkrio je pretnje smrću i pokušaje iznude, a Bredli je zahtevao 5 miliona dolara. 

Ernandez je oslobođen optužbi za zastrašivanje svedoka i pucnjavu povezanu sa Bredlijem. Odbrana je tvrdila da je u pitanju bio propao posao sa drogom. 

Ubistvo Odina Lojda: Prekretnica

Ubistvo Odina Leonarda Džona Lojda, poluprofesionalnog fudbalera i poznanika Erona Ernandeza, dogodilo se 17. juna 2013. Lojd je bio u vezi sa sestrom Ernandezove verenice, Šajen Dženkins. Telo je pronađeno u industrijskom parku u Severnom Atlboru, Masačusets, oko kilometar i po od Ernandezove kuće.

Istraga je brzo dovela do Erona. Policija je pretražila njegov dom 18. juna 2013. godine, nakon što su se pojavili dokazi da je njegov kućni bezbednosni sistem namerno uništen. Njegov mobilni telefon je predat policiji „u komadima“, a on je navodno angažovao „tim za čišćenje kuće“ istog dana kada je Lojdovo telo pronađeno, što je dodatno podstaklo sumnju. Snimci sa nadzornih kamera prikazali su Ernandeza i Lojda zajedno u noći ubistva, uključujući i Ernandezovo vozilo koje se zaustavlja ispred Lojdove kuće. Podaci sa mobilnih telefona pratili su Ernandezovo kretanje, smeštajući ga u područje automobila koji je pokupio Lojda i blizu mesta ubistva „u roku od nekoliko minuta od ubistva“. Blizina Lojdovog tela Ernandezovom domu bila je značajan faktor u istrazi. Tužioci su tvrdili da su se Ernandez, Karlos Ortiz i Ernest Volas vratili u Ernandezov dom nakon ubistva, a Lojd više nije bio sa njima. Forenzički dokazi uključivali su žvakaću gumu sa Ernandezovom DNK pronađenu na čauri metka na licu mesta, sličnoj onoj kojom je ubijen Lojd. DNK koja se poklapa i sa Ernandezom i sa Lojdom pronađena je na tup-u za marihuanu na mestu ubistva. Lojdovi otisci prstiju pronađeni su u Ernandezovom iznajmljenom Nisan Altime. Lojdova SMS poruka njegovoj sestri: „Videla si ko sam u NFL-u, samo da znaš“, poslata nekoliko minuta pre smrti, bila je ključni posredni dokaz, iako je na sudu isključena kao glasina.

Ernandez je uhapšen u svom domu 26. juna 2013. godine i optužen za ubistvo prvog stepena i višestruko posedovanje oružja. Patriotsi su ga odmah otpustili, što je zajednička odluka vlasnika Roberta Krafta i trenera Bila Beličika kako bi se zaštitila reputacija tima. Zadržan je bez prava na kauciju. Karlos Ortiz i Ernest Volas su takođe uhapšeni i optuženi za Lojdovo ubistvo, a tužioci su rekli da su bili sa Ernandezom na mestu događaja. Ortiz se kasnije izjasnio krivim za saučesništvo u ubistvu nakon čina zločina, a Volas je oslobođen optužbi za ubistvo prvog stepena, ali je osuđen za saučesništvo nakon čina zločina.

Suđenje je počelo u januaru 2015. u Fol Riveru, Masačusets. Tužioci su sugerisali da je ubistvo delimično motivisano svađom u bostonskom noćnom klubu nekoliko dana ranije, gde je Lojdov rođak navodno uputio nepoštovanje Ernandezu. Druge teorije su se pojavile posthumno, uključujući i to da je Lojd znao za Ernandezovu tajnu biseksualnost i da se Ernandez plašio da će otkriti informacije njegovoj verenici. Jedan novinar je sugerisao da je Lojd možda izgovorio homofobnu uvredu. Takođe je objavljeno da je Ernandez prebacio novac na račun dugogodišnje muške ljubavi iz srednje škole neposredno pre hapšenja.

Na kraju, 15. aprila 2015. Ernandez je proglašen krivim za ubistvo prvog stepena i svih pet tačaka optužnice za oružje, i dobio je obaveznu doživotnu kaznu zatvora bez mogućnosti uslovnog otpusta. Njegova presuda je prvobitno poništena po doktrini smanjenja optužnice ab initio jer je umro tokom žalbenog postupka, tehnički ga vraćajući u status nevinog dok se ne dokaže krivica. Međutim, ovu odluku su osporili tužioci i advokati porodice Lojd, a presuda je vraćena na snagu 2019. godine.

Uprkos nedostatku direktnih snimaka samog ubistva, tužilaštvo je uspešno izgradilo slučaj na osnovu „planine posrednih dokaza“. To je uključivalo ključne snimke sa nadzornih kamera koje prikazuju Ernandezovo vozilo kako pokupi Lojda, precizne podatke sa mobilnog telefona koji prate Ernandezovo kretanje do mesta zločina, neospornu blizinu tela njegovoj kući i činjenicu da su se Ernandez i njegovi saradnici vratili bez Lojda. Forenzički dokazi, poput Ernandezove DNK na žvakaćoj gumi na licu mesta i na cigaretama marihuane u iznajmljenom automobilu, dodatno su učvrstili vezu. Štaviše, Ernandezove akcije uništavanja kućnog bezbednosnog sistema i mobilnih telefona, kao i angažovanje „tima za čišćenje kuće“, snažno su implicirale osećaj krivice. Ovo pokazuje kako se složen krivični slučaj može dokazati „van razumne sumnje“ kroz kumulativnu težinu međusobno povezanih posrednih dokaza, čak i bez direktnog svedočenja o samom delu.

Zatvorski život i samoubistvo

Nakon što je osuđen za ubistvo Odina Lojda, Eron Ernandez je počeo da služi obaveznu doživotnu kaznu zatvora bez mogućnosti uslovnog otpusta u Kazneno-popravnom domu Souza-Baranovski. Dok je služio kaznu, suđeno mu je za dvostruko ubistvo Danijela de Abreua i Safira Furtada 2012. godine. Dana 14. aprila 2017. godine oslobođen je optužbi za ubistvo, iako je osuđen za nezakonito posedovanje vatrenog oružja. Navodno je tiho plakao dok su se presude čitale.

Samo pet dana nakon oslobađajuće presude na suđenju za dvostruko ubistvo, 19. aprila 2017. godine, Ernandez je pronađen mrtav u svojoj zatvorskoj ćeliji u 3:05 ujutru. Njegova smrt je proglašena samoubistvom vešanjem čaršavom. Pronađen je go, sa „Jovan 3:16“ ispisanim mastilom na čelu i onim što je izgledalo kao krv na zidu ćelije. Biblija je pronađena otvorena na Jovanu 3:16, sa stihom obeleženim krvlju. Istražitelji su takođe primetili da je karton bio uguran u šine vrata njegove ćelije, a šampon je bio postavljen na pod kako bi bio klizav, što ukazuje na namerni pokušaj sprečavanja ulaska.

Pregled njegovih poslednjih pet telefonskih poziva nije pokazao očiglednu nameru da sebi naudi. Tražio je da mu se veš opere za vikend, očekujući posetu verenice i ćerke. Međutim, jedan zatvorenik je izjavio da je Ernandez noć pre smrti rekao: „Kada umreš, tvoja duša se reinkarnira.“ Drugi zatvorenik je pomenuo da je Ernandez razgovarao o ideji da ako umreš u zatvoru sa otvorenim postupkom žalbe, tvoj slučaj će biti odbačen. Ernandez je ostavio tri oproštajne poruke u svojoj ćeliji, od kojih je jedna bila upućena njegovom zatvorskom prijatelju, Kajlu Kenediju, koga je nazvao svojim „bratom“.

HTE: Skrivena bolest i njen uticaj

Nakon Ernandezove smrti, obdukcija njegovog mozga otkrila je dijagnozu teške hronične traumatske encefalopatije (HTE). Istraživači sa Centra za HTE Univerziteta u Bostonu rekli su da je Ernandez, sa 27 godina, imao „najteži slučaj koji su ikada videli kod nekoga u njegovim godinama“. Njegova HTE je napredovala do nivoa koji se obično očekuje kod 60-godišnjaka, i to je bio prvi tako težak slučaj pronađen kod nekoga mlađeg od 46 godina.

Hronična trauma mozga (HTM) je progresivna neurodegenerativna bolest povezana sa ponovljenim traumama glave, uzrokovana ponovljenim potresima mozga i subkonkusivnim udarcima. Bolest podrazumeva pogrešno savijanje i širenje proteina tau po celom mozgu, što dovodi do disfunkcije i smrti moždanih ćelija, i na kraju do smanjenja mozga. Simptomi mogu uključivati širok spektar problema: probleme u ponašanju (nasilni izlivi, agresija, povećana frustracija, impulsivnost, nedostatak kontrole impulsa), probleme sa raspoloženjem (depresija, anksioznost, promene raspoloženja, suicidalne misli) i kognitivne probleme (gubitak pamćenja, konfuzija, oštećeno rasuđivanje, teškoće sa koncentracijom, organizovanjem ili planiranjem zadataka, što na kraju dovodi do demencije). Trenutno, HTM se definitivno može dijagnostikovati tek nakon smrti, pregledom mozga tokom obdukcije.

BONUS VIDEO

NOVI DETALJI! Srpski MMA borac koji je ubijen u Kanadi bio u zatvoru!

GUTALI SU KAŠIKE, POLNE ORGANE BACALI U ŠOLJU: Jakov Vulić, golman i čuvar u zatvoru, o scenama koje se ne zaboravljaju

Trudio sam se da zaboravim sve, kaže mladi čuvar mreže.

POTPUNI ŽIVOTNI SLOM: Zatvor i deportacija nisu bili najgore što mu se dogodilo - saznao je vesti koje su ga slomile!

Loše, da gore ne može biti.

VELIKI SKANDAL U BELGIJI: Kikbokser povezan sa prodajom droge, sada ide u zatvor zbog ove stvari!

Zabranjeno je kopiranje, reprodukovanje, preuzimanje, prenošenje, objavljivanje i distribuiranje
bilo kog dela ili celog teksta, fotografija i videa bez prethodnog izričitog pismenog odobrenja
redakcije Sportissimo.rs