28/07/2025

INFO

Najnovije Vesti Dana

Kuda ide ženski fudbal: Engleskinje se po drugi put popele na krov Evrope, a Srpkinje maštaju o Brazilu 2027.

Kuda ide ženski fudbal: Engleskinje se po drugi put popele na krov Evrope, a Srpkinje maštaju o Brazilu 2027.

Njihovo vreme dolazi: Fudbalerke Srbije, Foto: Društvene mreže, FSS

Ženski fudbal više nije amaterski i avanturistički, ženski fudbal je postao profesionalan i izuzetno popularan sport u svetu! Tek završeno Evropsko prvenstvo u Švajcarskoj, gde su Engleskinje na penale pobedile svetske šampionke Špankinje (3:1), i popele se na najviše postolje, potvrdio je da i devojke u kopačkama i te kako imaju šta da pokažu.

Bilo je lepih devojaka, dobrog fudbala, akcija, evro golova na stadionima od Bazela do Ciriha, a sve brojnija publika umela je to da isprati i nagradi aplauzom. Dokaz da su se vremena promenila i da ćemo sve češće pričati i gledati ženski fudbal.

A u tom delu Srbija je dugo zaostajala za drugima, međutim, stvari se menjaju. Nekada je postojala samo Sloga iz Zemuna (čije boje je svojevremeno branila i Dragica Stanković, majka našeg proslavljenog reprezentativca Dejana Stankovića) i Mašinac iz Niša, zahvaljujući fudbalskim zanesenjacima poput Perice Krstića. Njihovim koracima krenuli su i ostali, poput 11. uzastopnog šampiona subotičkog Spartaka i Crvene zvezde, koja je u poslednje dve godine prekinula taj niz i preotela pobednički oreol Golubica.

Da ženski fudbal u Srbiji iz godine u godinu napreduje dokazuju i pojedini transferi – Jelena Čanković u Barselonu, Jovana Damnjanović u Volfsburg, nedavno Nina Matejić u Zenit, a sve to garnirano je nedavnim istorijskim uspehom ženske fudbalske reprezentacije – plasman u A Ligu nacija.

Sada je samo pitanje vremena kada će Srbija biti učesnik nekog Evropskog ili Svetskog prvenstva. Možda ovog drugog koje je na programo već 2027. godine u Brazilu.

Fudbalski savez Srbije u poslednje vreme sve više pažnje priklanja ženskom fudbalu, a taj zadatak pre svega ima potpredsednica Sandra Sremčević. Najviše zahvaljujući njenom revnosnom radu na Marakani, Crvena zvezda je prvobitno formirala žensku ekipu, a kasnije i prekinula dominaciju Spartaka, što je bila preporuka za čelnike naše “kuće fudbala” da je pozovu u pomoć da se podigne ženski fudbal na viši nivo.

„Srbija je vrelo talentovanih sportista, takođe i devojčica ili devojaka koje se bave fudbalom. Nesreća je što se to u Srbiji još ne vidi na pravi način uprkos činjenici što ženski fudbal ima ozbiljnu budućnost na globalnom nivou. UEFA i FIFA to prepoznaju, što su potvrdili i nedavni govori čelnih ljudi, Čeferina i Infantina na Kongresu UEFA u Beogradu.“, rekla je nedavno Sremčević za Ekspres.net, koja je porodično okružena fudbalerima, pokojni otac Živko Arsić bio je golman Partizana, muž Vlada prošao omladinsku školu OFK Beograda, a ćerka Sofija Sremčević brani boje Zvezde i Srbije.

NIKO KAO BONMATI: Prva koja je probila platu od preko milion evra


Opšte je poznato da fudbaleri zarađuju basnoslovan novac, ali polako i fudbalerke kreću njihovim stopama. Trenutno je najplaćenija Aitana Bonmati. Španjkinja i aktuelna dobitnica Zlatne lopte brani boje Barselone i godišnje zarađuje oko 1.100.000 evra.




Druga po zaradi je Aleksija Puteljas, saigračica Bonmati i dvostruka osvajačica Zlatne lopte, koja godišnje inkasira približno 700.000 evra. Na trećem mestu je Sam Ker, nosi dres Čelsija, a godišnje uzima 550.000 evra. Na četvrtom mestu je Engleskinja, Kiera Volš, koja brani boje Barselone za 450.000 evra. Ona je ključni igrač katalonskog kluba i prešla je iz Mančester Sitija za rekordan transfer od 400.000 evra. Na petom mestu se nalazi Ada Hegerberg, koja u Lionu zarađuje skoro 400.000 evra.

Da će pojedini Superligaši morati da formiraju ženske ekipe, kao što je to u međuvremenu učinio i TSC, shvatiće uskoro jer za to će imati debeo razlog.
“Gospodin Žemberi kapira da je to jednim delom budućnost. Sada se u sve uključila i novosadska Vojvodina, raduje me što i drugi isto razmišljaju. Sasvim je moguće da će uskoro i Partizan imati svoj ženski kub. Meni je to poenta, to da imamo što više kvalitetnih i stabilnih klubova u svakom pogledu. Nemamo kvalitet lige kao španska, engleska ili nemačka liga, ali od drugih nismo ništa slabiji, poput Turske i Rusije koji su počeli dosta da ulažu. Moramo se jednostavno pripremiti za ono što nas čeka. Već od 2027. klubovi će biti u obavezi da imaju ženske ekipe. Ukoliko to ne ispune, neće dobiti licencu za igranje u Evropi.“

Na mesto selektor dovedena je Lidija Stojkanović, prva žena sa PRO licencom u Srbiji. Posle fantastičnog uspeha sa omladinskom reprezentacijom i petog mesta na Evropskom prvenstvu, selektorka Srbije bukvalno je preporodila naš ženski nacionalni tim. Od ekipe koja je ne retko gubila dobijene mečeve, stvorila je pobednice, selekciju punu samopouzdanja, tim koji u svakom trenutku zna šta želi i koliko može.

Sremčevićeva priželjkuje jedan veliki uspeh jer samo uspeh ima snagu magneta da privuče u fudbal nove devojčice.
„U Francuskoj, Engleskoj ili Nemačkoj ništa se nije dogodilo preko noći. Mi idemo mic po mic i to napred, a ne u rikverc. Možda to nije ona brzina koju bih htela, znate ono sad i odmah, ali uprkos svemu napredujemo. Meni je prioritet da pomognem da srpski ženski klubovi budu finansijski stabilni, a kada dostignu taj nivo, onda će se otvoriti i ona kreativna strana.“, poručila je, između ostalog, Sremčevićeva.

(INFO/Ekspres, preneo i priredio G.B.)