Pripadnici generacija koje su iskusile rat i nemaštinu, uvek su nešto hrane sklanjali u stranu, piše Politika Magazin. Za ne daj bože.
U bivšoj SFRJ prosečna ostava je imala nešto konzervi, sušene mesne prerađevine, kafu, šećer…
Usled sve češćeg kalkulisanja hoće li sukob u Ukrajini eskalirati u svetski, čak i nuklearni rat, aktuelizovano je pitanje šta čovek može da uradi tom povodom. Da se pripremi za nedaće i crne dane. U skladu sa tim, ovo je spisak poželjnih namirnica koje bi svaki dom morao da ima.
1. So – Ima široku primenu. So hranu štiti od bakterija. Isušuje sveže meso i produžava mu rok trajanja. Poželjan dodatak jelima, potrebno je samo da se obezbedi suva sredina za čuvanje.
2. Šećer – On se ne kvari, izvor je energije i traje neograničeno. Ne gubi na kvalitetu.
3. Med – negostoljubiv za bakterije i druge mikroorganizme zahvaljujući niskoj PH vrednosti. Izvor energije, ukusan i popravlja raspoloženje, može da se koristi i kao zaštita za druge namirnice.
4. Konzervirano meso – Idealan izvor proteina. Piletina, govedina i svinjetina mogu da traju veoma dugo, znatno duže od datuma označenog kao rok trajanja. Bitno je samo da konzerve ne povuku vlagu i rđu, da nemaju ulegnuća usled kojih je pakovanje popustilo i ušao vazduh. Pre korišćenja obavezno pogledati sadržaj i proveriti miris. Konzervirane namirnice traju duže zbog načina pripreme. Konzerviranje podrazumeva izvlačenje vazduha i tretiranje sadržaja visokom temperaturom, koja ubija bakterije
5. Beli pirinač – Idealan za dugotrajno čuvanje. Ako nije izložen vlagi i visokim temperaturama, on čuva ukus i nutritivne rednosti do 30 godina. Beli pirinač traje duže od braon pirinča koji je bogat uljima. Ona mogu da utiču na kvalitet i dugotrajnost.
6. Testenina – Može da traje 20 pa i 30 godina. Veoma je važno da bude pravilno uskladištena, odnosno da ne dođe u kontakt sa vlagom. Pasta je poželjna i zbog lake pripreme i široke lepeze jela. Ukusna hrana popravlja moral.
7. Pasulj – Sušen pasulj može da traje koliko i pirinač. Bogat je mineralima, proteinima i vlaknima. Posle 30 godina čuvanja opada kvalitet ali je i dalje upotrebljiv.
8. Konzervirano voće i povrće – Kada sveže voće i povrće nije dostupno, konzervirane namirnice mogu da pomognu u balansiranju obroka i pruže važne vitamine. Obično traju znatno duže od naznačenog roka trajanja.
9. Alkohol – Dok su flaše zadihtovane, većina alkoholnih pića ima neograničen rok trajanja. Može da posluži za medicinske potrebe. Za dezinfekciju ili za umanjenje bola.
10. Ovsene pahuljice – Bogate su nutritivnim sastojcima. Traju i do 30 godina.
11. Mleko u prahu – nije ukusno, ali može dugo da traje. Široka primena prilikom pripreme jela ga preporučuje kao poželjnu stavku u pravljenju zaliha za crne dane.
Bonus video:
POGLEDAJTE JOŠ:
VOZAČI, ŠIROM OTVORITE OČI! Odlomile se STENE, sve se sručilo na kolovoz! FOTO
VLADA NASTAVLJA OBJAVLJIVANJE DOKUMENATA O NADSTREŠNICI: Do 14 sati postavljeno više od 20
Izabrana nova dekanka Fakulteta političkih nauka