13/12/2024

INFO

Najnovije Vesti Dana

IZGUBILI SVE IZBORE, ALI BI NA SILU DA SE DOKOPAJU VLASTI! Opozicija traži prelaznu Vladu da prizna Kosovo i uvede sankcije Rusiji!

IZGUBILI SVE IZBORE, ALI BI NA SILU DA SE DOKOPAJU VLASTI! Opozicija traži prelaznu Vladu da prizna Kosovo i uvede sankcije Rusiji!

Godinama je opozicija tražila prevremene izbore i svaki put ih uredno gubila, a sad su se dosetili da se dokopaju vlasti mimo volje naroda i to preko prelazne vlade.

Opozicionari, njihovi ideolozi i simpatizeri počeli su s kampanjom na društvenim mrežama da Srbija dobije takozvanu tehničku vladu, čiji bi deo bili i oni. Prema njihovom planu, to bi trajalo dok se ne sprovedu novi izbori, a za to vreme tehnička vlada trebalo bi da uvede sankcije Rusiji i da prizna Kosovo, a usput da promeni zakone koji im se ne sviđaju.

PRETNJA NASILJEM

Pritom ni reči nema o onome što je narodu najvažnije, a to su gradnja infrastrukture, rast BDP, plata i penzija.

Makedonski scenario u Šolakovim medijima

Inače, u Severnoj Makedoniji je od 2015. uz međunarodno posredovanje uvedena prelazna vlada u zakon, pa se ona formira uoči svakih izbora. O mogućnosti da tako nešto zaživi i u Srbiji forsirali su neko vreme mediji u vlasništvu tajkuna Dragana Šolaka.

Opoziciona simpatizerka Biljana Stepanović pohvalila se na Tviteru da je pre neki dan na N1 Srbija predložila da se traži ostavka predsednika Vlade Miloša Vučevića, pa da prelazna vlada pripremi izbore koji bi po njoj bili „normalni“. A u nastavku je već zvučala preteći.

– To je jedini mirni izlaz – napisala je Stepanovićeva na Tviteru, a za tehničku vladu založio se i advokat blizak opoziciji Ivan Ninić.

Graovac: Samo bi da se domognu državne kase

Srđan Graovac iz Centra za društvenu stabilnost kaže da ništa od ovoga nije slučajnost i da opozicioni ne žele izbore, čak i kad govore o njima.

– Oni hoće prelaznu vladu da bi se dokopali vlasti bez izbora. I da upostave svoju kontrolu nad zemljom i ostvare taj svoj veliki san da se domognu državne kase kao što su već jednom uspeli, a znamo kako se to katastrofalno završilo po Srbiju. Tako da je scenario tu uvek isti, oni znaju da ih narod neće i nije im važno da li bi da se dokopaju vlasti putem prelazne vlade, nasilja na ulici, ili da ih stranci instaliraju – poručuje Graovac.

Priključio se i Dragan Šormaz, bivši poslanik DSS i SNS koji se sad predstavlja kao ljuta opozicija. On je otišao korak dalje i razradio šta bi sve ta prelazna vlada morala da uradi do novih izbora. Šormaz je sebi dao za pravo da zahteva od predsednika Srbije Aleksandra Vučića da dogovori prelaznu vladu s opozicijom na godinu dana uz saglasnost EU.

– A ti (Vučić) da potpišeš krajnji sveobuhvatni pravno obavezujući sporazum s Kosovom. Godinu dana, pa ti ostavku, pa izbori – napisao je Šormaz.

Njegov istomišljenik na Tviteru bio je mišljenja da je godinu dana mnogo, ali se Šormaz nije saglasio s njim.

ZOBENICA PODNEO OSTAVKU, ISPUNJENI ZAHTEVI STUDENATA

Damir Zobenica, poslanik SNS u pokrajini, Aleksandar Jokić, koordinator za distributivno područje ED Beograd, i Milija Koldžić, član Veća gradske opštine Novi Beograd, podneli su ostavke na funkcije. Istovremeno, Više javno tužilaštvo u Beogradu saopštilo je da istražuje napad na studente FDU. Time su i zvanično ispunjeni svi zahtevi studenata.

Više javno tužilaštvo je saopštilo da je 12. decembra od Trećeg osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu preuzelo i nadležnost krivičnu prijavu koju je 2. decembra podneo dekan FDU protiv nepoznatih lica, u kojoj se navodi da su ona napala studente, zaposlene i novinare tokom skupa ispred tog fakulteta.

– To je taman da se uvedu sankcije Rusiji, promene izborni zakoni i otvore nova poglavlja u pregovorima. I da se završi izborni ciklus na Kosovu da bi on popisao završni sporazum – precizirao je Šormaz.

VEŠTAČKA KRIZA

Analitičar Branko Radun kaže za Srpski telegraf da opozicija zahtevom za tehničkom vladom pre svega šalje poruku svojim biračima.

Opozicija može da traži izbore, ali nije sigurna kako bi prošla, pa onda zahteva prelaznu vladu. To može da se uzme kao opcija samo u slučaju stvarno duboke političke krize, ako bi se promenio odnos snaga. Kao kad smo imali prelaznu vladu posle 5. oktobra 2000. – kaže Radun.

BONUS VIDEO: