Sarajevo je ovih dana bilo svedok događaja od izuzetnog duhovnog i istorijskog značaja — po prvi put u zabeleženoj istoriji, jedan iguman manastira Hilandara, arhimandrit Metodije, posetio je prestonicu Mitropolije dabrobosanske. Ova poseta nosi duboko simboličko značenje: ona je most između dve svetinje — Hilandara na Svetoj Gori Atonskoj i Mitropolije dabrobosanske, koja svojim postojanjem i delanjem svedoči o nepokolebljivoj veri srpskog naroda u ovom delu sveta.

Igumana Metodija pratio je monah Tomo, a srdačna dobrodošlica ukazala je na to da je njegov dolazak dugo iščekivan i iskreno priželjkivan. Prva stanica posete bila je rezidencija mitropolita dabrobosanskog Hrizostoma. Upravo mitropolit Hrizostom je 1997. godine rukopoložio tadašnjeg jerođakona Metodija u čin jeromonaha — duhovna veza dvojice arhipastira tako je ovom prilikom dobila svoju javnu i liturgijsku potvrdu.

– Ovo je veliki i istorijski dan za našu Mitropoliju. Blagodarimo što ste nam doneli blagoslov Hilandara, svetitelja Save i Simeona Mirotočivog. Duboke su veze naše Mitropolije i Hilandara, i drago nam je što se one održavaju i obnavljaju – istakao je mitropolit Hrizostom, uručivši gostu Zlatni orden Svetog Petra Dabrobosanskog — najviše priznanje koje Mitropolija dodeljuje za izuzetno služenje Crkvi i narodu.
Poseban deo posete realizovan je na poziv opštine Istočna Ilidža, u okviru manifestacije Dani Hilandara u Istočnom Sarajevu. U hramu Svetog Vasilija Ostroškog na Veljinama, iguman Metodije služio je svetu Liturgiju u sasluženju sa više sveštenika i đakona Mitropolije. Liturgijsko sabranje bilo je ispunjeno molitvenim duhom, a crkveni hor Sloga dodatno je uzneo duše prisutnih pesmom.

Obraćajući se vernom narodu, iguman je istakao:
– Veliki je blagoslov biti danas ovde. Ovo mesto svedoči o srpskoj veri i stradanju, ali i o nepokolebljivom duhu. U hramu posvećenom Svetom Vasiliju Ostroškom — koji je, pre nego što je postao arhijerej, godinu dana boravio u Hilandaru — pomolismo se za vas i za ceo srpski rod. Ova poseta ima poseban značaj za mene, jer ove godine obeležavam petnaest godina od mog ustoličenja u tron hilandarskih igumana. Hvala vam na ljubavi i gostoprimstvu.

Poseban momenat posete bio je i mali pomen koji je iguman Metodije služio u spomen-crkvi Svetog Dimitrija, za sve postradale vojskovođe i vojnike iz prethodnog rata koji su živote dali za veru i otačastvo. Bio je to dirljiv susret sa istorijom i večnim pamćenjem, u kojem se duhovna služba pretvorila u molitveno prizivanje mira.

Svakom prisutnom verniku iguman je poklonio ikonicu i lični blagoslov, ostavljajući u narodu osećaj da je Hilandar — iako kilometrima udaljen — bio tog dana duhovno prisutan u srcu Sarajeva.
Ova poseta, prožeta liturgijskom radošću, istorijskim sećanjem i svetosavskom ljubavlju, ostaje zabeležena kao svetionik nade i vere. Ona svedoči da je Srpska pravoslavna crkva, i u vremenu izazova, živa, prisutna i u narodu ukorenjena — kako na Svetoj gori, tako i na brdima iznad Sarajeva.

Od Sarajeva i Podgorice, preko tihog učenika blaženopočivšeg Patrijarha Pavla, do episkopskog trona – život Vladike Metodija svedoči o snazi smirenja, učenju kroz tišinu i veri koja ne grmi rečima, već govori blagim glasom duše.

Na praznik svetih Kirila i Metodija arhimandritu Metodiju uručen je Krst vožda Đorđa Stratimirovića, odlikovanje koje je povezalo Svetu goru, Sremske Karlovce i istorijsko sećanje na slavnog vojvodu iz Srpske Vojvodine.

Obnovljena, svojevrsni je kulturni centar Prizrena koji u rekonstruisanom i adaptiranom atrijumu okuplja malobrojne Srbe iz Prizrena i mnoge raseljene Prizrence na dan slave grada, kao i mnoge hodočasnike carskog Prizrena.

Obnovljena, svojevrsni je kulturni centar Prizrena koji u rekonstruisanom i adaptiranom atrijumu okuplja malobrojne Srbe iz Prizrena i mnoge raseljene Prizrence na dan slave grada, kao i mnoge hodočasnike carskog Prizrena.

Na praznik Vaznesenja Gospodnjeg, u prisustvu vernika i predstavnika vlasti, soveštani su temelji hrama Hrista Spasitelja koji će, kako je poručeno, svedočiti veru, ljubav i identitet srpskog naroda u ovom delu Republike Srpske.

U donjoj zoni Dohije nalazi se vešernica za pranje posteljine monaha i gostiju, kao i ostava za potrebe ambulante (smeštaj medicinske opreme i lekova).

Arhimandrit Metodije iz srpske carske lavre na Svetoj gori poručuje da uzdržanje nije samo telesni podvig, već poziv na unutrašnju promenu kroz praštanje, milosrđe i ljubav prema bližnjima.

Uz prisustvo najviših zvaničnika i duhovnih vođa predstavljeno delo koje svedoči o bogatoj kulturnoj i duhovnoj baštini Srba u Sarajevu od 1468. do 1941. godine.

Uz molitve i svetu liturgiju, vernici i monaštvo carske lavre slavili su svog nebeskog zaštitnika, Prepodobnog Simeona, čija se milost oseća u svakom kamenu Hilandara.

Na praznik Vaznesenja Gospodnjeg, u prisustvu vernika i predstavnika vlasti, soveštani su temelji hrama Hrista Spasitelja koji će, kako je poručeno, svedočiti veru, ljubav i identitet srpskog naroda u ovom delu Republike Srpske.

U jedinstvenoj liturgijskoj svečanosti, popred presvlačenja moštiju Svetog Zosima Tumanskog, patrijarh srpski u nadahnutoj besedi poručio da bez vere nema ni znanja, ni zajednice, ni života – jer vera otvara vrata čudima i večnosti.

U prvu nedelji posle Spasovdana, manastir Tumane domaćin je jedinstvenog sabranja – liturgije, litije i osvećenja novog konaka, događaja koji je spojio predanje, veru i živu potrebu savremenog čoveka za mirom i isceljenjem.

U prisustvu arhijereja i vernog naroda, srpski patrijarh je danas u manastiru Tumane blagoslovio novoizgrađeni konak sa bibliotekom od 50.000 knjiga. Sutra se očekuje svečano presvlačenje moštiju svetitelja i celodnevno poklonjenje u isposnici.

Više od dve decenije nakon upokojenja oca Gavrila (Antonijeviča), njegove reči – o krvavom mesecu nad Kosovom, Beogradu bez blagoslova i sudbini pravoslavlja – i dalje bude snažne emocije, tumačenja i poziv na pokajanje.

Za portal religija.rs je o humanitatnom radu govorio Nenad Lukić (36) iz Subotice.

Neverovatnu priču je na papir zabeležio arhimandrit Nićifor Dučić.

Prema zvaničnom izveštaju nadležnih kroz manastir je prošlo više 25.000 ljudi.

Verski kalendar Srpske pravoslavne crkve za šesti mesec 2025. leta Gospodnjeg, s detaljima o postu, slavama i danima posvećenim svetiteljima.

Usame Zukorlić posetio je džamiju Al Aksa u Jerusalimu krajem maja.

Bez kvasca, bez čekanja, a s punim ukusom domaće kuhinje – savršen doručak za užurbana jutra i sve one koji žele da sačuvaju toplinu porodične trpeze.
POGLEDAJTE JOŠ:
ANS OŠTRO OSUDIO PRETNJE NOVINARU UROŠU PIPERU: „Takvi bolesni umovi ne smeju ostati nekažnjeni! ZAHTEVAMO HITNU REAKCIJU TUŽILAŠTVA!“
Strašan sudar kod Rudne glave: Povređeno 6 osoba!
12 OPŠTINA U BEOGRADU DANAS BEZ VODE! Evo koji delovi grada nemaju vode do 22 sata i gde se nalaze autocisterne za prvu pomoć