27/07/2025

INFO

Najnovije Vesti Dana

DVOSTRUKI STANDARDI BRISELSKE ADMINISTRACIJE! Šefovi EU LJUBE RUKE SIJU, dok Srbiji zameraju ČELIČNO PRIJATELJSTVO

INFO

Dok Srbiji zameraju čelično prijateljstvo i strateško partnerstvo s Kinom i uslovljavaju našu zemlju da zbog evropskih integracija olabavi veze s Pekingom, šefovi Evropske unije u isto vreme čine sve da se dodvore Si Đinpingu i izbore priliku za susret s kineskim predsednikom.

Tako su predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen i predsednik Evropskog saveta Antonio Košta protekle sedmice pohrlili u Peking da bi s Kinezima razgovarali o geostrateškim pitanjima, s naglaskom na ekonomiju.

Foto: Nemanja Pančić

3. SEPTEMBRA PREDSEDNIK SRBIJE IDE U POSETU KINI

LATINSKA IZREKA

EU se, naime, gotovo potpuno oslanja na Kinu za kritične minerale i trajne magnete, proizvode koji su ključni za gotovo sve moderne tehnologije. I najveći su trgovinski partneri. Podsetimo i da prilikom svake bilateralne posete Kini lideri Nemačke, Francuske i drugih vodećih zemalja Unije sa sobom vode mnogobrojne privredne delegacije i dugo i pažljivo biraju poklone koji će se najviše svideti Si Đinpingu.

 

2,3 milijarde dolara je dnevni trgovinski promet EU i Kine

400 milijardi evra godišnje je trgovinski deficit EU s Kinom

98 odsto nabavke retkih sirovina EU je iz Kine

Ovog puta, 25. Samit EU i Kine, kojim se obeležava i 50. godišnjica uspostavljanja njihovih diplomatskih odnosa, prebačen je u Peking jer Si nije hteo u Brisel. Uz to srezano je trajanje planiranih dvodnevnih konsultacija na dan. U Briselu ne da ništa nisu zamerili, već su izašli u susret svemu, kako bi se evropski dvojac sastao sa Sijem i premijerom Li Ćijangom.

Miletić: Ima tu i ljubomore na Srbiju

INFO

Foto: Tanjug/Sava Radovanović

Dejan Miletić

Dejan Miletić iz Centra za proučavanje globalizacije kaže za naš list da je visokokvalitetni rastući odnos Srbije s Kinom ideal mnogih u Evropi, koji kao da su na to i ljubomorni. To se, kaže, ogleda i kroz prošlonedeljnu posetu evropskog dvojca Pekingu, iako je Si, odbijanjem da dođe u Brisel i skraćivanjem konsultacija na dan, pokazao kako sagledava EU:

– Kritikujući Srbiju zbog odnosa s Kinom iz EU govore, pre svega, o svojim slabostima, nervozi, podređenom položaju. Inače, ne bi grabili svaku priliku da pojačaju trgovinske veze s Kinom, dok s druge strane probaju da uguše one koji nisu pod njihovom kapom. Sve to govori o njihovom licemerju i dvostrukim standardima.

I sve to, dok po principu latinske izreke „što je dozvoljeno Jupiteru nije volu“, zameraju državnom rukovodstvu Srbije na ojačanim vezama s Kinom. Čelično prijateljstvo, kako u čestim susretima ističu lideri dveju država, podignuto je na nivo sveobuhvatnog strateškog partnerstva tokom prve posete predsednika Sija Beogradu 2016, da bi lane, tokom njegovog drugog dolaska, bilo lansirano na nivo zajedničke budućnosti. Sa Sijem je predsednik Aleksandar Vučić imao devet zvaničnih susreta plus redovnu i intenzivnu komunikaciju po mnogim pitanjima. Već 3. septembra naš šef države ponovo putuje u Peking, a u subotu je istakao da se tome izuzetno raduje.

Takav odnos još jedan je pokazatelj teškog licemerja briselske administracije.

NAŠI INTERESI

Dr Dragana Mitrović, profesorka Fakulteta političkih nauka, kaže za Srpski telegraf da je to uobičajeno ponašanje dominantne sile, koja smatra da u svojoj sferi uticaja može da nameće prioritete, zabrane, vrši pritisak kako bi neka država promenila ponašanje, a naravno ista takva pravila za nju ne važe zbog stava da ima puno pravo da razvija i produbljuje veze sa svim bitnim globalnim partnerima, u ovom slučaju Kinom, kako bi ostvarila i zaštitila svoje interese:

– To jeste licemerje. Ali i uobičajeno ponašanje svake sile koja hoće da potvrdi svoju dominaciju nad određenim regionom ili državom, u ovom slučaju Srbijom. Nedavno smo čuli i da je Srbiji na tom beskrajno dugom putu pristupanja EU velika smetnja, ne samo neuvođenje sankcija Rusiji nego i bliska saradnja s Kinom. To potvrđuje da nemaju ni stida, što ne bi trebalo ni očekivati, ali i da potpuno ogoljeno ispoljavaju dvoličnost i dvostruke aršine smatrajući da mogu to da rade.

Na nama je, ističe sagovornica, da isto tako odbranimo svoje pravo da štitimo sopstvene interese i ne ponašamo se kao neko nad kim može da se sprovodi takva vrsta uticaja.

Investicije od izuzetne važnosti

INFO

Foto: FOTO TANJUG/ SAVA RADOVANOVIĆ/ bg

Kineski ambasador Li Ming i predsednik Aleksandar Vučić

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se protekle sedmice s ambasadorom Kine Li Mingom, a na sastanku je naglašena važnost čeličnog prijateljstva između dve zemlje, kao i značaj kineskih investicija u Srbiji.

Kako je navedeno, kineske investicije ne samo da podstiču ekonomski rast Srbije već i stvaraju nova radna mesta i unapređuju životni standard građana.

BONUS VIDEO