26/07/2025

INFO

Najnovije Vesti Dana

DO PONEDELJKA NEMA PROMENA! NBS izdala najnovije saopštenje, ovako će izgledati kursna lista narednih dana

INFO

Zvanični srednji kurs dinara za evro danas je 117,1800 dinara, što je neznatna promena u odnosu na utorak, kada je on iznosio 117,1771 dinara, objavila je Narodna banka Srbije (NBS). 

Dinar je prema evru nepromenjen u odnosu na pre mesec dana, na godišnjem nivou oslabio je za 0,1 odsto, a od početka godine slabiji je za 0,1 odsto.

Kurs dinara u odnosu na dolar je gotovo nepromenjen u odnosu na četvrtak i iznosi 99,5328 dinara.

Kurs dinara prema dolaru jači je za 1,4  odsto nego pre mesec dana, na godišnjem nivou jači je za 8,5 odsto, a od početka godine jači je za 13 odsto.

Ovo stanje na kursnoj listi važiće danas i tokom oba dana vikenda, a nove promene na kursnoj listi možemo očekivati u ponedeljak.

Blumberg: NBS planira povratak svih zlatnih rezervi van zemlje nazad u Srbiju

Narodna banka Srbije planira da prenese sve svoje zlatne rezerve koje se nalaze van zemlje u ukupnoj vrednosti od oko šest milijardi dolara na svoje tlo kako bi osigurala bezbednost zlata u periodima krize, piše Blumberg.

Njujorška agencija navodi da je centralna banka Srbije objavila da je vraćanjem zlata u zemlju, NBS nastojala da poveća dostupnost i bezbednost zlatnih rezervi u periodima krize i neizvesnosti“.

Dodaje se da je sa prvim koracima ka povratku zlata na tlo Srbije započeto 2021. usred “okruženja povećane globalne neizvesnosti“.

Foto: Shutterstock/maxpro

Zlato se vraća kući!

Prošle nedelje guvernerka NBS Jorgovanka Tabaković rekla je da će preostalih pet tona koje su van zemlje biti vraćene “što je pre moguće“.

Srbija je kupila 17 tona zlata u inostranstvu od 2019. do prošle godine, pored najmanje 19 tona kupljenih od lokalne kompanije Ziđin, i na taj način povećale rezerve zlata na 50,5 tona.

Gotovo sva ta količina skladištena je u Beogradu, osim pet tona kupljenih prošle godine i koje se još uvek čuvaju u Švajcarskoj, a koje po trenutnim cenama zlata vrede oko šest milijardi dolara.

Tempo akumulacije zlata u centralnim bankama nacionalnih država udvostručen je nakon što su ruske devizne rezerve zamrznute 2022. godine, što ističe politički rizik držanja imovine denominirane u dolarima i evrima, ocenjuje Blumberg i dodaje da čuvanje zlatnih poluga u zemlji štiti od takve vrste stranog mešanja.

Prema podacima Blumberga, Mađarska čuva oko 86 odsto svojih zlatnih rezervi u svojoj zemlji, a Poljska 25 odsto.

BONUS VIDEO