23/01/2025

INFO

Najnovije Vesti Dana

DA BI SE U CRKVI VENČALI TREBA DA PROĐETE OVU PROCEDURU: Potrebna je dokumentacija, a u određenom slučaju i saglasnost

Kroz Svetu tajnu braka Duh Sveti sjedinjuje u jedno biće dva krštena punoletna lica različitog pola, koji pred sveštenikom izjave da će se ceo svoj život uzajamno voleti, biti verni jedno drugom, i u kojoj primaju blagoslov za rađanje i vaspitanje dece.

Brak je Sveta tajna koju je Bog ustanovio još u Raju, rekavši Adamu i Evi: “Rađajte se, i množite se i napunite zemlju” (Postanje I; 28). Kasnije je Gospod Isus Hristos potvrdio Svetu tajnu braka odgovarajući farisejima na njihovo kušanje, “da li sme čovek da otpusti ženu za svaku krivicu?” rečima: “Zar niste čitali da ih je tvorac od početka stvorio kao muško i žensko i reče:“Zato će čovek ostaviti oca i majku i prionuće uz ženu svoju, i biće dvoje jedno telo”? Tako nisu više dva nego jedno telo. Što je Bog sastavio, čovek neka ne rastavlja.” (Matej 19; 4-6). Takođe je osvetio brak svojim prisustvom na svadbi u Kani Galilejskoj, gde učini prvo čudo pretvorivši vodu u vino.

pexels

Keti Bebidž sa prijateljicom

Mladić i devojka koji odluče da stupe u brak prvo odlaze kod svog sveštenika da obave predbračni ispit. Ovo je neophodno učiniti da bi se otkrile sve eventualne smetnje za stupanje u brak, kao što su: maloletstvo, krvno ili duhovno srodstvo, nesaglasnost roditelja… Ako ne postoji nikakva smetnja za stupanje u brak posle tri Svete Liturgije mladenci dolaze u hram da se venčaju.

Neposredno uoči venčanja vrši se prstenovanje ispred oltara. Samo venčanje obavlja se na sredini crkve, ispred krsta i Jevanđelja, uz prisustvo dva svedoka (kumova). Tada sveštenik pita mladence da li imaju slobodnu volju da stupe u brak, i da li se nisu obećali nekom drugom. Venčanje je obavljeno kada sveštenik stavivši mladencima vence na glavu blagosilja ih uz reči: “Gospode, Bože naš, slavom i čašću venčaj ih”. Posle toga mladenci piju vino iz zajedničke čaše u znak da će celog života deliti dobro i zlo.

Brak je doživotna zajednica, ali u krajnjem slučaju, kao što je neverstvo ili smrt nekog od supružnika, Crkva dozvoljava drugom supružniku da stupi u novi brak.

youtube/Nina Martinović Armbruster

Mati Atanasija

Monahinja manastira Rukumija Atanasija Rašić, priredila je uputsva za mladence koji planiraju da stupe u brak.

  • „Najmanje šest nedjelja pre venčanja mladenci treba da zakažu sastanak sa sveštenikom da bi se obavio predbračni ispit. Na ovome ispitu potrebno je da posjeduju:

  • Krštenicu,
  • Ukoliko je mlada ili mladoženja iz druge parohije, potrebno je i pismo od nadležnog sveštenika,
  • Ukoliko su mladenci mlađi od 18 godina, neophodno je i pismo saglasnosti od roditelja.
  • Mladenci koji se pripremaju za Svetu tajnu braka, trebalo bi da se u nedelju uoči venčanja ispovede i pričeste.

    Mladenci pre venčanja ne treba da žive zajedno. Osnovni razlog nije samo stupanje u sek*ualni odnos pre braka, već i sama statistika govori da je 50 odsto više razvedenih brakova u slučaju kada su parovi živeli zajedno pre braka.

    UMESTO SVEŠTENIKA UVELI VEŠTAČKU INTELIGENCIJU: Vernici se ispovedaju avataru sa likom Isusa Hrista, ovo izaziva brigu

    Crkva je odlučila da instalira avatar sa veštačkom inteligencijom, pri čemu je nakon diskusije izabrana figura Isusa kao najbolje rešenje.

    OVO SU RAZLOZI ZA CRKVENI RAZVOD: Otac Gojko otkriva u koja tri slučaja je razlaz partnera neizbežan

    U duhovnom pristupu bračnim krizama, otac Gojko Perović
    ističe važnosti ljubavi i strpljenja, ali govori i o granicama koje ne treba preći i kada je pomirenje besmisleno.

    KAKVU KAZNU CRKVA PREDVIĐA ZA PRELJUBU: Arhimandrit Lazar otkriva zašto je ovaj greh gori od razbojništva

    Od strogih sankcija u drevnim civilizacijama do unutrašnje borbe sa savesti danas, saznajte zašto preljuba nosi najtežu osudu u pravoslavlju i kako monah Lazar Abašidze otkriva njene posledice na duhovni i društveni život.

    MISLI ZA SVAKI DAN U GODINI: "Što se više banalizuju ciljevi života, češće se javljaju razvodi i češće dolazi do privremenog nezakonitog življenja"

    Sveti Teofan naglašava da supružnici treba da ispune zapovest ljubavi i međusobnog podnošenja: „Nosite bremena jedan drugoga“. Trpljenje, kako on objašnjava, ne smanjuje ljubav, već je učvršćuje, dok izbegavanje toga samo povećava nesuglasice i čini da sitnice postanu nepremostive prepreke. U njegovim rečima, um nam je dat da bismo život usmeravali ka dobroti, da bismo prevazišli nesuglasice kroz blagorazumnost. Kada ta blagorazumnost izostane, to je znak da je cilj života postao isključivo težnja za uživanjem, a ne za zajedničkim dobrima, što često vodi razvodu i raspadu porodice.