Kada govorimo o značaju gasa, njegova važnost najbolje bi mogla da se ilustruje kroz primer sistema za centralno grejanje, jer više od 80 odsto toplana u Srbiji koristi upravo gas kao energent. Prema podacima Agencije za energetiku Srbije iz 2023. godine, 94 odsto gasa koji se uvozi u Srbiju dolazi iz Rusije, čime se greje više od 660.000 domaćinstava u našoj zemlji.
Prema rečima direktora Srbija gasa Dušana Bajatović, Srbija neće imati problema u snabdevanju gasom, biće ga dovoljno do kraja grejne sezone, a cene gasa za stanovništvo se neće menjati, a dotakao se i najvećih potrošača.
– Industrija najviše troši, tu je najveći rast, potrošnja stanovništva je pala na ispod 15 odsto ali za ovo doba godine 14 miliona metara kubnih gasa dnevno jednostavno nisu normalne količine. To je 20 odsto iznad onoga što smo trošili u nekim, da kažem, regularnim godinama u kojima smo imali i više povezanih hladnih dana – izjavio je Bajatović za medije.
Bugarska pretnja direktno pogađa Srbiju
Bugarska je najavila mogućnost obustave transporta ruskog gasa kroz svoju teritoriju od 1. januara, upravo zbog spora vezanog za plaćanje putem Gasprombanke.
Za Srbiju nimalo poželjna, kako zbog privrede, tako i za građane, takva najava stiže nakon što su Sjedinjene Američke Države uvele sankcije ruskoj Gasprom banci, preko koje se vršila sva isplata ruskog gasa.
Ukoliko bi se ova najava obestinila to bi značilo da bi naša zemlja bila direktno pogođena, jer je Srbija u potpunosti zavisna od uvoza ruskog gasa preko gasovoda Turski tok, između ostalog i preko teritorije susedne Bugarske.
Ako bi Bugarska stvarno „zavrnula ventile“ na gasovodu preko „Balkanskog toka“, koji je ključni pravac za snabdevanje gasom iz Rusije, Srbija bi ostala bez tog izvora. Iako postoji mogućnost da gas dolazi iz gasovoda koji vodi iz Rusije preko Ukrajine, Kijev je već najavio da neće produžiti ugovor sa Moskvom o transportu gasa, koji ističe 31. decembra.
Srbija je u velikoj meri zavisna od ruskog gasa, jer čak 94 odsto uvezenog gasa dolazi iz Rusije, kako smo već naveli.
Osim gasa koji dolazi preko Balkanskog toka, čijim zatvaranjem Bugarska preti, Srbija se snabdeva i gasom iz skladišta u Banatskom Dvoru (kapacitet od 750 miliona kubnih metara) i iz Mađarske (163 miliona kubnih metara), kao i iz Azerbejdžana.
Prema najavama ministarke energetike Dubravke Đedović Handanović, iz Azerbejdžana će Srbija moći da računa na milion kubnih metara dnevno. To znači da bi godišnji uvoz iz Azerbejdžana mogao da iznosi najviše 400 miliona kubnih metara, što je samo 13 odsto od ukupne godišnje potrošnje Srbije, koja u proseku iznosi tri milijarde kubnih metara.
Bajatović je takođe istakao da Srbija radi na proširenju skladišta gasa u Banatskom Dvoru i obezbeđivanju dodatnih količina iz Azerbejdžana.
– Uz nova ulaganja, povećaćemo kapacitet skladišta na 850 miliona kubnih metara komercijalnog gasa, da proizvodim u danu 12,5 miliona, uz dnevno utiskivanje od 5,8 miliona kubika. Razgovaramo i sa partnerima iz Rusije, Azerbejdžana i Turske kako bismo osigurali kontinuitet snabdevanja. U Srbiji neće biti gasne krize niti restrikcija – zaključio je Bajatović.
POGLEDAJTE JOŠ:
PSV bez jednog od najboljih igrača na Marakani?
DEZERTERU, TI BAŠ MNOGO VOLIŠ DA LAŽEŠ! Iz Srpske napredne stranke odgovorili Ponošu
OBRATIO SE NA ČISTOM SRPSKOM JEZIKU! Kurti usred Zagreba PODRŽAO proteste „studenata“ u Beogradu!