01/05/2025

INFO

Najnovije Vesti Dana

BIO UČENIK SVETOG JOVANA ZLATOUSTA, JASNO OBJASNIO I ŠTA SE DEŠAVA SA DUŠOM POSLE SMRTI : Danas je Prepodobni Jovan Kasijan

Srpska pravoslavna crkva obeležava dan posvećen Prepodobnom Jovanu Kasijanu.

Ovaj veliki duhovnik rodio se u Rimu. Roditelji su mu bili znameniti. U mladosti je izučavao sve svetske nauke, naročito filozofiju i astronomiju. Potom se sav predao izučavanju Svetoga pisma.

„Prostirući se od dobra na bolje i želeći sve viši stepen savršenstva, Kasian ode iz Rima u Carigrad, da lično čuje i vidi Svetog Jovana Zlatousta„, piše u žitijama.

Jovan Zlatoust ga pouči i posveti za đakona. Koristivši se mnogo mudrim Zlatoustom, Kasian se uputi dalje na Istok, da se još više nauči i usavrši. Najviše se zadržao u Misiru, u Nitriji, među čuvenim duhovnim atletima, od kojih se naučio vežbanju u svakoj dobrodetelji.

Napokon se opet vratio na Zapad, i nastanio se u gradu Marselju.

Tu je osnovao dva manastira, jedan muški i jedan ženski.

Na molbu monaha napisao je više spisa, od kojih je naročito koristan za ljubitelje duhovnog života: „Osam knjiga o borbi protiv osam glavnih strasti“. Vrlo mu je važan spis protiv jeretika Nestorija. Ovaj spis je napisao na molbu arhiđakona Lava.

Prepodobni Jovan Kasijan jasno je formulisao aktivno stanje duše posle smrti u odgovoru jereticima koji veruju da je duša posle smrti nesvesna

„Duše posle rastanka od tela nisu prazne, ne ostaju bez ikakvih osećanja, to dokazuje jevanđeljska priča o Lazaru i bogatašu… Duše upokojenih ne samo da se ne lišavaju svojih osećanja, već ne gube ni raspoloženja svoja, tj. nadu i strah, radost i tugu, i nešto od onog što očekuju na sveopštem Sudu već sad počinju da predosećaju… One postaju još življe i još revnosnije počinju da slave Boga“.

Preselio se u večni život 435. godine.

Mošti Svetog Kasiana i danas počivaju u Marselju.

OVI LJUDI SU SPOKOJNI I U RATU, I U GLADI, I U BOLESTI, I U NEPRAVDI! Sveti Siluan Atonski otkrio i kako to postižu!

Duhovni mir postao je roba, koja ljudima stalno izmiče.

DA LI TRUDNICE TREBA DA NOSE CRNINU KAD IM SE NEKO BLIZAK UPOKOJI: Sveštenik otkriva može li to da naškodi detetu!

Novozavetni spisi, a i kasniji crkveni kanoni, ne određuju nikakve spoljašnje znake žalosti za umrlima, naglašava sveštenik.

STRADAO SA JOŠ 1.000 HRIŠĆANA, SVE IH BODRIO NA PUTU KA GUBILIŠTU: Danas je Prepodobni Simeon!

On je bio persijski episkop u 4. veku.

DA LI JE GREH DA MUŠKARAC NOSI DUGU KOSU, A ŽENA KRATKU: Apostol Pavle je govorio da jeste, a evo kakav je stav SPC prema ovom pitanju!

U pravoslavlju, spoljašnji izgled vernika, uključujući i frizuru, ne smatra se presudnim za duhovno spasenje, ali se, ipak, posmatra u svetlu simbolike, skromnosti i poštovanja određenog reda.