22/02/2025

INFO

Najnovije Vesti Dana

BILI SMO NA SLANINIJADI: Evo kako da prepoznate najbolju slaninu

BILI SMO NA SLANINIJADI: Evo kako da prepoznate najbolju slaninu

ORGANIZACIJA

Za početak, što možete pogledati i u emisiji „Potrošačka patrola“ na Jutjub kanalu INFO news, razgovarali smo s jednim od organizatora Slaninijade Krstom Šaletićem. Pitamo ga koliko je teško organizovati ovakvu manifestaciju i koliko ona doprinosi samom Kačarevu, a on odgovara:

Dobar dan i dobro došli u slaninarsku republiku, kako mi volimo da kažemo, i u najmasnije selo na planeti. Slaninijada je osnovana pre 38 godina i svake godine težimo da ona bude sve bolja. Znači, od jedne male manifestacije mi smo došli do toga da za četiri dana Kačarevo obiđe i do 150.000 posetilaca. Prvi i osnovni cilj Slaninijade je da se stimulišu mali proizvođači, da mi njima nađemo mesto na tržištu. Ove godine imamo više od 400 izlagača, a bitna stvar za Slaninijadu je takmičenje za odabir najbolje slanine.

Kako objašnjava Šaletić, pobednici se proglašavaju u više kategorija. Kategorije su za domaću slaninu, to je i zlatni pobednik, za industrijsku i za zanatsku slaninu. Četvrta kategorija je slanina od mangulice, gde se biraju najdeblja i najduža slanina. Naš sagovornik navodi da je ove godine izložen poseban eksponat – slanina koja je dugačka u komadu dva metra i 27 centimetara. Stigla je iz Brankovine od jednog dugogodišnjeg izlagača.

Pitamo i da li je cena odraz kvaliteta?

Ovde se prvenstveno gleda kvalitet, naravno, svaki kvalitet ima svoju cenu, ali na Slaninijadi svako može da priušti sebi proizvode – ističe Šaletić.

DOBAR KULEN

E sad pričamo i sa zlatnim pobednikom Slaninijade Draganom Ćasićem iz Sremske Mitrovice. Što se tiče pobede, kaže da je tajna u ljubavi prema poslu koji radi, a evo njegovog recepta za pravljenje dobre slanine:

Svinja mora da bude najmanje godinu dana stara, čak i dve, da se pravilno hrani, da je u prirodnom oboru i posle toga, kada dođe do klanja, da se meso ohladi, da se dobro spremi i usoli, hladnim dimom da se dimi i onda dobijamo proizvod koji želimo.

Idemo dalje. Izlagača Aleksandra Andrejeva pitamo za cene. Kaže, kod njega je kilogram slanine 1.500 dinara. Pominje i dobar kulen za 2.000, kao i domaću kobasicu za prženje, dva puta dimljenu, za 900 dinara po kilogramu.

 Dobar je kvalitet, ali cene…

Jedan od posetilaca Slaninijade u Kačarevu bio je i Beograđanin Svetislav Ignjatović. Kaže, kupio je kobasice i čvarke, a zamerka mu je što nije mogao da popije pivo s nogu. Pitamo ga šta misli o cenama?

Dobar je kvalitet, ali su cene malo paprenije nego kod nas u tržnim centrima. U Beogradu može da se nađe jeftinije nego ovde, ali tako je, kako je, Slaninijada je.