Istanbul, grad bogat vekovima istorije, nedavno je obogatio svoje nasleđe novim otkrićem. Arheolozi su otkrili skrivene podzemne hodnike sa susednim prostorijama tokom iskopavanja na ruševinama 1.500 godina stare crkve Svetog Poljeuktosa u arheološkom parku Saračhane.
Podzemne strukture, koje su povezane sa crkvom, još uvek se istražuju, ali se pretpostavlja da su bile povezane sa prostorijom pored oltara, gde su pripremani hleb i vino za bogosluženje prema vizantijskom obredu. Podzemni prolazi, ukrašeni mozaicima, kamenim umetnicima i isklesanim mramornim blokovima, ostavili su snažan utisak na istraživače.
Crkva Svetog Poljeuktosa bila je izgrađena u vreme kada je u Istanbulu, tada Konstantinopolju, hrišćanstvo bilo zvanična religija Carigradskog carstva. Izgradila ju je istočnorimska princeza Anicija Julijana između 524. i 527. godine kako bi pokazala moć u odnosu na cara Justinijana i njegovu ženu Teodoru.

Prva arheološka istraživanja crkve sprovedena su između 1964. i 1969. godine od strane britanskog istoričara umetnosti profesora Martina Harisona i arheologa Nezih Firatlija. Trenutno su ruševine crkve u fazi istraživanja, sa ciljem da postanu turistička atrakcija.
Mahir Polat, zamenik generalnog sekretara Opštine Istanbul, izjavio je da crkva predstavlja odličan primer gradske arhitekture koja je opstala kroz vreme i brojne zemljotrese.

Dodao je da bi grad trebalo da izvuče pouke iz ove građevine, koja je izdržala sve zemljotrese tokom 1.500 godina.
Profesor Ken Dark, arheolog sa Kraljevskog koledža u Londonu, koji nije bio deo ovog istraživanja, rekao je da su ruševine crkve Svetog Poljeuktosa među najbolje dokumentovanim u Istanbulu i da će njihovo ponovo izlaganje doprineti širem razumevanju istorijskog značaja ove crkve.

Bio je u savezništvu sa Vizantijom, što mu nije pomoglo da zaštiti svoju zemlju od cara Samuila, koji je osvojio Duklju 1009/1010, a njega utamničio u Prespi, na jugozapadu današnje Makedonije.

U svetogorskim manastirima časovnici postoje, ali ne diktiraju život. Podvižnici žive po vizantijskom računanju vremena, gde je 12 časova onda kada počinje zalazak sunca.

U Jevanđelju po Jovanu piše: „Na tom mestu, gde je bio raspet, bio je vrt, a u vrtu novi grob, u kojem još niko nije bio položen“ (Jov. 19:41-42).

Nakon što je arhiepiskop Elpidofor poklonio predsedniku Sjedinjenih Američkih Država zlatni simbol hrišćanstva i uporedio ga sa Svetim carem Konstantinom, usledila je oštra reakcija iz Turske – od zahteva za oduzimanje pasoša do poziva na progon.
POGLEDAJTE JOŠ:
DA SE ĐACI VRATE U ŠKOLE, STUDENTI U AMFITEATRE, A PAORI NA NJIVE! Vučević najavio: Na saboru će biti definisani zahtevi da se sačuva država
CRKVENI POJAC ZVERSKI UBIJEN U HRAMU – KRV NA IKONAMA I FRESKAMA: Stravična tragedija u Crkvi Sveblagorodnog Spasitelja potresla ceo pravoslavni svet
HIBRIDNI RAT I VERSKE MANIPULACIJE NA KOSOVU I METOHIJI: Kako se Saborni hram u Prištini koristi kao instrument političke borbe