O njima Crkva uznosi pohvale na svakoj liturgiji, a hramovi posvećeni ovom svetom paru podignuti su širom sveta. Živeli su u Judeji, na samom kraju Starozavetnog doba. Joakim je bio iz Davidovog roda, a Ana – kći sveštenika Matfana iz Levijevog plemena. Vodili su pobožan i tih život, ali su dugo bili bez dece – što je u to vreme smatrano sramotom. Jednom prilikom, Joakima su čak odbacili u Hramu, smatrajući ga grešnikom zbog njegove bezdetnosti. Povukao se tada u pustinju na molitvu i post, dok se Ana kod kuće takođe molila. Njima se tada ukazao anđeo Božiji i objavio da će im se roditi kći.

Ta kći posta Presveta Bogorodica, Majka Gospoda našeg Isusa Hrista.
2. Pravedni Zaharija i Jelisaveta

Njihova životna priča slična je priči Joakima i Ane. Zaharija, sveštenik, i njegova supruga Jelisaveta takođe nisu imali dece iako su bili u poznim godinama. Tokom bogosluženja u Hramu, Zahariji se javio anđeo i najavio rođenje sina, koji će biti ispunjen Duhom Svetim i postati Preteča Mesije. Kada je Zaharija posumnjao, anđeo ga je učinio nemim sve do rođenja deteta. Kada se dete rodilo, želeli su mu dati ime Zaharija, ali su roditelji insistirali na imenu Jovan – kako je anđeo i zapovedio.

Tada se Zahariji povratio govor. Taj sin bio je sveti Jovan Krstitelj, najveći od proroka.
3. Sveti mučenici Adrian i Natalija Nikomidijski

Adrian je bio poganin i visoki državni činovnik u Nikomidiji, dok je njegova supruga Natalija potajno bila hrišćanka. Tokom jedne od antičkih hristofobnih kampanja, 23 hrišćanina je bilo uhapšeno i mučeno jer nisu hteli da se odreknu vere. Adrian, dirnut njihovom hrabrošću, otvoreno je ispovedio Hrista i bio zatvoren. Natalija je bila uz njega do kraja i molila se da ne poklekne pred mučiteljima. Kada je Adrianu odsečeno telo, Natalija je preuzela njegove mošti i prenela ih u grad Argiropolj.
Tamo se i sama uskoro upokojila kraj muževljevih svetih ostataka.
4. Sveti Grigorije i Nona Naziјanѕki

Nona je od detinjstva bila pobožna hrišćanka, dok je njen muž Grigorije bio bogati zemljoposednik i pripadnik jeretičke sekte koja je spajala elemente judaizma i zoroastrizma. Nona se neumorno molila za njegovo obraćenje. Jedne noći, Grigorije je usnio san u kojem je pevao psalme i osetio neizrecivu radost. Uskoro se obratio, krstio, postao sveštenik, a potom i episkop. Nona je postala đakonisa. Njihov sin, Grigorije Bogoslov, postao je jedan od najvećih otaca i učitelja Crkve.
5. Sveti Andronik i Atanasija Antiohijski

Ovi supružnici živeli su u V veku u Antiohiji i imali dvoje dece. Andronik je bio zlatarski zanatlija, poznat po velikoj darežljivosti – dve trećine zarade delio je siromašnima i Crkvi. Međutim, izgubili su decu, što je za njih bilo veliko iskušenje. Umesto da očajavaju, odlučili su da ceo život posvete Bogu. Otišli su u Aleksandriju, zamonašili se i razdvojili na mnogo godina.
Kada su se sreli nakon 12 godina na putu za Jerusalim, nisu se odmah prepoznali. Atanasija je bila prerušena u monaha zbog bezbednosti. Nastavili su da žive zajedno u jednoj keliji do kraja života, u molitvi i tišini.
6. Sveti Dovmont i Marija Pskovski

Ova sveta bračna zajednica poznata je u istoriji Rusije. Dovmont (kasnije kršten kao Timotej) bio je litvanski knez koji je bežeći od progona došao u Pskov, gde je primio krštenje i postao knez. Bio je mudar i hrabar vojvoda, ali i duboko pobožan čovek. Njegova supruga, kneginja Marija, bila je unuka svetog Aleksandra Nevskog.
Nakon Dovmontove smrti, Marija je stupila u manastir i primila veliku shimu pod imenom Marfa.
7. Sveti car Nikolaj II i Aleksandra Fjodorovna Romanovi

Poslednji ruski car i carica ostali su poznati po dubokoj međusobnoj ljubavi, veri i predanosti porodici. Bez obzira na različita mišljenja o vladavini cara Nikolaja II, njihova pisma i dnevnici svedoče o iskrenoj hrišćanskoj ljubavi.

Romanovi su svoju decu vaspitavali u duhu pravoslavne vere, a zajedno su podneli stradanje i mučeničku smrt. Pravoslavna crkva ih danas poštuje kao svetorodne mučenike, koji su život i smrt predali u ruke Božije.

Crkva je odlučila da instalira avatar sa veštačkom inteligencijom, pri čemu je nakon diskusije izabrana figura Isusa kao najbolje rešenje.

Mnoga deca u Beogradu, Nišu ili Novom Sadu nisu čula za Deževu i Miščiće. Vode ih na ekskurzije u Grčku i Tursku, a zaobilaze postojbinu Stefana Nemanje i Svetog Save, kazuje penzionisani profesor Mirko Popovac, koji svakodnevno prolazi pored ostataka Saborne crkve Nemanjića.

Sisojevac je proglašen metohom manastira Ravanice, koji o njemu vodi brigu.

Iz Patre dolazi svedočenje o sedmogodišnjoj devojčici sa agresivnim oblikom leukemije. Veče pred zakazanu hemoterapiju, njena majka se u suzama molila Svetom Paisiju.

Dom ovog ugodnika Božjeg bio je utočište apostolu Pavlu, a život mu je svedočanstvo tihe vere koja ruši idole i gradi Crkvu.

Ugodnik Božji koji je Svetoj i pravednoj Ani objavio rođenje Presvete Bogorodice, a svešteniku Zahariji najavio dolazak sina – Svetog Jovana Preteče, a potom došao i samoj Bogorodici Mariji da joj saopšti da će začeti i roditi Sina Božjeg.

Kako je jedna molitva i isceljenje Jovana Damaskina iz 8. veka oblikovalo vekovne običaje, donelo svetlost u najmračnijim vremenima i postalo simbol večne zaštite manastira Hilandar.

Njene mošti dale su odgovor koji teolozi nisu mogli da pronađu – priča o događaju koji je zauvek promenio pravoslavnu veru i otkrio Božiju silu pred carevima i patrijarsima.

Kažu u Crkvi da je joga povezana sa duhovnošću i umnom meditacijom karakterističnom za Daleki istok.

Iguman Dimitrije saopštio da je manastir Tumane posta bogatiju za još jednu čudotvornu ikonu, čija priča je neverovatna.

Liturgiju je služio iguman manastira Crna reka arhimandrit Andrej uz sasluženje 23 sveštenika i đakona Eparhije.

Iako je prvobitno najavljeno da će kulturno-umetnički program voditi poznati glumac Milan Vasić, on je za portal religija.rs otkrio da su stvari zapravo drugačije.

Dom ovog ugodnika Božjeg bio je utočište apostolu Pavlu, a život mu je svedočanstvo tihe vere koja ruši idole i gradi Crkvu.

Na dan Sabora arhangela Gavrila, sabralo se sve — i narod, i molitva, i nebeski mir. Manastir Kovilj, obnovljen u slavi i ljubavi, postao je svedok kako vera obnavlja i dušu i svetinju.

Kako javljaju naši novinari, koji se nalaze u porti svetinje, veliki broj Srba je došao iz različitih krajeva i sve vrvi od srpskog roda, još od ranih jutarnjih sati.
POGLEDAJTE JOŠ:
KUMANICA SPOJILA NEBO I ZEMLJU NA DAN SLAVE: Reke vernih slile se na sabranje u jednoj od najlepših svetinja na granici Srbije i Crne Gore
HITNO UPOZORENJE RHMZ! ODMAH ZGRABITE KIŠOBRANE! U narednih sat vremena nevreme udara ovaj deo Srbije – stižu JAKI PLJUSKOVI, GRMLJAVINA I GRAD
JOVANOV: Koliko se Vlada pridržava stavova i politike predsednika Vučića, zavisiće i naš odnos prema njoj!