Tog 19. oktobra 1938. Srbiju su zadesile dve tužne vesti. Najpre je iz Pariza stigao glas da je preminuo Arsen Karađorđević, rođeni brat kralja Petra i otac princa Pavla, da bi samo koji sat kasnije bilo potvrđeno da je u svojoj vili u Krunskoj ulici u Beogradu, sam i zaboravljen, umro i Đorđe Genčić, nekadašnji ministar unutrašnjih dela i pouzdanik obe srpske dinastije.
Ono što je ovu dvojicu uglednika povezalo nije samo zajednički datum smrti već i brak s istom ženom Kosarom Gitom Novaković, prethodno udavanom i za Vojislava Cincar-Jankovića, sudijom Višeg suda.
Gita je Vojislava napustila zbog Đorđa, a Đorđa zbog Arsena. Međutim, čak i da nije bio akter ovog ljubavnog „četvorougla“, Genčić bi svakako zaslužio pažnju javnosti, s obzirom na to da je reč o jednoj od najkontroverznijih ličnosti na srpskoj političkoj sceni.
Spona oca i sina
Đorđe Genčić rođen je u selu Veliki Izvor, nadomak Zaječara, 4. novembra 1861. Studirao je ekonomiju u Beču, a potom je završio i vojnu akademiju u Rusiji. Tamo je stekao čin kapetana i status gardijskog oficira, ali se na poziv Jovana Ristića, vođe liberala, vratio u Srbiju.
Narodni poslanik postao je sa svega 28 godina, što je bio presedan jer je zakonski starosni minimum bio 30 godina. Kao vrstan govornik i političar ubrzo je postao i konzul Srbije u Solunu, da bi ga karijera dovela i na mesto upravnika grada Niša. Ipak, ono pravo usledilo je tek nakon Ivanjdanskog atentata (24. juna 1899) i povratka u Beograd.
Genčići su generacijama bili osvedočene pristalice dinastije Obrenović, što je i Đorđa preporučilo za najviše državne funkcije. Kao ministar unutrašnjih dela ostvario je blizak odnos s oba kralja, i Milanom i Aleksandrom, često predstavljajući i jedinu sponu između naprasitog oca i mušičavog sina. Voleo ih je obojicu, ali ne i njihove izabranice Nataliju i Dragu. Smatrao je da su koristoljubive i nedostojne da bi bile supruge srpskih kraljeva. Već tada je počeo intenzivno da radi na Milanovom razvodu, ali i da se ogorčeno bori protiv moguće Aleksandrove ženidbe s precvalom udovicom.
Na njegovu žalost, mladi kralj je istrajao u svom ljubavnom zanosu, pa je Genčić pozvao Milana da se vrati iz Karlsbada u Srbiju i primora sina da abdicira u njegovu korist, te da se potom razvede od Natalije, ponovo oženi i u novoj vezi izrodi dostojnog naslednika trona. Ni od ovoga nije bilo ništa jer se kolebljivi suveren u međuvremenu predomislio i odustao od povratka.
Od dinastičkog stuba Đorđe Genčić je ubrzo postao državni neprijatelj i najveća strepnja za Obrenoviće, naročito za Dragu, koju je prezirao. Otvoreno joj je pretio, zahtevao da se uhapsi i na sve načine pokušavao da je natera da napusti zemlju i prekine nedoličnu vezu s mladim kraljem. Kao ministar policije imao je pregršt dokaza o njenim skandaloznim vezama, dok je njen jedini adut bila slepa i bezuslovna ljubav mladog suverena. Pokazalo se da joj je i to bilo dovoljno jer je Genčić ubrzo smenjen, uhapšen i osuđen na sedam godina robije nakon što je otkrivena njegova prepiska s bivšim kraljem u kojoj je na najgori način vređao novu kraljicu.
Božja pravda
Nakon iznenadne smrti kralja Milana u Beču, 29. januara 1901, Genčić je prestao da bude pretnja, pa je ubrzo i pomilovan. Bio je slobodan, ali i ogorčen.
Oko sebe je počeo da okuplja opoziciju, ozlojeđene oficire i nezadovoljne političare, a jedino rešenje se videlo u likvidaciji kraljevskog para, što se i dogodilo tokom krvave majske noći 29. maja (11. juna po novom) 1903. Ponajviše zahvaljujući njemu, na tron Srbije vratila se dinastija Karađorđević, da bi se s njima, na staru funkciju, vratio i sam Genčić, iznova postavši ministar unutrašnjih dela.
Saradnja s novom dinastijom nije potrajala. Genčić je s vremenom sve češće postajao personifikacija svega lošeg što se dogodilo tokom krvave majske noći, a to je ono čega je novi suveren po svaku cenu želeo da se oslobodi. Došao je u sukob i s radikalima, u tom trenutku najjačom političkom strankom, ali i sa svojim liberalima.
Ubrzo se odlučio na još jednu zaveru, ovoga puta protiv Karađorđevića, a podršku je ponovo našao među mlađim oficirima. Čovek za koga se tvrdilo da je okončao rat crvene i bele ruže u Srbiji odlučio je da na njen tron dovede engleskog princa, za šta je, navodno, imao i blagoslov britanske krune. Srećom ili ne, balkanski ratovi su zauvek omeli takve planove.
Posle Velikog rata i stvaranja državne zajednice Srba, Hrvata i Slovenaca, Đorđe Genčić se suočio sa sasvim drugačijim, ličnim problemom. Njegova velika ljubav i podrška, Gita Novaković, žena koja mu je bila i najveći oslonac tokom priprema za likvidaciju poslednjih Obrenovića, ponovo se našla u središtu afere.
Na isti način na koji je zbog njega napustila prethodnog supruga Vojislava Cincar-Jankovića, ovoga puta je napustila i njega, zaljubivši se u brata kralja Petra Arsena Karađorđevića.
Za Genčića je ovo bio veliki udarac sudbine, ali i Božja pravda, kako je sam govorio. Povukao se iz politike i ostatak života proveo u svojoj vili u Krunskoj ulici, zgradi u kojoj je danas Muzej Nikole Tesle. Najveći zaverenik u srpskoj istoriji umro je gotovo tajno, sam i zaboravljen. Na njegovom radnom stolu i dalje je stajala slika kralja Milana i posveta na poleđini: „Hvala vam, Genčiću – Milan.“
Sve što je stekao zaveštao je državi
Nakon što je izneveren i ostavljen od svoje supruge, Đorđe Genčić se preselio s Topčiderskog brda i u Krunskoj ulici započeo izgradnju vile koja je trebalo da bude personifikacija njegovog ugleda i stečenog bogatstva.
Uprkos svemu, ostao je upamćen kao veliki dobrotvor. Diskretno je pomagao pojedince i ustanove, o svojim dobročinstvima nije pričao, a testamentom je svu imovinu, za koju se pričalo da je vredela 100 miliona ondašnjih dinara, zaveštao na uživanje rođacima Danici Jovanović i Radomiru Zlatičaninu. Jedini uslov je bio da se ona, posle njihove smrti, preda državi.
POGLEDAJTE JOŠ:
TRI ŽARIŠTA OPASNE BOLESTI U SRBIJI! Preti opasnost od širenja: Povišena temperatura među prvim simptomima
Posle Kosjerića, jasna poruka iz Požege – to je Srbija koja glasa i pobeđuje – u današnjem Pulsu Srbije vikendom
NE BACAJTE STARI HLEB – POGLEDAJTE ŠTA MOŽE DA POSTANE! Naše bake su znale tajnu: od suvih korica pravile su uštipke koji se pamte