Premijer Jermenije Nikol Pašinjan pozvao je pristalice da se pripreme za proterivanje patrijarha (zvanični naziv titule „Katolikos svih Jermena“) – poglavara Jermenske apostolske crkve (JAC) Karegina II (svetovno ime Ktrič Nersisjan) iz njegove rezidencije u Ečmiadzinu.
Pašinjan je u junu optužio patrijarha za kršenje zaveta celibata, tvrdeći da poglavar JAC ima dete, što je, prema crkvenim kanonima, nespojivo s njegovim zvanjem.
Pročitajte još….

Jermenski premijer ističe da ovo pitanje pokreće ne samo kao šef države, već i kao pripadnik Jermenske apostolske crkve.
– Ktrič Nersisjan, koji je prekršio zavet braka s Crkvom, još uvek nije napustio Sveto sedište, čime skrnavi našu svetinju – Prvoprestolni Sveti Ečmiadzin. Na taj način on poziva nas, vernike Jermenske apostolske crkve, da ga oslobodimo. To ćemo učiniti zajedno. Budite spremni – napisao je premijer Jermenije na svom Telegram kanalu.

Premijer je ovu situaciju uporedio s ostavkom direktora IT kompanije Astronomer, Endija Bajrona, koji je uhvaćen u neverstvu, podsećajući da su „porodične vrednosti temeljne“.
– Neprijatno, žalosno, ali logično je da, kada bračni zavet ne može da se očuva, supružnici se razvedu. U slučaju Crkve mora da bude isto. Ktrič Nersisjan mora da napusti Veharan (rezidenciju katolikosa) – napisao je Pašinjan i pozvao na „veliki duhovni susret“ na centralnom trgu Ečmiadzina.
Sukob između JAC i premijera traje još od 2020. godine, u vreme događaja u Nagorno-Karabahu. Posle poraza u Drugom karabaškom ratu, katolikos je tražio Pašinjanovu ostavku i postao njegov politički protivnik.
Uzastopne kritike

Karegin II je više puta javno kritikovao premijera, zahtevao njegovu ostavku i izražavao neslaganje s vladinom politikom po pitanjima statusa Nagorno-Karabaha i nacionalnog identiteta.
Novi talas sukoba izbio je krajem proleća 2025. godine, kada je Pašinjan izjavio da je „većina crkava u zemlji pretvorena u ostave pune smeća“, optužio patrijarha za kršenje celibata i zatražio njegovu ostavku. Ubrzo potom usledila su hapšenja – uhapšeni su, između ostalih, poglavar Širakske eparhije arhiepiskop Mikael Adžapahjan i biznismen Samvel Karapetjan, koji je podržao crkvu. Crkveno rukovodstvo optužilo je vlast za anti-crkvenu kampanju.
U julu je Pašinjan izjavio da se tokom sukoba s crkvom „ispostavilo da mnogi visoki sveštenici JAC nemaju nikakvu vezu sa Hristom i njegovim učenjem“ i obećao da će lično predvoditi njeno „oslobađanje“.

Nalazi se okružen strmim stenama oko kanjona reke Azat i stavljen je na UNESCO-ov popis svetske baštine 2000. godine.

Priča o proglašenju hrišćanstva za državnu religiju vezana je za dve ključne ličnosti jermenske istorije -kralja Tiridata III i Svetog Grigorija Prosvetitelja.

Javne optužbe o kršenju monaškog zaveta i navodnom potomstvu vrhovnog poglavara Jermeske Apostolske Crkve izazvale su buru političkih i duhovnih tenzija, dok vernici strepe za jedinstvo crkve i naroda

Vernici su telima branili svog duhovnika, sveštenstvo je blokiralo put policiji, a Mikael Adžapahjan je sa mirom u glasu poručio da pretnja Jerevanu ne dolazi od njega, već iz samog vrha vlasti.
POGLEDAJTE JOŠ:
DA LI STE VI ŽIVO ILI MRTVO KAMENJE? Vladika Nikolaj tvrdi da odgovor na ovo pitanje mnogo otkriva o vašem životu i veri – evo kako
Marko Grujić i Crvena zvezda?
OVA SILNA MOLITVA DONOSI NAPREDAK I BLAGOSTANJE U PORODIČNOM ŽIVOTU: Reči koje se izgovaraju u svim pravoslavnim domovima na praznik Svetog Prokopija