21/07/2025

INFO

Najnovije Vesti Dana

KRVOPIJE SE VRATILE U ROJEVIMA! U Beogradu ima komaraca kao da nisu zaprašivani, a evo zašto su opasni

KRVOPIJE SE VRATILE U ROJEVIMA! U Beogradu ima komaraca kao da nisu zaprašivani, a evo zašto su opasni

Veliki broj Beograđana se žali na povećan broj komarca tvrdeći da od krvopija „ne može da se živi“. Iako je suzbijanje ovih insekata počelo još sredinom aprila, građani navode da ih i dalje viđaju u rojevima. 

Kako su ranije naveli za Republiku iz Sektora za ekologiju i unapređenje životne sredine JKP „Gradska čistoća“ Beograd larvicidni tretman ove godine započet je polovinom aprila meseca na vodenim površinama i u priobaljima reka grada Beograda.

Suzbijanje odraslih jedinki komaraca je, prema njihovim tvrdnjama, započeto krajem aprila, a sve na osnovu rezultata monitoringa i kada su to dozvolili vremenski uslovi. Objasnili su nam ranije da najoptimalniji vremenski uslovi podrazumevaju toplo vreme, ali ne previsoke letnje temperature i svakako podrazumevaju obavezno odsustvo kiše.

Foto: Shuterstock

Komarac

Napomenuli su tad da suzbijanja traju tokom čitave sezone i tokom jesenjih meseci, do oktobra meseca, odnosno do kad rezultati monitoringa komaraca pokazuju njihovo prisustvo i visoku brojnost.

Takođe su dodali da se tokom letnjih meseci, kada to dozvole vremenski uslovi, tretmani sprovode svakodnevno.

Komarci prenose bolest

Inače, komarci su i prenosioci bolesti a u Srbiji uglavnom prenose jednu – groznicu Zapadnog Nila. U oko 80 procenata slučajeva groznice Zapadnog Nila, bolest se ne manifestuje klinički. 

Oko 20 odsto inficiranih osoba ima blagu kliničku sliku u vidu groznice, glavobolje, mučnine, povraćanja, ređe se javlja otok limfnih žlezda ili pojava ospe na koži grudi, leđa ili stomaka. Pomenuti simptomi prolaze u toku nekoliko dana, a u retkim slučajevima mogu trajati i više nedelja.

Kod jednog obolelog na 150 inficiranih dolazi do razvoja teške kliničke slike sa znacima upale mozga (encefalitis) ili upale moždanica i kičmene moždine (meningitis), odnosno neuroinvazivnog oblika bolesti.

Tada u kliničkoj slici, pored groznice i glavobolje, dolazi do pojave ukočenosti vrata, stupora, dezorjentacije, kome, tremora, konvulzija, mišićne slabosti i paralize. Ovi simptomi mogu da traju nekoliko nedelja, sa mogućim trajnim neurološkim oštećenjima.

BONUS VIDEO