23/07/2025

INFO

Najnovije Vesti Dana

ZAŠTO ONI I ZAŠTO SADA: Albanci i Hrvati slave „čuveno“ bratstvo po oružju – Dok svet gleda ka Ukrajini, na Balkanu divljaju ansitsrpska histerija i srbofobija

INFO

Dok se Zapad bavi ukrajinskom krizom i geopolitičkim tenzijama širom sveta, na Balkanu se, gotovo neopaženo, obnavlja jedno staro savezništvo koje Srbija dobro pamti – ono između Hrvatske i Albanaca. Ova, vekovna antisrpska ratna osovina, danas se reafirmiše kroz diplomatske osmehe, vojne memorandume i otvorene poruke protiv srpskog prisustva i uticaja.

Na „čuveno“ hrvatsko-albansko bratstvo po oružju, o kome je ponosno govorila nekadašnja predsednica Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović, obraćajući se u Tirani, podsetio je i odlazeći premijer privremenih institucija u Prištini Aljbin Kurti, piše RT Balkan.

– Hrvatska i Kosovo su saveznici u miru, demokratiji i na zajedničkom evropskom putu – poručio je Kurti, a na prijemu povodom Dana državnosti Hrvatske koji je organizovala hrvatska ambasada u Prištini. 

Tzv. Kosovo i Hrvatska, podsetio je, dele duboke veze – istorije, prijateljstva i zajedničkih vrednosti.

Hrvatska je bila među prvim zemljama koje su priznale nezavisnost Kosova. Vaša podrška – politička, moralna i praktična – od tada je nepokolebljiva. Za to smo vam duboko zahvalni – rekao je odlazeći premijer privremenih institucija u Prištini.

Inače, upravo tokom Kurtijevog mandata, bivši predsednik Hrvatske Stjepan Mesić postao je počasni građanin Prizrena. Doduše, potrudio se i Mesić: fotografisao se sa albanskom tradicionalnom kapom i rukama pokazivao dvoglavog orla

Foto: Tanjug/FOTO HINA/ DAMIR SENČAR

Aljbin Kurti i Andrej Plenković

Kurti nije štedeo poruke zahvalnosti za Hrvatsku, ali bi trebalo pomenuti činjenicu da su Albanci (pretežno oni sa Kosova i Metohije) tokom ratova na tlu bivše Jugoslavije „zadužili“ Hrvatsku. U prilog tome svedoči i podatak da, prema Registru hrvatskih branitelja, u hrvatskoj vojsci bilo je ukupno 2.832 pripadnika albanske nacionalne manjine, od toga 2.471 dobrovoljac i 361 mobilisani.

Tom Kaćineri iz Udruženja dobrovoljaca Hrvatske, inače Albanac sa KiM, precizirao je da je 99 odsto albanskih boraca u Hrvatskoj bilo sa KiM. Neki su se nakon toga vratili na Kosovo i Metohiju i ušli u redove tzv. OVK.

Među njima je najpoznatiji bivši premijer lažne države i komandant tzv. OVK  Agim Čeku koji je inače dobio najviša državna hrvatska odlikovanja: učestvovao je u operaciji „Oluja“, ali i u nekim drugim u BiH do potpisivanja Dejtonskog sporazuma, bio je i ranjen u operaciji „Medački džep“.

Hrvatsku vojsku je napustio 1999. godine i priključio se tzv. OVK. Upućeniji izvori, međutim, navode da Čeku nije dobio samo odlikovanja za svoje „ratne zasluge“, nego i luksuznu nekretninu na hrvatskom primorju. 

Zato i nije naročito iznenadila vest da su ministarstva odbrane Zagreba, Tirane i Prištine u martu potpisale trilateralni memorandum u oblasti odbrane: njihove odnose već odlikuje iskustvo vekovnog ratnog saveza. 

A politiku Prištine, delom zvanične Tirane, i hrvatsku nacionalnu politiku odlikuje i kompatibilnost: zasnivaju se na širenju ansitsrpske histerije i srbofobije, ali i uništavanju srpskog nacionalnog identiteta

BONUS VIDEO