Svake godine, četvrte nedelje aprila meseca, obeležava se Nedelja prevencije povreda u saobraćaju – ove godine od 21. do 27. aprila. Cilj je da se skrene pažnja na katastrofalne posledice koje saobraćajne nezgode ostavljaju na pojedince, njihove porodice i društvo u celini.
Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, saobraćajne nezgode vodeći su uzrok smrti i teških telesnih povreda dece i osoba mlađih od 24 godine.
Kako saopštavaju iz MUP-a, u Republici Srbiji u toku prošle godine u saobraćajnim nezgodama poginulo je 514 osoba, a gotovo polovina poginulih su pešaci, biciklisti i motociklisti, kao najranjivije kategorije učesnika u saobraćaju.
Foto: Shutterstock
– Posebno skrećemo pažnju da je 2024. godine svako četvrto poginulo lice u saobraćajnim nezgodama bilo mlađe od 30 godina, dok je poginulo šesnaestoro dece – navode iz MUP-a.
Mladi ljudi uzrasta od 15 do 30 godina predstavljaju jednu od najrizičnijih grupa učesnika u saobraćaju. U brojnim zemljama, upravo ova starosna grupa učestvuje u najvećem broju saobraćajnih nezgoda sa teškim posledicama.
Prema podacima Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograd, u našoj zemlji u proteklih pet godina na putevima je smrtno stradalo 516 mladih osoba (19,8 % ukupnog broja poginulih), dok je 29.994 teže ili lakše povređeno (30,5% ukupnog broja povređenih). Mladi najčešće smrtno stradaju ili bivaju povređeni kao vozači.
Pripadnici saobraćajne policije, od 21. do 27. aprila, sprovodiće preventivne aktivnosti u saradnji sa školama, zdravstvenim ustanovama i drugim subjektima kako bi se promovisao značaj bezbednog učešća u saobraćaju, pre svega poštovanja ograničenja brzine, korišćenja sigurnosnog pojasa, kao i rizika od vožnje pod dejstvom alkohola.
Kako biti bezbedan u saobraćaju?
1. Vezivanje pojasa je obavezno!
Vezivanje sigurnosnih pojaseva je obavezno za sve putnike u vozilu – bez izuzetka! Sigurnosni pojas smanjuje rizik od nastanka ozbiljnih povreda za čak 50%. Trudnice su takođe u obavezi da vezuju sigurnosni pojas – pravilno postavljen on je apsolutno neškodljiv, a može spasiti život i sprečiti nastanak težih povreda i kod trudnice i kod deteta!
2. Deca treba da se voze u odgovarajućim autosedištima u skladu sa uzrastom, visinom i težinom!
Pravilna upotreba odgovarajućih autosedišta i drugih sistema za zaštitu dece u vozilima, smanjuje rizik od smrtnog ishoda za gotovo 71% kod odojčadi i 54% kod male dece.
3. Poštujte ograničenje brzine!
Brzina je vodeći faktor rizika i uzrokuje najveći broj smrti u saobraćajnim nezgodama kod svih učesnika u saobraćaju. Smanjenje prosečne brzine od 5% dovodi do smanjenja rizika za nastanak saobraćajne nezgode sa ozbiljnim ili fatalnim ishodima za čak 30%.
4. Alkohol i vožnja nikako ne idu zajedno!
Nemojte sedati za volan ukoliko ste konzumirali alkohol! Vožnja pod uticajem alkohola povećava rizik od izazivanja saobraćajne nezgode i do 20 puta, kao i verovatnoću smrtnog ishoda ili nastanka ozbiljnih povreda.
5. Umoran vozač je opasnost na putu!
Umor tokom vožnje nastaje usled psihičkog naprezanja vozača i pojačane pažnje u cilju izbegavanja opasnosti, ispravnog i brzog reagovanja u rizičnim situacijama u saobraćaju, kao i monotonije pri dugoj vožnji. Trećina saobraćajnih nezgoda nastaje zbog umora vozača, pri čemu je vozač ili zaspao ili neadekvatno reagovao.
Zato – kada osetite umor prekinite vožnji – bolje je odspavati i odložiti vožnju na par sati nego nastradati na drumu!
6. Ne koristite mobilni telefon u vožnji!
Vozači koji koriste mobilne telefone u toku vožnje imaju približno 4 puta veću verovatnoću da učestvuju u saobraćajnoj nezgodi nego oni koji ih ne koriste. Upotreba telefona tokom vožnje usporava vreme reakcije (posebno vreme reakcije kočenja, ali i reagovanje na saobraćajne signale) i otežava zadržavanje u ispravnoj traci i na adekvatnhj udaljenosti od drugog vozila. Imajte u vidu da ni upotreba tzv. „HANDS FREE“ setova nije mnogo bezbednija, jer takođe ometa koncentraciju vozača, dok slanje tekstualnih poruka značajno povećava rizik od sudara.
7. Uvek nosite kacigu!
Znajte da je kod većine motociklista koji nisu nosili kacigu, a doživeli su povredu glave – ishod bio fatalan. Pravilna upotreba kacige može dovesti do smanjenja rizika od fatalnih povreda za 42% i smanjenja rizika od povreda glave za 69%.
8. Budite savestan pešak!
Nikada nemojte prelaziti ulicu van pešačkog prelaza ili kada je na semaforu crveno svetlo za pešake.
9. Na vreme učite svoju decu kako da pravilno prelaze ulicu, kao i da poštuju pravila u saobraćaju!
Bonus video:
POGLEDAJTE JOŠ:
Evo u koliko sati će se danas sručiti grad na Srbiju i Beograd!
DA LI JE MOGLO GORE? U sred plej-of serije – povreda mu zadaje velike probleme!
TRAMP NAJAVIO MIR IZMEĐU RUSIJE I UKRAJINE! Jedna stvar koči, ali…