22/02/2025

INFO

Najnovije Vesti Dana

SRPSKA SVETINJA U HRVATSKOJ BOGATIJA ZA JOŠ JEDNOG MONAHA: Sveti čin monašenja u drevnom manastiru u Slavoniji

U svetlosti praznika Prepodobnog Isidora Pelusiota, kada Crkva proslavlja jednog od izuzetnih podvižnika vere, u manastiru Orahovica, biseru pravoslavne duhovnosti u Eparhiji pakračko-slavonskoj, služena je sveta arhijerejska liturgija. U paraklisu posvećenom Svetoj mučenici Anastasiji Uzorešiteljici, blagodat Božja razlila se među vernicima, dok je mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije, uz sasluženje episkopa pakračkog i slavonskog Jovana, služio arhijerejsku liturgiju.

Na ovom uzvišenom sabranju, episkop Jovan je činom male shime zamonašio poslušnika Dimitrija, koji je primio monaško ime Diodor, simbolizujući time svoj potpuni preobražaj i posvećenje monaškom životu. Njegov duhovni put sada je utkan u vekovno predanje ovog svetog mesta, koje je kroz istoriju bilo ne samo duhovni centar, već i središte srpske pismenosti i bogoslužbenog predanja.

Foto: Eparhija mileševska

Mitropolit Joanikkije

U nadahnutoj besedi, mitropolit Joanikije je posegao za rečima Svetog apostola Pavla:

– Obucite se u sveoružje Božje – osvetljujući suštinu monaškog poziva kao opredeljenje za neprolazne vrednosti Carstva nebeskog.

– To je ono oružje koje je nepobedivo, koje nije od ovog sveta, već se temelji na istini Božjoj, ljubavi i milosti Njegovoj. To je Jevanđelje Božje, dar koji sadrži sve ostale darove – pravdu, dobrotu, u svom savršenstvu ljubav Božju – kazao je mitropolit, ističući da se upravo ovaj odlomak čita pri monaškom postrigu, jer je on poziv na potpuni duhovni podvig.

Govoreći o veličini smirenja, pokajanja i praštanja kao temelja monaškog života, mitropolit Joanikije je istakao:

– Prema očišćenju svog srca i duše, prema meri smirenja i pokajanja, Gospod daje monahu darove. Svakom čoveku su ti darovi mogući, ali posebno su namenjeni onima koji su se odrekli sveta da bi se u potpunosti posvetili Bogu.

Wikipedia

Manastir Orahovica u Slavoniji

Govoreći o svetiteljima koji su dostigli duhovne visine kroz monaški podvig, mitropolit je pomenuo Prepodobnog Isidora Pelusiota, Svetog Diodora, nebeskog pokrovitelja novopostriženog monaha, kao i brojne svetitelje roda srpskog: Svetog Simeona Mirotočivog, Svetog Savu, Svetog Vasilija Ostroškog, Svetog Justina Ćelijskog i Svetog Vladiku Nikolaja. Podsetio je i na savremene duhovne velikane, poput patrijarha Pavla, čiji primer i danas svetli.

– Svi oni, bez obzira na svoju službu, obukli su se u sveoružje Božje, dostigli duhovne visine i osvetlili put svima nama – naglasio je mitropolit, posebno ističući Svetog Vukašina iz Klepaca, čije stradanje ostaje trajni simbol vere i ljubavi prema Hristu.

– Svedočanstvo toga je i manastir Jasenovac, mesto žrtve i svetosti, koje nas sabira i preporoda. 

Wikimedia/Московская духовная академия

Vladika Jovan

U tom duhu, mitropolit Joanikije je zaključio besedu blagoslovom novopostriženom monahu Diodoru:

– Neka ga Gospod ukrepi svojom blagodaću i milošću, neka ga blagoslovi i prosvetli, da se na njemu ispuni reč Božja: „Tako da se svetli svetlost tvoja pred ljudima, da vide tvoja dobra dela i proslave Oca našega koji je na nebesima.“ Zbog toga mu je danas i data zapaljena sveća, da, kao što ona gori i osvetljava, tako i on gori ljubavlju Božjom, služeći Gospodu i svojoj Svetoj Crkvi, svedočeći Jevanđelje Božje.

U tišini svetog manastira, u kojem su vekovima odjekivale molitve hodočasnika i podvižnika, još jedan podvižnik krenuo je putem svetlosti. Monah Diodor sada nosi plamen vere, predajući se u potpunosti Gospodu, da Njegova milost u njemu zablista kao svetlost neugasiva, vodilja ka Carstvu nebeskom.

OVO ĆE CRNA GORA DUGO PAMTITI: Narod sa suzama u očima dočekao mošti četiri velika svetitelja (VIDEO)

U Herceg Novom priređen je veličanstven doček svetih moštiju i ikona iz Moskve. Vernici su u nepreglednim kolonama čekali da se poklone svetinjama, koje će zauvek prebivati u Hramu Svetog Fjodora Ušakova.

"OVDE DOLAZE LJUDI BEZ DECE, A VRAĆAJU SE SA BEBAMA" Srpska svetinja u Splitu okuplja vernike svih religija i krije neverovatnu priču

Priča počinje još na prelasku iz 19. u 20. vek. Tada su Srbi u Splitu za svoju crkvu kupili svojim novcem plac od 5.100 kvadratnih metara.

VANDALI OSKRNAVILI RUŠEVINE PRAVOSLAVNE CRKVE U DALMACIJI: Šokantni natpisi na srpskoj svetinji

Hram Svete velikomučenice Nedelje u Karinu Gornjem ponovo je na meti nacionalističke mržnje – Eparhija dalmatinska najoštrije je osudila ovaj sramotni čin i pozvala na mir i ljubav u Hristu.

KNJIGA O RUKOPISNOM BLAGU CETINJSKOG MANASTIRA STIŽE MEĐU SRBE U HRVATSKOJ: Veče duhovnosti i sećanja u Pakracu

U Episkopskoj knjižari u Pakracu biće predstavljena knjiga dr Milene N. Martinović Rukopisne knjige manastira Rođenja Presvete Bogorodice na Cetinju, delo koje osvetljava neprolaznu vezu srpskog naroda sa svojim svetinjama i kulturnim nasleđem.