22/02/2025

INFO

Najnovije Vesti Dana

„TO JE SVETSKA PREVARA“: Sveštenik o proslavi Dana zaljubljenih – za 10 godina ćemo videti rezultat

Dok pravoslavci 14. februara proslavljaju Svetog Trifuna, katolička crkva obeležava Svetog Valentina, koji se smatra i praznikom zaljubljenih.

Kao i Noć veštica, koja je vremenom postala svetski praznik i Dan zaljubljenih se uvrstio među praznike koji se proslavljaju u gotovo svakoj državi.

To je dan kada radnici namenskih radnji trljaju ruke očekujući veliku prodaju, a među onima koji će se tog dana „opariti“ od ljubavi su vlasnici kozmetičkih radnji, cvećara, ali i sve one prodavnice koje tog dana nude tematske pakete, ukrašene srcima i drugim elementima koji asociraju na ljubav.

Jasna Jojić, etnolog, i sveštenik Gligorije Marković, voždovački paroh, podelili su svoja razmišljanja o ovom prazniku..

– Ovaj praznik je vezan za hrišćanskog svetitelja Valentina i ima duboke korene. To je praznik ljubavi koji ne mora nužno biti vezan samo za muško-ženski odnos. Ima simboliku koju bismo mogli usvojiti – smatra etnolog Jojić.

YT/K1 Televizija

Jasna Jojić

Sveštenik Marković, s druge strane, ukazuje da smo zaboravili pravu suštinu ovog praznika.

– Zato sam rekao da mi zapravo slavimo večnost. Mnoge stvari koje danas prihvatamo kao tradiciju, zaboravili smo odakle potiču i kako su nastale. Za pravoslavne hrišćane svaki dan je praznik ljubavi, nešto što se deli bez očekivanja. Svako slavi onako kako veruje – rekao je Marković.

On je dalje istakao da postoji previše bespotrebne simbolike koja nam se nameće.

– Smatram da je ovaj praznik postao prevara sveta. U Beogradu imamo i „dan adventa“, s raznim kućicama i ponudama, a za deset godina ćemo se pitati treba li da slavimo i taj dan. Sve je izvučeno iz konteksta. Hrišćani bi trebalo da budu osvešćeni o tome zašto nešto rade i da izbegnu komercijalizaciju u svojim srcima, uvek svedočeći ljubav – zaključio je Marković, naglasivši:

– To nije radikalizam odbacivanja sveta, već pristup svetu s potpuno drugačijim motivima.

Tanjug/Printscreen

Sveštenik Gligorije Marković

Sveti Trifun

Srpska pravoslavna crkva, ovog sveca smatra zaštitnikom bračne ljubavi i vernosti – veruje se da je Sveti Trifun bio velikomučenik koji je u vinogradima tajno venčavao zaljubljene parove u vreme kada za njih to nije bilo moguće na uobičajen način; otuda i njegova povezanost sa vinovom lozom, vinogradarima i samim vinom.

Sveti Valentin

Rimokatolička crkva ovaj datum posvećuje Svetom Valentinu, svešteniku, koji je u vreme Rimskog carstva, kada se smatralo da muškarci ne treba da se žene – kako bi bili posvećeni vojnici, činio isto što i Sveti Trifun – u tajnosti venčavao veliki broj zaljubljenih parova.

Zatočen je i osuđen na smrtnu kaznu. Dok je bio u zatočeništvu, poslao je ljubavno pismo i cvet slepoj devojci u koju je bio zaljubljen. Pismo je bilo isceljujuće – devojka je od njegove ljubavi progledala! Od tada je ostao običaj da ljudi svojim voljenim osobama šalju ljubavna pisma i cveće, kako bi im stavili do znanja šta osećaju.

Zašto baš – Dan zaljubljenih?

Mnogi smatraju da naziv ovog praznika potiče iz uspešnih marketinških kampanja velikih kompanija. Sigurno ste već primetili kako se svuda oko vas pojavljuju proizvodi u obliku srca, turističke agencije nude specijalne aranžmane za zaljubljene, a neki gradovi organizuju različite manifestacije posvećene ljubavi. Na primer, u Vrnjačkoj Banji, na Mostu ljubavi, svakog 14. februara održava se takmičenje u najdužem poljupcu.

Ove aktivnosti donose značajan profit različitim industrijama, zbog čega neki veruju da su u kontrastu sa svetiteljima kojima je ovaj dan posvećen.

I RUSI PREŠLI NA NOV KALENDAR, ALI NE ZADUGO: Verski analitičar Janjić otkrio nepoznate detalje o julijanskom i greogrijanskom kalendaru

Zašto katolici i pravoslavci ne slave Božić istog dana i zašto su neki pravoslavci slavili Hristovo rođenje 25. decembra, a drugi će 7. januara, objašnjava kulturolog i verski analitičar Jovan Janjić.

DA LI SMEMO DA UKLJUČUJEMO VEŠ MAŠINU KADA JE CRKVENI PRAZNIK? Otac Stevan rešio dilemu - ovo je najvažnije da znamo

Sveštenik Stevan Stefanović je odgovorio na čestu dilemu mnogih vernika u vreme velikih verskih praznika.

DANAS JE CRNO SLOVO, SLAVIMO SVETOG TRIFUNA: Čudotvorac koji je iscelio carevu ćerku, a čija se sveta glava čuva u Kotoru

Petar Prvi Petrović Njegoš dobio je česticu moštiju svetog Trifuna od svog prijatelja kotorskog biskupa koji je bio rodom iz Kotora. Godine 1803. poklonio ju je jednoj crkvi u Moskvi, koja je posvećena ovom svecu.

KAŽU, AKO DANAS BUDE VEDAR DAN, NEĆE BITI DOBRO: Za Svetog Trifuna vezuje se mnoštvo verovanja i običaja, a evo kako Crkva na sve njih gleda

Oni koji su sujeverni i drže se onoga „valjalo bi“, „ako bude ovo, biće ono“ i sl. čine greh protiv prve Božje zapovesti Sujeverje ili praznoverje je verovanje koje ni na čemu nije zasnovano na crkvenim kanonima i nedostojno je pravih hrišćana.