Iako seHajat Tahrir al-Šam pokušava predstaviti kao „umerena“ snaga, svojim postupcima dokazuje nastavak progona hrišćana
eđunarodne zajednice ostaje slaba. Upozorenja izraelskog novinara Gaja Bešora iz 2015. godine, koji je naglasio da Zapad ignoriše sistematsko uništavanje hrišćana na Bliskom istoku, i dalje odražavaju stvarnu sliku situacije. Iako zapadni mediji često pokušavaju da prikažu HTS kao „umerenu“ silu, događaji na terenu pokazuju potpuno suprotnu sliku, podstičući sumnju u stvarne namere ovog pokreta.
Pravoslavna zajednica Sirije apeluje na Grčku pravoslavnu crkvu da interveniše i pruža podršku hrišćanskim zajednicama koje su na ivici opstanka. U svojoj izjavi, pravoslavni vernici pozivaju arhiepiskopa Jeronima da poseti Siriju i pruži moralnu i praktičnu podršku. „Pokornost vodi samo u ropstvo“, kažu oni, naglašavajući potrebu za ravnopravnošću i zaštitom svih građana Sirije.
Dramatičan pad hrišćanske populacije
Podaci jasno govore o dramatičnom smanjenju hrišćanske populacije na Bliskom istoku:
U Siriji, hrišćanska populacija smanjila se sa 1,75 miliona 2010. godine na samo 450.000 2023. godine.
• U Iraku, broj hrišćana smanjio se sa 1,5 miliona 2003. godine na 250.000.
• U Egiptu, koptski pravoslavni hrišćani smanjili su se za 1,25 miliona od 2011. godine.
• U Libanu, hrišćani se sada nalaze pod senkom šiitskog režima Hezbolaha.
• U Palestini, u Vitlejemu, gde su hrišćani činili 90% stanovništva, sada ih ima samo 35%.
Ovo smanjenje nije slučajno, već je rezultat sistematskih napada, progona i opšte političke i socijalne nesigurnosti.
• Smanjenje hrišćanske populacije na Bliskom istoku je fenomen dubokih korena:
• Islamska država (takozvana Islamska Država) bila je najkrvaviji period progonâ hrišćana.
Mosul, grad u kojem je nekoć postojala značajna hrišćanska zajednica, sada je opustošen, sa većinom crkava koje nisu obnovljene.Situacija u Siriji predstavlja nastavak ove mrakne stvarnosti.
S obzirom na sve ove okolnosti, pitanje koje se nameće sa posebnom hitnošću jeste da li hrišćani na Bliskom istoku imaju budućnost. Ako međunarodna zajednica ne reaguje na vreme, može se desiti da Bliski istok postane region u kojem hrišćanstvo, kao kulturno i versko nasleđe, nestaje. Ovaj scenario bi imao dalekosežne posledice ne samo za hrišćane, već i za ceo region, čije bi kulturno nasleđe bilo trajno ugroženo.
Youtube/ CBN News
U Siriji, hrišćanska populacija smanjila se sa 1,75 miliona 2010. godine na samo 450.000 2023. godine
Sirijski filozof Adonis, u svojoj knjizi „Nasilje i Islam“, opisuje uspon ekstremističkog islama kao „kraj civilizacije“. Ukoliko se nastavi ovakav trend, posledice bi mogle biti katastrofalne, i to ne samo za hrišćane, već i za sve narode Bliskog istoka, čije se kulturne vrednosti temelje na vekovima tradicije, vere i multireligijske tolerancije.
Abu Muhamed al Golani, nekadašnji istaknuti član Al Kaide, sada predvodi Hajat Tahrir al-Šam i kontroliše poslednje uporište opozicije u Siriji. Njegov pokušaj da menja imidž i postane međunarodno priznat lider prate dramatična dešavanja i diplomatske manipulacije.
Bratska podrška pomesnih pravoslavnih crkava sve je jača i glasnija, a patrijarh antiohijski Jovan kontinuirano prima poruke ohrabrenja od duhovnih lidera širom sveta.
Hrišćani u Siriji, jedna od najstarijih verskih zajednica na svetu s istorijom iz apostolskih vremena, na meti su naoružanih fanatika – verski progon preti da zauvek izbriše multikulturni duh ove zemlje, dok međunarodna zajednica nemo posmatra.
Poglavar Srpske pravoslavne crkve uputio je pismo podrške patrijarhu antiohijskom Jovanu, izražavajući solidarnost sa narodom Sirije, Palestine i Libana. Apelovao je na molitvu za okončanje ratnih strahota u svetim danima pripreme za Božić.
POGLEDAJTE JOŠ:
NIS I SOS DEČJA SELA SRBIJE zajedno na osnaživanju mladih
NIS I SOS DEČIJA SELA SRBIJA ZAJEDNO NA OSNAŽIVANjU MLADIH: Održane radionice posvećene karijernoj orijentaciji
EVO ZAŠTO JE ČEDA JOVANOVIĆ U KOLICIMA! Javnost ostavio u šoku OVOM slikom, pa poručio: Odustaćemo NIKAD! (FOTO)