Odluka Italije da dalje produži kontrolu kopnene granice sa Slovenijom stupila je na snagu 19. decembra, i biće na snazi još šest meseci, prenosi B92.net.
U novembru ove godine, Italija je dala signale da bi granične kontrole sa njenom susednom državom, Slovenijom, mogle biti produžene i nakon 18. decembra, kada je ta mera trebalo da se ukine.
Zabrinutost zbog terorizma
Ministar unutrašnjih poslova Italije Mateo Piantedosi imao je 18. novembra telefonski razgovor sa svojim kolegom iz Slovenije Boštjanom Poklukarom, a među glavnim temama razgovora bila je kontrola kopnene granice. Prema izveštaju lokalnih medija, Piantedosi je ukazao da bi granične kontrole sa Slovenijom mogle biti dodatno produžene zbog zabrinutosti za terorizam i neregularne migracije.
Pominjući dalje produženje graničnih kontrola sa Slovenijom, italijanski ministar je rekao da će se takva mera sprovoditi kao i uvek, na način da građanima iz Slovenije izazove što manje neprijatnosti.
Dok je neregularna migracija među glavnim problemima Italije, što dovodi do proširenja graničnih kontrola na kopnu, broj iregularnih graničnih prelaza na spoljnoj granici EU smanjen je za 40 odsto u prvih 11 meseci 2024. u poređenju sa istim periodom 2023. statistika. Podaci Evropske agencije za graničnu i obalsku stražu (Fronteks) otkrivaju da je na srednjomediteranskoj ruti, koja uključuje i Italiju, zabeležen pad broja pokušaja neregularnog prelaska granice za 59 odsto u odnosu na isti period 2023. godine.
Statistike Fronteksa pokazuju da je broj dolazaka preko centralnomediteranske rute za period od januara do novembra 2024. iznosio 62.000.
Pet zemalja sprovodi granične kontrole
Podsetimo, Italija i Slovenija nisu jedine države članice Šengena koje trenutno drže granične kontrole. Trenutno još pet zemalja Šengena/EU sprovodi granične kontrole: Nemačka, Danska, Francuska, Holandija , Norveška, Švedska.
Nemačka je odlučila da 16. septembra ponovo uvede unutrašnje granične kontrole na svim svojim kopnenim granicama. Od tada granične vlasti sprovode kontrole svih onih koji na teritoriju Nemačke ulaze iz bilo koje od njenih susednih zemalja.
Prvog dana ovog meseca Francuska je takođe ponovo uspostavila granične kontrole sa svim svojim susednim zemljama. Cilj ove mere je, prema rečima francuskih vlasti, suzbijanje neregularnih migracija i osiguranje nacionalne bezbednosti usred povećanih terorističkih pretnji.
Evropski sistem putnih informacija i autorizacije (ETIAS) počeće da se primenjuje iduće godine.
Podsećanja radi, ETIAS se zalaže za Evropski sistem putnih informacija i autorizacije. Svrha sistema je da prikupi informacije o putnicima koji trenutno putuju bez viza u Evropsku uniju i osigura da pojedinci koji predstavljaju bezbednosne zabrinutosti budu identifikovani pre nego što im se dozvoli putovanje u šengenske zemlje.
Bonus video:
POGLEDAJTE JOŠ:
NOVI ZASTRAŠUJUĆI BILANS POKOLJA U NEMAČKOJ! Objavljene brojke koje lede krv u žilama! Još mrtvih, a više od 200 povređeno! (FOTO)
EVO KO JE UBIJEN U BEOGRADU! Muškarac izrešetan iz vozila u pokretu!
Zemljotres tokom noći pogodio Srbiju: Evo u kom gradu se treslo tlo!