Kompanija SpaceX, koja je u vlasništvu Ilona Maska, sa svojom Starlink uslugom, već ima skoro 7.000 operativnih satelita u orbiti i pruža internet usluge za oko pet miliona korisnika u više od 100 zemalja. Starlink je dizajniran da omogući pristup brzom internetu u udaljenim i slabije pokrivenim područjima, a SpaceX planira proširenje koje će doprineti da u funkciji bude čak 42.000 satelita.
Ispostavilo se da Kina sada teži sličnim ambicijama, planirajući razvoj megakonstelacije od oko 38.000 satelita kroz tri projekta u niskoj orbiti Zemlje: Qianfan, Guo Wang i Honghu-3.
Pored ekonomskih i tehnoloških ciljeva, kineski planovi imaju i političke motive. Prema stručnjaku Stivu Feldstinu iz organizacije Carnegie Endowment for International Peace, Kina vidi Starlink kao potencijalnu pretnju svojoj cenzuri interneta.
– Ako Starlink može da pruži necenzurisan sadržaj našim građanima ili građanima savezničkih zemalja, to bi moglo ozbiljno narušiti naš režim cenzure – rekao je Feldstein.
Juliana Suess iz Nemačkog instituta za međunarodne i bezbednosne poslove ističe da je Huawei već izgradio 70% 4G infrastrukture u Africi, pa bi dodavanje svemirske tehnologije moglo dodatno učvrstiti položaj Kine na tom kontinentu. Osim za ekonomski i politički uticaj, Kina vidi satelitski internet kao ključnu komponentu nacionalne bezbednosti.
Širi kontekst „globalnog prestrojavanja“
Blaine Curcio iz firme Orbital Gateway Consulting dodaje da Kina može ponuditi svoju uslugu zemljama koje traže strogu kontrolu nad sadržajem interneta, čime bi se pozicionirala kao alternativa sa specifičnim prednostima za takve vlade. Iako kineske satelitske mreže verovatno neće biti konkurentne u SAD-u, Kanadi, Zapadnoj Evropi i zemljama saveznicima SAD, veliki delovi sveta mogli bi biti otvoreni za kinesku uslugu. Regioni poput Rusije, Avganistana, Sirije i delova Afrike, gde Starlink još nije dostupan, predstavljaju potencijalno tržište za kineske projekte.
Iskustva iz rata u Ukrajini, gde je Starlink omogućio povezano ratovanje i efikasnu upotrebu dronova, naglašavaju važnost satelitskih tehnologija u modernim konfliktima. Uzimajući u obzir tu činjenicu, može se izneti zaključak da je jačanje položaja Kine deo šire strategije za postizanje tehnološke, vojne i političke prednosti na međunarodnoj sceni. Nema sumnje da u nekom trenutku treba očekivati i reakciju novoizabranog američkog predsednika Donalda Trampa koji se ne ustručava da u javnim nastupima optuži zvanični Peking da narušava bezbednost na globalnom nivou.
BONUS VIDEO
POGLEDAJTE JOŠ:
MAGLA PARALISALA BEOGRAD
GRADSKI PREVOZ U OVOM GRADU POSKUPLJUJE OD NAREDNE GODINE! Oštre kritike i zabrinutost zbog porasta budžetskog duga!
PREUSMERENI LETOVI ER SRBIJE SA BEOGRADSKOG AERODROMA NA NIŠ! Evo kako će putnici doći do prestonice