Na 25. nedelju po Duhovima, episkop šabački služio je arhijerejsku liturgiju u hramu Rođenja Presvete Bogorodice u Bogatiću. U svojoj besedi, vladika je vernom narodu uputio važnu pouku o suštinskom pitanju koje svaki čovek sebi postavlja: „Šta nam je činiti da zadobijemo Carstvo Božje?“
– Gospod daje jasan odgovor – ljubiti Boga i bližnjega!
Foto: SPC / Eparhija šabačka
Verni narod na liturgiji u hramu Rođenja Presvete Bogorodice u Bogatiću
Vladika Jerotej osvrnuo se na priču o milostivom Samarjaninu iz današnjeg jevanđelskog odeljka, ukazujući na to da je bližnji onaj ko nam pomaže i ko pokazuje milosrđe :
– Zanimljivo je da su Samarjani, iako su imali jevrejsko poreklo, bili odbačeni od Jevreja zbog mešanja sa neznabožačkim narodima. Oni su držali Mojsijev zakon, ali nisu išli na poklonjenje u Jerusalimski hram, već su Bogu služili na Samarjanskoj gori. Upravo taj stepen prezira i podele Gospod prevazilazi, koristeći Samarjanina kao primer istinskog milosrđa.
Foto: SPC / Eparhija šabačka
Vladika šabaški Jerotej
Vladika je posebno naglasio da ranjenom čoveku u priči nisu pomogli ni sveštenik ni levit, već upravo Samarjanin, time pokazujući da milosrđe prevazilazi sve granice i podele.
– Oci Crkve tumače da je taj milostivi Samarjanin sam Gospod Isus Hristos . Fariseji su Ga često nazivali Samarjaninom, omalovažavajući Njegovu svetost i nazivajući Ga pogrdnim imenima. Ipak, kroz ovu priču Gospod nas uči da moramo imati milosrđe, opraštati sagrešenja jedni drugima i tako ćemo se spasti. To je ključna poruka Božićnog posta, u kojem se pripremamo za praznik Rođenja Gospoda Isusa Hrista, radosno očekujući vest o dolasku Bogomladenca Hrista – rekao je vladika Jerotej .
Foto: SPC / Eparhija šabačka
Vladika šabački Jerotej sa sveštenstvom u hramu Rođenja Presvete Bogorodice u Bogatiću
U molitvenoj atmosferi hrama, uz sabranje vernog naroda Mačve i prisustvo učenika verske nastave, episkopu su sasluživali sveštenici arhijerejskog namesništva mačvanskog.
Poruka vladike Jeroteja poziva sve vernike da u duhu milosrđa i praštanja pripreme svoja srca za dolazak Spasitelja, jer je ljubav prema bližjnjem najuzvišeniji put ka Carstvu Božjem.
Arhijerejska liturgija i rukoproizvođenje u čin ipođakona Darka Stefanovića u hramu Svetih cara Konstantina i carice Jelene doneli su radost i duhovnu snagu, a nadahnute reči episkopa šabačkog o praštanju i ljubavi bile su podsećanje na suštinu pravoslavnog života.
Sveti Oci nas uče da Sveta tajna pričešća nije samo čin, već najdublji susret sa Bogom. Ko su oni koji ne mogu da pristupe putiru i zašto bi vernici trebalo češće da se sjedinjuju sa Telom i Krvlju Hristovom?
Dok su ratne strahote gutale Bosnu i Hercegovinu, protojerej-stavrofor Milorad Golijanin rizikovao je sve kako bi zaštitio dvojicu muslimanskih verskih vođa. Njegova vera u mir i ljudskost koštala ga je vida, ali njegova poruka o ljubavi i praštanju odzvanja i danas.
Žito koje se zaseje tri sedmice pre praznika posvećenog Rođenju Hristovom krasi hrišćanske domove, simbolizujući rodnost i blagostanje. Saznajte sve o običajima sadnje i simbolici svetlosti kandila među zelenim vlati pšenice.
Continue Reading
POGLEDAJTE JOŠ:
Uhapšen taksista koji je udario pešaka na protestu na Slaviji: Oglasilo se VJT
I HRVATI ISPADOŠE POŠTENIJI OD SRPSKE OPOZICIJE: Njihovi mediji govore o 30.000 ljudi na protestu!
„NAJBESMISLENIJI PROTEST NA KOM SAM IKADA BIO“: Građani razočarani – ljudima više dosta manipulacije, SVE MASKE SU PALE!