Dr Daniel Gibs (74) je ceo radni vek proveo radeći kao neurolog. Pomagao je pacijentima s najtežim bolestima kao što su demecija i Alchajmerova bolest, ne sluteći da će i sam oboleti od gubitka pamćenja. Kako je ispričao za Dejli mejl (Daily mail), sam sebi je postavio dijagnozu i to 9 godina pre pojave prvih simptoma.
– Iz iskustva znam da pacijenti sa Alchajmerovom bolešću imaju oštećenje čula mirisa u većoj ili manjoj meri. Većina ljudi nije toga ni svesna, jer promena dolazi postepeno. Bio sam u svojim ranim pedesetim godinama kad sam primetio da mi se čulo mirisa promenilo. Znao sam da je još rano da bi mi se dijagnostikovala bolest, pa sam uradio testove. Ispostavilo se da imam visok rizik od razvoja Alchajmerove bolesti – kazao je on.
Rano ostao bez roditelja
Prema rečima dr Gibsa, njegovi roditelji su umrli od raka u srednjim godinama, pa nije ni bio svestan da ima genetsku predispoziciju za razvoj demencije i Alchajmerove bolesti.
– Devet godina kasnije postavljena mi je i zvanična dijagnoza. Koristeći svoje iskustvo kao neurologa uspeo sam da usporim bolest – dodao je on.
Kako je ispričao, on svakog dana prelazi 10.000 koraka jer je fizička aktivnost izuzetno važna.
– Počeo sam da vežbam tai či, jer studije pokazuju da drevna kineska borilačka veština može pomoći u poboljšanju kognitivnih funkcija. Više studija je pokazalo da redovna fizička aktivnost može smanjiti rizik od razvoja Alchajmerove bolesti i do 50 odsto. Moj savet je – što pre počnete, to bolje – dodao je on.
Pored vežbanja, promenio je i način kako se hrani, pa se sada pridržava načela mediteranske ishrane.
– Podaci pokazuju da je ishrana podjednako važna, kao i vežbanje. Jedem dosta povrća, voća sa naglaskom na bobičasto voće, ograničeno koristim mlečne proizvode. Najteže mi je palo da izbacim sir zato što ga baš volim. Takođe, morao sam da u potpunosti izbacim alkohol. Čak ni čaša vina ili malo pivo više ne dolazi u obzir – iskren je bio on.
Redovno spavanje od najmanje osam sati je još jedna stvar koju redovno praktikuje.
– Da bih ostao mentalno aktivan svaki dan rešavam ukrštene reči, čitam i pišem, a kad treba da se vidim sa prijateljima, onda je to najviše dva drugara dnevno kako bih mogao da ih pratim. Sve teže mi pada čitanje ozbiljnih knjiga, uglavnom biram one koje imaju dva, tri lika kako bih mogao da pratim radnju – iskren je on.
Nakon brojnih analiza ispostavilo se da je uspeo da uspori napredovanje bolesti.
– Želim da provodim vreme sa porodicom i prijateljima, da nastavim da se zalažem za rano lečenje demencije i Alchajmera i nadam se da ću umreti od nečeg drugog pre nego što dostignem završnu fazu demencije. Kao neurolog, vidim da moja bolest napreduje veoma sporo, verovatno zbog promena u načinu života koje sam preduzeo, i to je veoma ohrabrujuće. To što mi je čulo mirisa oštećeno ima svoje mane – sva hrana ima isti ukus, nije loša, ali nije baš zanimljiva, a najviše mi nedostaje miris slanine koja se prži u tiganju – poručio je on.
Simptomi
Alchajmerova bolest je primarno degenerativno oboljenje mozga. Simptomi mogu biti različiti i zavise od pacijenta do pacijenta. Najčešći znaci ove opake i neizlečive bolesti su:
- gubitak pamćenja
- problemi u snalaženju u nepoznatom okruženju
- zaboravljanje svega, pa i najosnovnijih funkcija
- neobjašnjive promene raspoloženja
- depresija
- zaboravljanje najmilijih, uključujući i sopstvenu decu
BONUS VIDEO:
POGLEDAJTE JOŠ:
Propalo! Grobari neće videti bivšeg NBA asa! (Foto)
VELIKA HAVARIJA U PIROTU! Ceo grad bez vode!
MOŽE LI SVEŠTENIK DA POMOGNE U LEČENJU DEPRESIJE? Prof. dr Miljević otkriva sve o ovom teškom stanju, kao i po čemu se ono prepoznaje kod DECE!