Broj žena u Srbiji koje su postali alkoholičari porastao je čak četiri puta od početka pandemije koronavirusa!
Da je situacija alarmantna pokazuju izveštaji klinika za lečenje bolesti zavisnosti, gde se prvi put u istoriji izjednačio broj muških i ženskih pacijenata. Do samo pre dve godine, na jednog alkoholičara na lečenju dolazile su četiri žene.
Razlog zbog koga su žene masovno posegnule za alkoholom psihijatri vide u tome što su se tokom pandemije, mnogo više od muškaraca brinule za zdravlje i porodicu i mnogo teže su im padale svađe u brakovima i vezama, pa su postale depresivne, od čega su „spas“ potražile u poroku, prenosi Informer.
Diana Raketić, direktorka Specijalne bolnice za bolesti zavisnosti u Drajzerovoj ulici u Beogradu, potvrdila je ovu crnu statistiku.
– Na lečenje dolaze najviše visokoobrazovane žene i majke, od 35 do 50 godina, a u više od 70 odsto slučajeva pretrpele su neki vid zlostavljanja partnera. Onda je došla pandemija koronavirusa i pitanja da li će i kako preživeti. Uzimajući alkohol, sedative, partnerske relacije budu još gore, sa puno nasilja i svađa. Kada situacija postane nepodnošljiva, odlučuju da potraže pomoć, ali dodatni problem u lečenju žena koje se bore sa alkoholizmom je osuda okoline. Teško im je da odu kod lekara opšte prakse i zatraže uput za Drajzerovu – objasnila je Raketićeva.
Neuropsihijatar Jasna Daragan Saveljić istakla je da je ovoj situaciji znatno doprinela pandemija, koja je izuzetno loše psihički delovala na žene.
– Istraživanja su pokazala da su žene u pandemiji u znatno većem procentu obolevale od depresije i to stanje je zasigurno uzrokovalo „bežanje“ u alkohol kod određenog broja njih. One prosto nisu mogle da prevaziđu svoje psihičko stanje i to ih je dovelo do zavisnosti. Morate imati u vidu da žena kuva, nabavlja namirnice, teži da održi porodicu i uz to i radi, a to nije nimalo lako u teškim vremenima kakva je bila pandemija. Svakako su se žene više brinule o zdravlju i porodici nego muškarci, a uz to su i teže podnosile krize u brakovima i vezama, do kojih je masovno dolazilo tokom pandemije – objašnjava Daragan Saveljić.
!function(f,b,e,v,n,t,s)
{if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod?
n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)};
if(!f._fbq)f._fbq=n;n.push=n;n.loaded=!0;n.version=’2.0′;
n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0;
t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0];
s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window, document,’script’,
‘https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js’);
fbq(‘init’, ‘613230843079687’);
fbq(‘track’, ‘PageView’);
POGLEDAJTE JOŠ:
EVO KOLIKO GODINA IMA PRIVEDENA MILENA BOŽIĆ: Otpašće vam vilice (FOTO)
Počela rekonstrukcija i dogradnja Devete gimnazije „Mihailo Petrović Alas”
IZ PARTIZANA U NBA: Hoće li tamo ostati?